Az egész napos ülőmunka súlyos egészségügyi kockázatokat rejthet magában, még akkor is, ha rendszeresen sportolunk.
Minden ötödik magyar felnőtt olyan hosszú ideje fennálló egészségügyi állapottal él együtt, amely nehézséget jelent számára a mindennapokban. Ez az arány 65 év felettiek körében még magasabb: egy friss statisztika szerint minden második magyar időst korlátoz a mindennapokban rossz egészségügyi állapota. Az Európai Unió tagállamaiban átlagosan valamivel kisebb a rossz egészségük miatt mindennapokban hátrányt szenvedő idősek aránya, a fiataloké azonban magasabb. A 65 év feletti magyarok helyzete rosszabb, mint az spanyol, lengyel, olasz, német időseké, de jobb mint a holland, osztrák, vagy cseh 65 év felettieké.
Kevés dolog határozza meg jobban, hogyan éljük a mindennapjainkat, mint az egészségi állapot. Ha nem akadályoz minket nap mint nap az egészségi állapotunk, akkor észre sem vesszük, ez mekkora áldás, azonban ha leromlik az egészségünk, minden nap nehézséget jelenthet. A rossz látástól kezdve a cukorbetegségen át egészen a fiziológiai fogyatékosságig egy tartósan fennálló egészségügyi probléma, krónikus betegség akadályt jelenthet, amivel nap mint nap meg kell küzdeni. Ráadásul nemcsak a mindennapi teendők ellátása jelenthet nehézséget, hanem anyagilag is megviselheti a háztatásokat egy tartós betegség, és az ebből fakadó korlátozottság.
Az EU-ban a 16 év feletti lakosság negyede él együtt olyan hosszú ideje fennálló egészségügyi állapottal, amely nehézséget jelent számára a mindennapokban az Eurostat friss adatai szerint. Magyarországon valamivel kevesebben, 21,5 százaléka a lakosságnak érez így. Legkisebb az arány a teljes lakosságot tekintve Máltán, Bulgáriában és Cipruson a 2021-es adatok szerint, legrosszabbnak pedig a lettek, dánok, portugálok érzik a helyzetüket.
Ahogy az életkor emelkedik, egyre nagyobb azok aránya, akiknek a mindennapjaikat megnehezíti az egészségi állapotuk az egyes országokban. Ebben a statisztikában Magyarországnak valamivel rosszabbak a mutatói (49,6%) mint az uniós átlag (48,6%): szinte minden második 65 év feletti magyarnak jelent hátrányt a mindennapokban az egészsége. A 16-64 év közötti magyaroknak viszont csak 13,1 százaléka érintett az idősekhez képest, az EU-s átlag ebben 17,6%.
Az viszont változó, hogy a 65 év alattiakat mennyiben érinti ez a probléma, az országok sorrendje nem aszerint alakulna, ahogy az idősebbeké. Az is elmondható általánosságban, hogy 2020-ról 2021-re csökkent az olyan hosszú ideje fennálló egészségügyi állapottal élők aránya, amely nehézséget jelent számukra a mindennapokban. Hazánk is javított az arányán valamivel, a lettek, osztrákok, finnek, csehek sokat javítottak, Dániában, Portugáliában, Romániában, Spanyolországban és Svédországban viszont jelentősen romlott a helyzet 2020 óta.
Nem törte meg a javuló tendenciát a járvány
Magyarországon 2015-ig romlott évről évre azok aránya, akik úgy érezték, egészségi állapotuk nehézséget jelent a mindennapokban. 2016-tól azonban javulás mutatkozott, az évek alatt pár tized százalékponttal egyre csökkent azok száma, akiknek hosszú ideje fennálló egészségügyi állapota nehézséget jelent a mindennapokban. Nem csak a 65 év alattiak, hanem az idősebbek körében is javulást láthatunk.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
2015-ben még a 16-64 év közöttiek körében 19% volt az arány, vagyis csaknem minden ötödik magyarnak voltak nehézségei az egészsége miatt ebben a korosztályban is. Ez 2021-re 13,1 százalékra csökkent. Az idősebbek esetében a javulás még számottevőbb. 63,9 százalékról (2015) 49,6 százalékra csökkent hat év alatt a mindennapi nehézséggel küzdők aránya:
Döntő lehet az anyagi helyzet
A statisztikákból az is kiderül, hogy azok között, akik jobb anyadi helyzetben vannak, arányaiban kevesebben szenvednek el hátrányt a mindennapokban az egészségi állapotuk miatt. Míg a jövedelmi ötödök alapján az első és második ötödhöz tartózók körében magasabb az átlagosnál az arányuk - mind a 65 év feletti, mind az az alatti korosztályban - a harmadik, negyedik, ötödik ötödben már jelentősen kevesebben vannak. Ez egy oda-vissza ható összefüggés, ugyanis aki eleve tehetősebb, az nyilván sokat javíthat életminőségén, körülményein drágább kezelésekkel, ugyanakkor a tartósan rossz egészség magában hordozza az elszegényedés kockázatát.
Lehet tehát valaki azért szegényebb, mert betegnek lenni költséges, illetve lehet valaki azért egészségesebb, mert a tehetősebbek jobban megengedhetik magunknak az egészséges életmódot, gyógykezeléseket. Ezen túlmenően a szegénység önmagában okozhat leromlott egészségügyi állapotot, illetve még számos más összefüggésben is hat az anyagi helyzet az egészségre. Mindenesetre az első és az ötödik jövedelmi ötödhöz tartozók arányaiban óriási különbség mutatkozik, szembeötlő az egyenlőtlenség.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.