Súlyos betegség szedi áldozatait Magyarországon: itt a megyei kórtérkép

2017. december 17. 19:03

Ha valamilyen betegség tünetét észleljük magunkon, általában gyors megoldásra van szükségünk, ezért gyakran elsőként az internethez fordulunk. Egy friss kutatás szerint a 18-39 éves korosztálynak közel a fele tesz így egészségügyi panasz esetén, az 50-59 éveseknek viszont mindössze a 26%-a. Utánajártunk, milyen be-tegségekre és tünetekre keresnek rá leginkább a magyarok.

Többek közt a kényelem és a gyorsaság lehet az oka annak, hogy sokan elsőként "Dr. Google"-t, azaz az internetet hívják segítségül, amikor valamilyen betegséggel vagy egészséges életmóddal kapcsolatos kérdésük merül fel - derül ki a aGenerali felméréséből. A fiatalabb korosztállyal szemben az 50-59 évesek nagy része viszont rögtön orvoshoz fordul (61%), és csak alig 26%-uk keres rá elsőként a neten a panaszaira. A középkorúak (40-49 év) stílusosan középen helyezkednek el, és kevesebb mint a felük (40%) keres először online megoldást a bajaira.

Dobogós keresőszavak és a legérdeklődőbb megyék

A Google Trends adatai szerint 2016 novembere és 2017 novembere között a terhes-ség tüneteire kerestek rá a legtöbben, amit a cukorbetegség, az allergia, a pajzsmi-rigy és a reflux követnek. Emellett a gerincsérv, az influenza és a depresszió is ott van a legnépszerűbb keresőszavak között.

Bizonyos kifejezések népszerűsége az elmúlt egy évben feltűnően megugrott: ilyen például az influenza, a kanyaró és a merevedési zavar. A betegségek közül a bélrendszer nyálkahártyájának gyulladásával járó Crohn-betegséget találjuk az élen, amelyet az autoimmun betegség és a pajzsmirigybetegség követ. Az utóbbi időben előtérbe került laktóz- és gluténérzékenységre is gyakran kerestünk rá, az előbbire kicsivel nagyobb arányban. A számok alapján Vas megyében voltak a legtöbben kíváncsiak a laktózérzékenységgel kapcsolatos információkra, míg a gluténérzékenység iránt leginkább Szabolcs-Szatmár-Bereg megye érdeklődött. 

Természetesen a fejfájás is ott van a gyakori keresések között: a Google Trends szerint 2017-ben Fejér megye lakóinak fájt legjobban a feje, a városok közül pedig Debrecen és Budapest végzett az élen. A vérnyomással kapcsolatban Győr netezett a legtöbbet , a cukorbetegségre pedig Nógrád megyéből kerestek rá a leggyakrabban. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a net soha nem helyettesítheti az orvosi diagnózist! 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nőtt az egészségtudatosság

Az elmúlt évtizedekben nőtt az egészségtudatosság: a Gfk adatai szerint egyre töb-ben figyelnek oda legalább alkalmanként az ideális testsúly megtartására, a táplálkozási szokásokban pedig megjelent a "többször keveset" elv. Ennek mentén a napi étkezések száma átlagosan háromról négyre nőtt 1989 és 2016 között. Jó hír, hogy a 2014-es európai lakossági egészségfelmérés (ELEF) szerint a magyarok komolyan veszik a megelőzést, és

nőtt a szűrővizsgálaton részt vettek aránya.

NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. január 10. szombat
Melánia
2. hét
EZT OLVASTAD MÁR?