Tuti tippek penész ellen: hogyan védekezzünk penész ellen házilag?

2021. február 24. 14:33

Penész, avagy a háztartások egyik legnagyobb réme: megjelenik a plafonon, a sarkokban, a bútorok mögött, nem beszélve a fürdőszoba rejtett zugairól, a csempék között éktelenkedő fekete foltokról. Mitől függ, hogy penészedik-e egy ingatlan, hiszen, míg egyes lakások makulátlanul tisztának tűnnek, másokat elborítanak a penészes szennyeződések? Növelheti a penészesedésre való hajlamot lakásunk, házunk szigetelése? Na és mi a helyzet a páratartalommal: megéri párátlanítani, vagy csak szélmalomharcot vívunk a penész ellen? Milyen penész elleni praktikák kipróbálását javasolják a szakértők, mit tegyünk a penész ellen házilag?

Cikkünkben utánajárunk, hogyan keletkezik a falakon lévő penész és hogyan védekezhetünk a penész ellen házilag, különböző vegyszeres és vegyszermentes penész elleni praktikákkal. Járjunk utána, melyik szer a leghatásosabb penész ellen: hogyan használható penész ellen só, hatékony-e a penész ellen ecet használatával készített oldat, vagy maradjunk a régi, jól bevált penész ellen hypo fókuszú csírátlanításnál? Létezik tökéletes védelem penész ellen házilag? Milyen esetekben nem tudjuk elkerülni a penész kialakulását?

Mi a penész és mitől alakul ki a penész a falon?

A penész egy, a gombák közé tartozó életforma, ami lebontja a közvetlen környezetében lévő szerves anyagokat. Legyen szó egy romlott paradicsomról, vagy egy falszakaszról, a penész különféle formái szinte bárhol képesek megtelepedni, ahol megfelelő számukra a hőmérséklet és a nedvesség. Az általunk egyik leginkább ismert - és legkevésbé kedvelt - penészgomba a feketepenész, ami nem csak csúnya, hanem káros az egészségünkre is. Számtalan műszaki és házi megoldást ismerünk penész ellen: némelyek használnak, ám némelyek csak időszakosan szüntetik meg a problémát, így a penész évről évre visszatér. Nézzük, miért fontos fellépnünk a penész ellen, azaz mik a penész káros hatásai!

Fali penész a hűvös felületeken

A penész káros hatásai: milyen problémákat okoz a penész?

A hátrányos esztétikájú megjelenés mellett a penészgombák mikotoxinokat bocsájtanak ki, amelyek allergiára, asztmára emlékeztető penészmérgezést okozhatnak, különösen, ha valaki érzékeny rá. A penészmérgezés különösen azért veszélyes, mert a kórokozó hosszú ideig rejtve maradhat szemünk előtt, különösen, ha olyan helyen alakul ki a penész, ami nem látszik (például bútorok mögött nehezebb küzdeni a penész ellen).

A penész sokféle légúti panaszt okozhat: előfordulhat orrfolyás és orrdugulás, köhögés vagy sípoló légzés és torokfájás is. A penész okozta egészségügyi problémák közé tartozhat még a nyálkahártyák érzékenysége mellett a szem és a bőr irritációja is. Súlyosabb esetben a penész el nem múló köhögést, fejfájást, légzési nehézségeket, fáradékonyságot és sok más mellett koncentrációs zavarokat is előidézhet. Mindenképpen érdemes tehát fellépnünk a penész ellen, azonban jó, ha feltárjuk a penészesedés hátterében rejlő okokat is, hogy hatékonyabban kezelhessük a problémát.

A penész okai: mitől alakul ki penész a lakásban?

Nézzük, hogyan befolyásolják ezek a tényezők a penész létrejöttét!

