A szokatlanul hideg tavaszi időjárás jelentősen megdobta a lakossági gázfogyasztást, áprilisban több mint 23 százalékkal fogyott több földgáz, mint egy évvel korábban.
A Világgazdasági Fórum (WEF) tavaly publikálta először az Inkluzív Fejlettségi Mutatót (IDI). A 2018-as listán Magyarország a fejlődő országok között a második helyen végzett, Litvánia mögött és Azerbajdzsán mögött. A mutatóval az a célja, a WEF-nek, hogy alternatívát nyújtson a bruttó nemzeti össztermék (a GDP) mellé, mivel a szervezet állítása szerint ez a mutató jobban érzékelteti egy ország fejlettségét, illetve azt, hogy az állampolgárok mit érzékelnek a gazdasági folyamatokból.
A GDP egy olyan mutató, amely az országban megtermelt javak mennyiségét mutatja, és ez alapján mérik legelterjedtebben egy adott ország fejlettségét. A Világgazdasági Fórum szakemberei azonban úgy látják, a mutató nem vesz figyelembe több olyan szempontot sem, amely alapján egy ország állampolgárai megtapasztalják, hogy jó vagy rossz irányba megy egy-egy állam gazdasága.
Mindemellett elismerik a GDP fontosságát, de amellett érvelnek, hogy ez önmagában nem elegendő arra, hogy kifejezze egy ország fejlettségét. Ezért hozták létre az Inclusive Development Index nevű mutatót, melyet IDI-re rövidítenek. Magyarra leginkább úgy lehet lefordítani, hogy Inkluzív Fejlettségi (vagy fejlődési) Index.
Ez az új indikátor három területről ölel fel gazdasági adatokat, hogy ezeket összesítve mondjon ítéletet egy ország fejlődési iránya, végső soron pedig fejlettsége fölött. A mutató figyelembe vesz 4-4 értéket
- a növekedés és fejlődés,
- inkluzivitás és
- a generációkon átívelő tőke és fenntarhatóság
területekről.
A fenti csárton az IDI-helyezéseket láthatjuk, de nemcsak a számoknak, hanem a színeknek is van jelentősége.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- A Magyarországot és Lettországot jelölő türkizkék ugyanis azokat az országokat jelöli, amelyek fejlődnek,
- Azerbajdzsán citromsárgája a lassú visszacsúszást,
- az aranyérmes Litvániát, valamint Lengyelországot, Panamát és Horvátországot jelölő sötétebb türkiz a lassú fejlődést,
- Uruguay és Chile narancssárgája pedig az egyhelyben toporgást jelölt.
Bár most Magyarország miatt a fejlődő államokkal kezdtük, vessünk egy pillantást a már fejlett országokra is. Az "A-ligás" IDI-lista tetejét nyugat-európai országok dominálják. Az első helyezett Norvégia lett, az ezüstérmet Izland, a bronzérem pedig Luxemburgnak jutott.
Mostanában egyébként több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy mennyire le vagyunk maradva egykor lesajnált északi szomszédunktól. Nemrég adtunk hírt arról, hogy mennyivel nagyobb ütemben nőtt Szlovákiában a minimálbér, kicsivel előtte pedig arról írtunk, hogy mennyivel többet tudnak félretenni a szomszédok.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


