A tűzfront éjszaka élénksárga és vörös szaggatott vonalként jelenik meg a Jamison-völgy sötétkék eukaliptusz erdejében. A fénykép az Echo Point kilátóból készült, Katoomba, Blue Mountains.

Rendesen megkongatták a vészharangot: nincs már sok időnk a pusztító katasztrófa elkerülésére

2024. november 18. 09:51

A világhírű etológus és természetvédő, Jane Goodall 90 évesen is fáradhatatlanul járja a világot, hogy felhívja a figyelmet a környezet veszélyeztetettségére és a lehetséges megoldásokra. Legújabb előadókörútján a klímaváltozás és a biodiverzitás csökkenésének sürgető problémáiról, valamint az erdőtelepítés és az élőhely-helyreállítás fontosságáról beszélt. A BBC Radio 4-nak adott interjújában részletesen kifejtette nézeteit a globális környezeti kihívásokról és az általa támogatott ugandai projektről - számolt be a BBC.

Dr. Jane Goodall, a 90 éves angol etológus és természetvédő szerint a világ jelenleg a hatodik nagy kihalási folyamaton megy keresztül. A BBC Radio 4 Inside Science műsorának adott bécsi online interjújában hangsúlyozta, hogy több erőfeszítést kell tennünk a természet védelméért és a pusztítás helyreállításáért. Goodall szerint kulcsfontosságú, hogy a kivágott fák helyére újakat ültessünk, mivel a fotoszintézis révén csökken a levegő szén-dioxid-szintje, ami a klímaváltozást is befolyásolja. Ennek szellemében az Ecosia nevű alapítványával és helyi közösségek bevonásával közel kétmillió fát ültetett Ugandában az elmúlt öt évben, hogy élőhelyet teremtsenek ötezer csimpánz számára, akik az erdőirtások miatt elvesztették otthonukat.

Goodall úgy véli, még van lehetőség az éghajlatváltozás lassítására és a fajok kipusztulásának megakadályozására, de figyelmeztetett, hogy ez az időszak nem tart örökké. „Ha nem fogunk össze, és nem szabunk határt annak, hogy mit tehetnek az emberek a környezettel, ha nem hagyunk fel a fosszilis tüzelőanyagok használatával, valamint az ipari mezőgazdasággal, amely pusztítja a környezetet, a talajt és a biológiai sokféleséget, akkor végérvényesen halálra vagyunk ítélve” – mondta. A természetvédő szerint szigorúbb környezetvédelmi szabályozásokra van szükség, hogy biztosíthassuk a következő generációk jövőjét.

Nincs már sok időnk arra, hogy helyrehozzuk mindazt, amit eddig tönkretettünk

– tette hozzá.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Goodall több mint hatvan éve kezdte el a csimpánzok tanulmányozását egy tanzániai nemzeti parkban, és azóta is elkötelezett a vadon élő főemlősök védelme iránt. Kutatásai úttörőek voltak: ő dokumentálta először, hogy a csimpánzok képesek szerszámokat készíteni és azokat táplálékszerzésre használni. Ezen kívül megfigyelte, hogy a csimpánzok védik saját területeiket, szükség esetén harcolnak érte, és szoros családi kapcsolatokat alakítanak ki.

Jelenleg egy nemzetközi körúton vesz részt, amelynek keretében a veszélyeztetett természetre és a megoldási lehetőségekre hívja fel a figyelmet. Nemrég Párizsban tartott előadást, a bécsi állomást követően pedig Berlinbe és Genfbe utazik tovább.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. június 5. csütörtök
Fatime
23. hét
EZT OLVASTAD MÁR?