Ezt a külföldön dolgozók sokszor "elfelejtik": aztán jön a bírság

2015. október 24. 13:00

A következő években várhatóan több magán-egészségbiztosító jelenik majd meg a magyar piacon. A működési elvük nagyon leegyszerűsítve az, hogy havi 25-40 ezer forintért cserébe nem kell kiállnunk a sort a háziorvosnál, elfelejthetjük a kórházi (műtéti) várólistákat, sőt, akár még a gyógyszereinket is ők állják. Egyelőre azonban leginkább a kivándorló magyarok jelenthetik számukra az egyik fontos célcsoportot.

Ha valaki külföldön (más EU-országban) dolgozik, alapvetően négyféle társadalombiztosítási lehetőséget választhat

  • Továbbra is itthon fizet: ez szabálytalan, ráadásul külföldön csak sürgősségi ellátásra lesz jogosult
  • Átmenetileg sehol sem fizet: nem kap ellátást, a NAV viszont 5 évre visszamenőleg követelheti a be nem fizetett járulékokat, ha hazajön
  • Európai egészségbiztosítási kártyát vált ki: ez csak a Magyarországon élőknek nyújt hivatalosan külföldi ellátást, a jogosulatlanul igénybe vett ellátás költségét pedig visszakövetelheti az OEP
  • A fogadó országban fizet járulékot: jogosult lesz az alapszolgáltatásokra, a kiegészítő szolgáltatások viszont általában drágák külföldön

Ha valaki egy meghatározott időre külföldre megy, vagy már ott van, de még nincs állása, akkor a magyar szabályozás szerint itthon továbbra is fizetnie kell a társadalombiztosítást. A jogszabály kimondja azt is, ha valaki kitelepült, itthon már nem fizetheti a tb-t, a kiköltözés után 15 nappal ki kell jelentkeznie az Országos Egészségbiztosítási Pénztár rendszeréből, és csak a fogadó országban fizetheti tovább a járulékokat.

Aki viszont korábban kijelentkezett az OEP rendszeréből, de később mégis visszaköltözik, arra a továbbiakban Magyarországon is külföldiként tekintenek, így ha nem talál azonnal bejelentett munkát, egy évig a minimálbér 50 százalékát kell fizetnie az állami egészségügyi ellátásért, és csak az egy év letelte után fizetheti a szokásos havi 6 660 forintot.

Ünnepekkor sokan mennek orvoshoz

A nagyobb iskolai szünetekben (pl. húsvét, karácsony környékén) hirtelen nagyon sokan foglalnak helyet a magyar magánorvosokhoz - sok külföldön dolgozónak ugyanis ilyenkor van ideje/lehetősége Magyarországon orvoshoz menni.


A külföldre távozók többsége még az indulás előtt ki szokta váltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát, ami 36 hónapig érvényes az EU-n belül, ahol a magyar TB terhére lehet orvosi ellátást igénybe venni. Ez a lehetőség azonban hivatalosan csak a turisták számára jár, akik külföldre költöznek, azok számára érvényét veszti a kártya.

Egyre többen választják a magánbiztosítókat

Jelenleg még inkább a külföldön dolgozó magyarok számára lehetnek hasznosak azok a magán egészségbiztosítók, amelyek egész Európára "lefedettséget" biztosítanak, azaz egy meghatározott összegért - például havi/éves díjért - cserébe orvosi ellátást biztosítanak, akár egész Európa területén - és persze a lakóhely szerinti országban is, kiegészítve, de inkább helyettesítve az adott ország kórházi ellátását.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mint azt Kovács András, a MediHelp magán egészségbiztosító üzletfejlesztési igazgatója egy keddi sajtó-háttérbeszélgetésen a Pénzcentrum kérdésére elmondta: arra kell számítani, hogy a következő években több ilyen biztosító is megjelenik Magyarországon, és egyre több ügyfél is lesz.Beszédes adat, hogy a nagyobb magánszolgáltatók évről évre folyamatos - akár évi 15-20 százalékos - forgalomnövekedésről számolnak be Magyarországon.

A magán egészségbiztosítók működésének lényege, hogy egy befizetett díjért (kb. havi 15-40 ezer forint/fő) teljes körű orvosi ellátást biztosítanak, szabad orvosválasztással, a várólisták megkerülésével. Ugyanakkor - az üzletfejlesztési igazgató szerint - ha sokan veszik igénybe az ilyen szolgáltatásokat, segíthet az állami egészségügyi rendszeren is: akinek ugyanis saját biztosítója fizeti a műtétjét, lekerül a kórházi várólistáról, így az a lista rövidebb lehet.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 17. 19:20