1. Túl alacsony a fal felületi hőmérséklete

A penészesedés egyik leggyakoribb oka a fal alacsony felületi hőmérséklete, ami több okból is létrejöhet. Gyakran a problémát az okozza, hogy vizes a falszerkezet: a fal, ami a talajból vizet vesz fel, mindig hűvösebb. Gyakori penészesedést okozó tényező, ha a fal hőhidas, vagyis a falfelület hővezetési képessége jobb, mint környezetéé. Hőhíd lehet ott, ahol egy épület szerkezeti elemei kapcsolódnak egymáshoz, vagy az épület sarkain, kiszögellésein -ezek a területek télen jobban lehűlnek. A hőhidak okozta problémákat nehéz kivédeni, ugyanis bizonyos hőhídtípusok nehezen vagy nem szigetelhetőek – erre már a ház kivitelezésénél is figyelmet kell fordítani.

Alacsony falfelületi hőmérsékletet mindemellett okozhat egyszerűen az is, hogy az ottlakók nem fűtenek rendesen. Akár takarékossági megfontolásról van szó, akár a lakók hűvösben érzik magukat jobban, mindenképpen megéri odafigyelni a megfelelő hőmérséklet fenntartására, hogy ne szaporodjon el a penész – akkor is, ha éves szinten egy kicsit magasabb lesz a rezsi, ezáltal egyszerűen védekezhetünk a penész ellen.

2. Túl magas a páratartalom a lakásban

A fali penész kialakulásáról az ingatlan a lakói is tehetnek: érdekesség, hogy már azzal, hogy ott lakunk, mi magunk is párásítunk– egy négyfős család átlagosan 10-14 liter párát juttathat a levegőbe! Párát képzünk alapvető biológiai folyamataink (izzadás, légzés) mellett a főzéssel és a fürdéssel, a takarítással és a ruhaszárítással, illetve a nyitott égésű tüzelőberendezések (gázbojler) és a növények is hozzájárulnak otthonunk párás klímájának kialakításához. A vizesedő falak a fent leírt alacsony falfelületi hőmérséklet mellett szintén növelik a levegő páraterhelését. Ha nagyon sok a pára a lakásban, párafelhalmozódás történhet, a nedvesség pedig kicsapódhat, ezzel szintén jó lehetőséget teremtve a penésznek a megtelepedéshez.

3. A lakás műszaki adottságaiból adódik a penészesedés

Ma már szinte mindenkinél alapelvárás, hogy egy ház vagy lakás korszerű legyen, frissen felújított nyílászárókkal és új ablakokkal, amelyek minden meleglevegőt benn tartanak – ám ezáltal a szellőzést is megakadályozzák, így nehezebb lesz küzdenünk a penész ellen. Hiába lesz alacsonyabb a fűtésszámla, sajnos, ha nem áramlik a levegő és szellőztetés sincs, megindul a penész szaporodása, ugyanis a szigetelés ellenére is vannak hidegebb felületek. A nyílászárók cseréje mellett a kazáncsere is gyakori egy-egy felújítás során (kondenzációs kazán), ami szintén megszünteti a korábbi (kéményes) szellőzést.

4. Nem megfelelően bútoroztuk be a lakást

Hozzájárulhat a penészesedéshez mindemellett az is, ahogyan berendezkedtünk az ingatlanunkban: a falokon lévő műanyagalapú festékek és tapéták például kevésbé ellenállóak a penésznek, illetve a bútorok alatt/mögött is könnyűszerrel kialakulhat. Tipikus „penészesítő” berendezés lehet minden beépített bútor, kiváltképp a konyhabútorok. Ezek alatt a berendezések alatt egyrészt nem jár a levegő, másrészt takarják a falakat, így az általuk borított felületek alacsonyabb felszíni hőmérséklettel bírnak – az ilyen bútorok mögött egyrészt nehéz észrevenni a penészt, másrészt bonyolultabb is küzdeni a penész ellen.

A penész gyakran megtelepszik a csempék közötti fugán

Mi az, amit semmi esetre se tegyünk penész ellen?

