Az egész napos ülőmunka súlyos egészségügyi kockázatokat rejthet magában, még akkor is, ha rendszeresen sportolunk.
Utazásra készülsz? Legyen szó akár belföldi, akár külföldi útról, érdemes végiggondolni, milyen gyógyszerekre, gyógyhatású készítményekre, esetleg gyógyászati segédeszközökre lehet szükségünk. Mutatjuk, mi az, ami nem hiányozhat idén nyáron a bőröndödből.
A magyarok 63 százaléka utazik el valahová idén nyáron - derül ki egy frisskutatásból. Honfitársaink átlagosan 194 ezer forintot szánnak az útra, ami jelentős összeg, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a KSH adatai szerint nemzetgazdasági szinten az áprilisi átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 226 500 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 235 000 forintra becsülhető.
A legkedveltebb úti cél idén is a Balaton, az utazási irodák tapasztalatai szerint a szervezett utakat tekintve nagy népszerűségnek örvend Bulgária, Görögország, Horvátország, Olaszország, de sokan utaznak idén nyáron Egyiptomba és Tunéziába is. Akár belföldre, akár külföldre utazik a család, érdemes összeállítani egy úti patikát, hogy ha bármi kellemetlenség történik, ne érjen minket felkészületlenül.
- mondta a Pénzcentrumnak Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai igazgatója. A szakember hozzátette, a következőket érdemes bepakolni indulás előtt:
- Láz-, és fájdalomcsillapítók
- Görcsoldó
- Hányinger csökkentő
- Savlekötő
- Hasmenés elleni szer
- Hashajtó szer
- Emésztést elősegítő szer
- Fertőtlenítőszer sebre, kötszer, sebtapasz
- Fertőtlenítőszer kézre
- Lázmérő
- Allergiás tünetek elleni szerek
- Napvédő krémek
Arra a kérdésre, van-e arra esély, hogy az általunk otthon felejtett, de jól bevált, megszokott fájdalomcsillapítót, orrspray-t a környező országokban is beszerezhetjük, a szakember azt válaszolta, általánosságban elmondható, hogy az Európai Gazdasági Térség egész területén hasonló gyógyszerkinccsel találkozhat az utazó.
szóval, ha valamit kifelejtenénk, nincs ok a pánikra.
Ahogy fent is említettük, Tunézia vagy Egyiptom is népszerű úti cél, viszont ez esetben számolni kell azzal, hogy több órás repülőút vár ránk. Ennek is megvan az egészségügyi kockázata, a hosszú, mozgás nélküli egyhelyben ülés következtében nagymértékben megnőhet a trombózis kockázata. Ez a veszély egyébként nem csak a repülésnél, hanem minden más olyan utazásnál ugyanúgy fennáll, ahol sok időt kell helyben tölteni (például buszon, vonaton). Éppen ezért nagyon fontos, hogy akik hajlamosak a trombózisra, azok az orvosukkal konzultálva készüljenek fel a nagyon hosszú utakra. Mindenképpen meg kell próbálni az út során rendszeres időközönként mozogni, hogy serkentsük a vérkeringést. Emellett lehet, hogy gyógyszeres terápiára is szükség lehet a trombózis megelőzéséhez. Értelemszerűen a hosszú egyhelyben ülés és mozgás nélküli láblógatás a visszeres panaszokat is fokozhatja - mondta Marjai Tamás.
Arra a kérdésre, lehet-e bármilyen problémánk abból, hogy az általunk szedett gyógyszereket magunkkal visszük külföldre, és érdemes-e utazás előtt inkább felkeresni a házi orvost és kérni tőle egy orvosi igazolást arról, hogy a készítményeket orvosi utasításra szedjük, a szakember azt válaszolta, az általános szabályok szerint, az Európai Gazdasági Térség (Európai Unió és Izland, Liechtenstein, Norvégia) tagállamain belül a gyógykezelés alatt álló utazók a gyógyszerkészítményeiket - kivéve a fokozottan ellenőrzött szert tartalmazó gyógyszereket - engedély nélkül maguknál tarthatják. Tehát ezekben az esetekben nincs szükség igazolásra. Viszont
Ha pedig valaki az Unió területén kívülre utazik, mindenképp érdemes tájékozódnia, hogy milyen szabályok vannak érvényben a célországban.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mégis mennyibe kerül az úti patika összeállítása?
Hogy pontosan mennyi pénzből jön ki egy jól felszerelt úti patika összeállítása, az nagyban függ attól, melyik gyógyszertárban szerezzük be a készítményeket, ugyanis nincsenek egységes árak. Általánosságban elmondható, a 20 darabos fájdalom- és lázcsillapítók közel kétezer forintba kerülnek. Nagyjából kétezer forint körül mozog a hányinger és hányás megelőzésére szolgáló készítmények ára is. A hasmenés elleni készítményekre hozzávetőleg 1500 forinttal érdemes számolni, a probiotikus készítmények valamivel drágábbak, áruk 1500-2000 forint körül van.
Ha elrontottuk a gyomrunkat, savlekötő is jól jöhet, nagyjából 1000 forintért szerezhetünk be ilyen készítményt a gyógyszertárakban, és ugyanilyen összeget kell fordítanunk a napégésre és rovarcsípés kezelésére szolgáló szerekre is. Vény nélkül kapható, allergia elleni gyógyszert nagyjából 1000-2000 forintért kaphatunk, sebtapaszt és steril gézlapot ezer forint alatt vehetünk, a sebfertőtlenítő szerek viszont drágábbak, két-háromezer forint körüli összegért juthatunk hozzájuk a gyógyszertárakban. Ha nincs otthon lázmérő, azt is érdemes még indulás előtt megvásárolni, elég nagy a szórás: van 1000 és van 2000 forintért is.
Összességében tehát nem olcsó mulatság egy egészségügyi csomag összepakolása, de megéri.
Viszont még így is jobban járunk, mintha például külföldön kellene a szükséges készítményeket beszerezni. Hogy ezek mennyibe kerülnek, az változó. Ország függő, hogy az egyes gyógyszerekhez és egészségügyi ellátásokhoz milyen áron jutunk hozzá, mivel azonban vény nélküli, szabad áras készítményekről van szó, így érhet minket meglepetés.
Hazárdjátékot űz a nyaralók fele
Érdemes utasbiztosítást is kötni, mielőtt útnak indulnánk, ugyanis akár egy tengeri sün szúrásának ellátása és kezelése is komoly anyagi áldozatokkal járhat.
Mégis kevesen élnek ezzel a lehetőséggel: a hazai biztosítók becslései alapján csupán minden második magyar köt utasbiztosítást, amikor nyaralni megy. Pedig nem kerül egetrengető összegbe, hogy ne kelljen aggódnunk egy esetleges baleset miatt: naponta akár már egy tengerparti frissítő áráért biztosítva lehetünk.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.