A mozgalom nem csak kulináris szempontból fontos hanem környezetvédelmi és egészségügyi szempontból is kulcsfontosságú lehet.
Az emberiség számára a légszennyezettség jelenti a legnagyobb egészségügyi kockázatot, ugyanis becslések szerint világszerte minden kilencedik haláleset ennek a számlájára írható – olvasható egy friss tanulmányban. A jelentés megállapította, hogy a vizsgált 134 ország, régió és terület közül mindössze 10 felel meg a WHO PM2,5-koncentrációra vonatkozó éves irányelveinek. Bár a legszennyezettebb városok listáján elsősorban ázsiai metropoliszok találhatók, azért Magyarországon sem rózsás a helyzet – a jelentés szerint számos magyar település is bekerült a kétes dicsőségű települések klubjába.
Becslések szerint világszerte minden kilencedik haláleset a légszennyezettség számlájára írható, ami így a legnagyobb egészségügyi kockázatot jelenti az emberiség számára – olvasható a svájci légszennyezettségi technológiai vállalat, az IQAir 2023-as jelentésében. Az elemzés során 134 országot, régiót és területet vizsgáltak, melyek közül mindössze 10 felelt meg a WHO PM2,5-koncentrációra vonatkozó éves irányelveinek. A már önmagában is lesújtó adathoz még azt is hozzá kell tennünk, hogy ebből a 10-ből sok Óceánia területén található.
Természetesen hatalmas eltérések tapasztalhatók a Föld különböző pontjain – a túlzsúfolt ázsiai metropoliszok némelyikében szinte tényleg embertelenül rossz a levegő minősége, míg mondjuk a gyérebben lakott észak-európai városokban jóval kisebb problémának számít a rossz levegő. Példának okáért, 2023-ban az indiai Delhiben 102,1, a pakisztáni Lahorban 99,5, míg a kínai Pekingben 34,1 mikrogramm (μg) PM2,5 részecske volt található egy köbméter levegőben (μg/m3).
Európán belül 2023-ban is Athén volt az egyik legszennyezettebb nagyváros (16,7 μg/m3), amit Berlin (10,5 μg/m3) és Párizs (10,3 μg/m3) követtek a sorban. Csakhogy a kisebb városok szintjén már a magyar települések közül is számos olyan van, ahol kifejezetten aggasztó a helyzet. A jelentés szerint 2023-ban Kazincbarcika volt a legszennyezettebb levegőjű magyar város, ahol éves átlagban 16,3 μg/m3 volt a levegő PM2,5-koncentrációja. Ez pedig már csak minimálisan maradt el az athéni koncentrációtól.
A lista második helyén Sajószentpéter szerepelt (15,8 μg/m3), amit Miskolc (15,7 μg/m3) követett a sorban.
Fontos hangsúlyozni, hogy a fent említett számok éves átlagokat takarnak, ami azt jelenti, hogy az év bizonyos részeiben – jellemzően a téli hónapokban – a fentieknél sokkal magasabb is szokott lenni a PM2,5-koncentráció. A már említett Kazincbarcikán tavaly januárban 25,8, februárban 30, decemberben pedig 30,3 μg/m3 volt a levegő PM2,5-koncentrációja. Az év többi részében jellemzően jobb volt a helyzet, bár ez csak relatíve igaz – a PM2,5 részecskék átlagos koncentrációja kizárólag május-júliusban ment 10 μg/m3 alá, míg a WHO által meghatározott 5 μg/m3 határérték alá egyszer sem csökkent a levegő szennyezettsége Kazincbarcikán.
Ilyen szempontból a lista második és harmadik helyén szereplő településeken még rosszabb is a helyzet – Sajószentpéteren kizárólag június-júliusban, Miskolcon pedig egyszer sem ment 10 μg/m3 alá a PM2,5-koncentráció havi átlaga.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Nem véletlen, hogy a tél a legrosszabb
Természetesen oka van annak, hogy a károsanyag-koncentráció mértéke a téli hónapokban meredeken megemelkedik – ekkor ugyanis az olyan, egyébként is meglévő tényezők, mint a közlekedés, mezőgazdaság mellett megjelenik a helytelen lakossági tüzelés is. Ezzel szemben talán meglepő lehet, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) korábbi közleménye alapján a hazai ipar nem tartozik a legjelentősebb légszennyező szektorok közé a mai Magyarországon.
Mit tesznek velünk a PM2,5 részecskék?
A szóban forgó, 2,5 mikronnál is kisebb részecskék azért különösen veszélyesek, mert méretüknél fogva képesek mélyen bejutni a tüdőbe, ahol irritáció okozhatnak a légzőrendszerben. Hozzájárulhatnak a légzőszervi betegségek, mint például az asztma és a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), súlyosbodásához. Ráadásul szív- és érrendszeri problémákhoz vezethetnek, beleértve a szívbetegségeket, a szívritmuszavarokat és a magas vérnyomást. Ezek a részecskék bejutnak a véráramba és szisztémás hatást gyakorolhatnak. Arról nem is beszélve, hogy ezek a részecskék különböző méreganyagokat, nehézfémeket is magukba szívhatnak, melyeket így bejuttathatnak az emberi szervezetbe.
Bár a szóban forgó tanulmány a PM2,5 részecskékre koncentrált, ám ez nem jelenti azt, hogy a levegőben ezek lennének az egyetlen, emberi szervezetre veszélyes anyagok. Ezeken kívül léteznek többek között a javarészt közlekedésből származó, 10 mikronnál kisebb PM10 (szálló por) részecskék, de olyan egyéb anyagok is, mint például a kén-dioxid, nitrogén-dioxid vagy az ózon (O3). Ezek más-más módon és mértékben, de mind képesek irritálni, károsítani az emberi légzőszerveket.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.