Hiába idegesít minket a penészes felület, semmi esetre se kezdjük el törölgetni, ugyanis azzal többet ártunk, mint használunk – így nem szabad küzdeni a penész ellen! Törölgetéssel nem tudjuk megszüntetni a penész okát, sőt, még szét is szórjuk a helyiségben a spórákat, ami később még több penészes foltot eredményezhet! Na de nézzük, hogyan védekezzünk a penész ellen szakszerűen, akár szuperegyszerű penész elleni házi praktikákkal!

Penészgyilkos kisokos: hogyan vegyük fel a harcot a penész ellen?

A penész elleni védekezés számos módját ismerjük, ám mindenképpen hangsúlyoznunk kell, hogy a penész elleni küzdelem során ugyanolyan fontos a penészesedés megelőzése, mint a probléma megszüntetése. A következő penész megelőző és penész-orvosló megoldásokat mindenképpen érdemes figyelemmel kísérnünk!

Számoljuk fel a penész kiváltó okait!

Vizsgáljuk ki a helyzetet, derítsünk fényt a penészesedés okaira: emberi hibából alakult ki a penész, vagy inkább az épület tulajdonságai tehetnek róla? Ha sejtéseink szerint a hőhidak okozzák a penészesedést, érdemes hívnunk egy szakembert, aki hőkamerás épületdiagnosztika útján tesz pontot az ügy végére. Érdemes lehet a kényes falakon infra felületi hőmérőt használnunk, vagy esetleg egy páratartalommérő berendezést vásárolnunk.

Küzdjük a penész ellen műszaki berendezésekkel!

A szagelszívó/párátlanító berendezések egy szellőzetlen helyiségben (például ablaktalan WC, fürdőszoba) elengedhetetlenek, hiszen nélkülük a párával teli levegő nem tud távozni a helyiségből. A megoldás a gépi szellőztetés. A kontrollált gépi szellőztetés hővisszanyelés nélkül olyan ventilátorok kiépítését jelenti, amelyek állandóam üzemben vannak és reagálnak a helyiség páratartalmára.

A hővisszanyeléses gépi rendszerek ennél egy fokkal még komolyabbak: úgy forgatják a helyiség vagy a lakás levegőjét, hogy még a téli hidegben sem hagyják lehűlni a belső tereket, illetve nyáron felmelegedni a klímát – természetesen ez egy költségesebb megoldás.  A páramentesítő készülékek használatával is felvehetjük a harcot a penész ellen: ezek a gépek a szoba levegőjét szűrik folyamatosan, ám jelenlétük a hétköznapokban zavaró lehet és azon kívül, hogy a levegőt párátlanítják, a minőségét nem javítják.

Változtassunk „penészesítő” szokásainkon!

Az egyik legfontosabb védekezési forma, amellyel felléphetünk a penész ellen az, ha gyakran szellőztetünk, ezzel szüntetve meg a lakás páratartalmát. Emellett oda kell figyelnünk hétköznapi szokásainkra is: ha az időjárás megengedi, ne fürödjünk zárt ablakoknál, teregessük ki a nedves ruhákat az erkélyen, a szabadban, vagy nyitott ablak előtt, ügyeljünk a főzés során történő kipárolgásra és ne takarítsunk bővízzel! Időnként muszáj szellőztetnünk akkor is, ha odakint hideg van és „az utcát fűtjük”, különben a hűvös hónapok alatt több helyiség penészesedéséhez is hozzájárulhatunk.

Mit tehetünk a penész ellen házilag?

Penész ellen vegyszerrel és vegyszermentesen is védekezhetünk attól függően, hogy milyen mértékű problémáról van szó és melyik megoldáshoz vonzódunk higiéniai vagy egészségügyi okokból. Nézzük, hogyan védekezzünk penész ellen házilag egyszerű, a konyhában/fürdőszobában is fellelhető anyagokkal, vagy könnyen beszerezhető vegyszerekkel!

Penész ellen ecet használatával: valós védelem helyett félmegoldás?

