Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közgyűlése elfogadta azt a globális megállapodást, amely lehetővé teszi a lehetséges jövőbeli világjárványokra történő jobb felkészülést.
A hosszú várakozási idő miatt a magyar munkavállalóknak a 75 százaléka úgy érzi, hogy csak akkor tud elmenni orvosi vizsgálatokra, ha szabadságot vesz ki. A hazai munkavállalók felismerték, hogy egyre nagyobb szükség van az egészségügyi öngondoskodára, ami a befizetéseiken is meglátszik.
Az idén 15 éves OTP Egészségpénztár több mint 20 perces késéssel kezdte évfordulós sajtótájékoztatóját, ezzel a kis viccel, azt szerették volna érzékeltetni, hogy mennyire dühítő a várakozás, utalva ezzel a jelenlegi állami egészségügyi helyzetre, ahol nem 20 percet, hanem órákat kell a rendelőben tölteni egy-egy vizsgálat alkalmával.
Az évforduló apropóján kutatás is készült, amiből kiderült, hogyan látja is a mai egészségügyi helyzetet a lakosság. A megkérdezettek 83 százaléka fontosnak tartja az orvosi szűrővizsgálatokat, és 77 százalék a táplálkozására is odafigyel, ha az öngondoskodásra gondol. Egy év alatt közel 50 százalékkal nőtt azok aránya, akiknek van, vagy tervezik az egészségpénztári tagságot.
Több mint 20 százalék a magánegészségügy felé fordul inkább. Ennek legfőbb oka (41 százalék), a várólisták nagyon hosszúak az állami egészségügyben.
Már nem a munkáltatónak fontos
A 15 év alatt több mint 300 ezer tagjuk volt, ebből 241 ezren még ma is tagok, tehát a lakosság 5 százalékával kapcsolatban voltak. Ez idő alatt több mint 100 milliárd forint ment át a pénztáron, ebből 67 milliárdot a munkáltatók adták, 27 milliárd egyéni befizetés volt. Az egyéni befizetések, pont azért, mert a munkáltatók erősen támogatták, az egyéni befizetések éveken keresztül stagnáltak. Az elmúlt 3 évben viszont megugrottak az egyéni befizetések. Ennek az áll a hátterében, hogy a törvényi változások állnak, hogy magasabb adókulcsot kell fizetni ez a juttatás után, egyre kevesebb munkáltatónak "érte meg" így támogatni a munkavállalóját, ezért a magánszemélyek maguk kezdték fizetni a pénztári tagágukat.
- mondta Studniczky Ferenc az OTP Egészségpénztár ügyvezetőigazgatója.
A pénztár tagjai a tavalyi évben mintegy 2 miliárd forintot költöttek magánegyészségügyi kezelésekre, ami közel 12 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Főként gyógyszerre, gyógyászati segédeszközökre költenek leggyakrabban a tagok. Ugyanakkor a magánegészségügyi szolgáltatások is egyre népszerűbbek.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Kétéve még csak a lakosság 40 százaléka vett igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, míg a tavalyi felmérés szerint már közel 60 százalékuk. Az alacsonyabb jövedelmű és iskolázottságúak körében a lakosság harmada is igénybe vett magánorvosi ellátást.
A kutatásból az is kiderült, hogy a magyar munkavállalóknak meggyőződése, hogy a munka és az állami egészségügyi rendszer nem összeegyeztethető, a válaszadók háromnegyede szerint még az egyszerűbb vizsgálatok miatt is szabadságra kellene mennie. A felmérésből az is kiderült, hogy egy munkavállaló évente átlagosan 1,5 napot.
Mennyit teszünk félre?
A tavalyi évben a pénztárból kilépő tagok száma nem érte el a hatezer főt, ők jellemzően a nyugdíj miatt tették, mivel már nem lehet adókedvezményt igénybe venni a befizetéseik után, így nem éri meg.
Átlagosan havi 10-15 ezer forintot fizetnek be a tagok, a szórás viszont elég nagy, van, aki 2 ezret, van aki 20-30 ezret is befizet havonta. Nagyjából 100 ezer fő az alvó tag, aki nem kap már befizetést a munkavállalójától, de még él a tagsága.

Kimutatták tudósok: szoros összefüggés van a globális felmelegedés és a terhességi kockázatok között
A szélsőséges hőhullámokkal járó éghajlatváltozás világszerte növeli a terhességi kockázatokat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


