A lakosság körében aggasztó mértékű tápanyaghiány mutatkozik, különösen négy kulcsfontosságú tápanyag esetében, ez lassan már egy közegészségügyi probléma.

Levonták a következtetéseket a covid világjárványból: erősebb felügyeletre van szükség Európában
Az Európai Unió még nem készült fel eléggé a súlyos népegészségügyi szükséghelyzetek kezelésére, a következő világjárványra való jobb felkészülés érdekében erősebb uniós egészségügyi ügynökségekre van szükség - vélekedett az Európai Unió luxembourgi székhelyű számvevőszéke a témáról szerdán kiadott jelentésében.
Az Európai Számvevőszék jelentése szerint az EU két egészségügyi ügynöksége, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC), illetve az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) az élvonalban voltak a koronavírus okozta világjárványra adott reagálás során, ugyanakkor az ECDC kezdetben alulbecsülte a helyzet súlyosságát azzal, hogy alacsonynak ítélte a vírus uniós behurcolásának valószínűségét. Az ügynökség csak 2020. március 12-én ismerte el, hogy "azonnali célzott fellépésre" van szükség, három nappal azután, hogy Olaszország nemzeti korlátozó intézkedéseket jelentett be - emlékeztettek.
Részleteket ismertetve közölték: az ECDC megkezdte a világjárványra vonatkozó adatgyűjtést, de a fertőzöttek bejelentett száma nagyban függött az egyes tagállamok tesztelési stratégiáitól. A haláleseteket is különböző módon és mértékben tulajdonították a koronavírus-fertőzésnek. A számvevők hangsúlyozták, hogy gyakrabban lehetett volna olyan megbízhatóbb technikákat alkalmazni, mint például a szennyvíz víruskoncentrációjának elemzése. Néha túl későn érkeztek meg a kockázatértékelések, iránymutatások és nyilvános információk is. A szájat és orrot eltakaró maszkokra és a kontaktkövetésre vonatkozó iránymutatást például csak 2020 áprilisában és májusában, vagyis az első járványhullám vége felé adták ki - jegyezték meg.
A jelentés szerint az uniós gyógyszerügynökség gyorsan alkalmazkodott a helyzethez, a világjárvány korai szakaszában az ügynökség kapcsolatba lépett az oltóanyagok és kezelések lehetséges fejlesztőivel, és számos intézkedést hozott az engedélyezés felgyorsítására. A számvevők megállapították azt is, hogy az EMA a világjárvány idején segített az egészségügy terén fellépő hiányok leküzdésében. Az egyetlen probléma az volt, hogy a gyógyszerügynökségnek nem sikerült előmozdítania az uniós klinikai vizsgálatokat.
A jelentésben kiemelték: az Európai Bizottság a világjárvány korai szakaszából levont tanulságokat felhasználva több határozatot és tervet fogadott el. Az ECDC és az EMA megbízatását pontosította és megerősítette, míg az uniós gyógyszerészeti jogszabályok javasolt felülvizsgálatával az új gyógyszerek engedélyezési eljárását igyekezett felgyorsítani. A számvevők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a szervezeti keret összetettebbé vált azzal, hogy 2021-ben létrejött az Egészségügyi Szükséghelyzet-felkészültségi és -reagálási Hatóság (HERA), hogy vészhelyzet esetén felügyelje a gyógyszerek, oltóanyagok és egyéb termékek kifejlesztését, gyártását és forgalmazását.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A jelentéstevők véleménye szerint problematikus, hogy a HERA egyes feladatai és hatáskörei hasonlóak az ECDC feladataihoz és hatásköreihez. A számvevők ezért szoros együttműködésre szólítottak fel annak érdekében, hogy a munkát ne végezzék el szükségtelenül kétszer.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) feladata a fertőző betegségekből adódó, az emberi egészséget fenyegető aktuális és újonnan megjelenő veszélyek azonosítása, értékelése és a róluk való beszámolás. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felel a gyógyszerek forgalombahozatali engedélye iránti kérelmek tudományos értékeléséért. A két ügynökség felelősségi köre az Európai Gazdasági Térségre terjed ki, amelynek tagja a 27 uniós tagállam mellett Izland, Liechtenstein és Norvégia is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