Gyakran hallhatjuk, hogy az ecet, avagy a legismertebb minden-mentes és minden-ellenes háziszer nagyszerű csíraölő hatással bír. Védekezhetünk penész ellen ecet használatával, ám csak korlátozott minőségben: az ecet eltávolítja a felszíni penészt, de a penészgombák egy része sajnos hátramarad, így a probléma előbb-utóbb újra felüti majd a fejét.

Penész ellen só használatával: népszerű taktika, de valóban beválik?

A sós oldat használata elterjedt védekezés penész ellen, különösen, ha a takarításról, megelőzésről van szó. Egyesek azt tartják, a sólámpa használata is sokat javíthat a szoba penész-ellenes klímáján, amit érdemes lehet kipróbálni, ám védelmünket ne erre az információra alapozzuk!

Penész ellen szódabikarbóna használatával: egyszerű, de működik!

A vízzel elkevert szódabikarbóna nem csak penész ellen, hanem a vízkőeltávolítás során is hatásos házi praktika lehet. Vigyük fel a kívánt felületre, hagyjuk állni, majd óvatosan távolítsuk el!

Penész ellen hypo használatával: aki még nem próbálta, tegye meg!

A hypo az egyik legismertebb és leghatékonyabb szer penész ellen, amivel dolgozni sem bonyolult. A hypo tökéletesen alkalmas bármilyen felület takarítására, különösen a fürdőszobában a fugákon és más nyirkos, penészes helyeken. A hypo egy másik előnye: könnyű hozzájutni és ráadásul még olcsó is!

Penész ellen házlag: tényleg segít vagy csak ideiglenes megoldás?

Penész ellen ezüstkolloid használatával: igen hatásos!

Az ezüstkolloid penész ellen is hatásos szer: csíraölő hatása már évtizedek óta ismert nem csak a háztartásban, de a gyógyászatban is!

Penész ellen bórax használatával: hatékonyabb, mint hinnéd!

A bórax nem más, mint a bórsav nátriummal alkotott sója, fehér por formájában. Forróvízben elkevert oldatját nem csak fali penész, hanem penészes bútorszövetek megtisztítására is használhatjuk: dörzsöljük a bútorba, hagyjuk állni, majd vízzel tisztítsuk át. Ha nem szűnt meg a probléma, ismételjük meg a folyamatot a penész ellen!

Penész ellen teafaolaj használatával: ráadásul az illata is fonom

Habár a teafaolaj lenyelve mérgező, számtalan módon hasznosítjuk baktérium- és gombaölő hatása miatt. Használhatjuk töményen vagy vizes/citromos oldatban is, ráadásul kellemes illatot hagy maga után.

Penész ellen sütőpor használatával: akkor segít, ha kicsi a baj

A szódabikarbónához hasonlóan használhatjuk a sütőport is penész ellen, ám lehetőleg a kis mennyiségű felületi penész eltüntetésére használjuk, ugyanis a fugákkal, penésszel vastagon borított fürdőszobákkal nem biztos, hogy elbír.

Penész ellen citromlé használatával: frissítő illatok a fürdőszobában

A citromsav egy természetes baktérium- és gombaölő szer, amit alkalmazhatunk a falakon és a fugákon is. Kellemes illata miatt sokan szeretik, ám nagymértékű penészesedés esetén kicsi a valószínűsége annak, hogy megoldja a problémát.

Penész ellen ammónia használatával: klasszikus nagyágyú

Az ammónia a porózus penész ellen hatásos szer. Az ammóniából víz használatával készítsünk 50%-os oldatot penész ellen: vigyük fel a kívánt felületre, hagyjuk állni 10 percen keresztül, majd töröljük le.

Penész ellen alkohol használatával: ne feledkezz meg a szellőztetésről!

A gyógyszertári alkohol jó lehet penész ellen, ám vigyázzunk, hogy erős kipárolgását ne lélegezzük be használat közben. Minden alkalommal szellőztessünk, ha alkohollal léptünk fel a penész ellen és tartsuk szem előtt, hogy az alkohol tűzveszélyes!

Penész ellen hidrogén-peroxid használatával: fehérítő hatása közismert

A hidrogén-peroxid nem csak hatékony, de egészséges szer a penész ellen. Fehérítőszer lévén fehérítheti a falakat, ám a fürdőszobai fugákkal csodákat művel. A hidrogén-peroxid vízre és oxigénre bomlik, így nincsenek káros egészségügyi hatásai. Leggyakrabban 3%-os oldatot készítünk belőle, amit érdemes többször is felvinni a kívánt felületre és súrolni is.

Tényleg egyszerű védekezni a penész ellen házilag?

A kisebb mértékű felületi penész eltávolításához a legtöbb esetben tökéletesen elegendőek lehetnek a fent leírt penész elleni házi praktikák, ám ezek sajnos a penész későbbi kialakulása ellen már nem védenek, illetve nagymértékű penészfertőzés felszámolására sem lesznek alkalmasak. Ha látjuk, hogy a penész nem szűnik meg a házi praktikáknak köszönhetően, használjunk inkább vegyszert.

Rendszeres takarítás nélkül nincs valódi tisztaság

A penész elleni védekezés egyik legfontosabb mozzanata a gyakori szellőztetés mellett az, hogy rendszeresen takarítsunk, különösen azokon a helyeken, amelyek nagyobb mennyiségű nedvességnek vannak kitéve, vagy ahol nem jár a levegő – ilyen például a fürdőszoba, a bútorok által takart területek, zárva tartott, nyirkos szekrények vagy alagsori helyiségek. A takarítás terjedjen ki minden olyan területre, amelyet kézzel vagy géppel elérünk és fordítsunk figyelmet azokra az elemekre is, ahol nagy valószínűséggel pára csapódhat le (ilyenek például a használaton kívüli, hűvös fűtőcsövek). Amit lehet, dörzsöljünk át baktérium- és gombairtó szerekkel!

A legjobb védekezés a támadás: így segít a penész ellen a penészgátló festék

A penészesedést gátló festékek mindenképpen előnyösek olyan helyiségekben, ahol funkciójukból adódóan is magasabb a páratartalom: ilyen például a fürdőszoba, ami ráadásul még hűvös is. Ezeken a helyeken érdemes penészgátló festékkel festetni, ám hangsúlyozzuk, hogy ez nem elegendő védelem, ettől még ugyanúgy szellőztetnünk és takarítanunk kell!

Honnan tudhatom előre, hogy a lakás hajlamos-e a penészedésre?

Egy ingatlan megvásárlásakor már előre következtethetünk arra, hogy a helyiségek fognak-e penészedni. Mindenképpen kérdezzük meg, hogy milyen a lakás szigetelése, milyenek a nyílászárók, van-e vagy beépíthető-e valamilyen páraelszívó és szellőztető berendezés? Figyeljük a falakat: ahol vizesedés jeleit fedezzük fel, ott nagyobb valószínűséggel telepszik meg a penész is. Ellenőrizzük, hogy hol, mennyi fűtőtestet találunk, milyen a lakás szellőzése, kérdezzünk rá, hol találhatóak a hőhidak! Érdemes bevilágítanunk a nagyobb bútordarabok alá/mögé is: ahol van penész, ott később is lehet!

Íme, a bombabiztos megoldás penész ellen!

Ha minden óvintézkedés ellenére is felüti a fejét a penész, védekezzünk a penész ellen okosan: mindenképpen érdemes a penészt „csírájában” elkapni és szakszerűen kiirtani. Penész ellen házilag nyugodtan próbáljuk ki a különféle háziszereket (pl. citromlé, ecet, szódabikarbóna), de többre megyünk a hypoval és a különféle direkt penész-elleni vegyszerekkel, vagy az olyan egészségre ártalmatlan vegyianyagokkal, mint a hidrogén-peroxid és az ezüst-kolloid. Penész ellen mindemellett úgy védekezhetünk, ha odafigyelünk otthonunk higiéniájára: takarítsunk alaposan és rendszeresen, szellőztessünk minden héten többször!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?