A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 670,92 pontos, 0,69 százalékos csökkenéssel, 96 394,92 ponton zárt hétfőn.
Nem csak a kórházakat és gyógyászati segédeszköz cégeket, de végső soron a beteg ellátását is veszélyezteti a tartósan gyenge forint. Az egészségügyi intézmények gazdálkodási lehetőségei oly mértékben beszűkültek, hogy az év második felében a betegellátáshoz szükséges anyagokat már nem csak kifizetni nem tudják majd, de azok megrendelésére sem lesz lehetőségük - írja a Világgazdaság.
Már rövidtávon is veszélyes a gyenge forint az egészségügyre, hiszen az ellátáshoz szükséges eszközök, anyagok közel 80 százaléka importból származik. Ugyanígy külföldről kell behoznunk a hazai gyártású termékekhez felhasznált alapanyagok nagy részét.
Az egészségügyi beszállítók pedig egyre kevésbé toleránsak az amúgy is anyagi problémákkal küzdő kórházakkal szemben. A forint gyengüléséből fakadó pluszkiadásaikat pedig egyre inkább igyekeznek érvényesíteni. Erre több lehetőségük is van, mint az elmúlt években. A kórházak államosítása előtt jellemzően három-öt éves szerződéseket kötöttek a kórházak a beszállítókkal, így az árakat stabilabban tudták tartani, eloszlatva az árfolyam-ingadozásból fakadó áremeléseket. Mára viszont az engedélyezett közbeszerzések időtávja jellemzően egy év, ilyen rövid időtávon pedig az ilyen árnövelő tényezők sokkal határozottabban jelentkeznek.
A kórházak finanszírozási alapdíja hat éve változatlan, így az árak emelkedésének fedezete egyszerűen nem áll rendelkezésre. Az alapdíjak korrekciója egyre inkább elkerülhetetlenné válik, ha a magasabb önköltség következtében a költségvetési előirányzatok már év közben elfogynak. Mindezek alapján egyértelmű, hogy tovább nő a kórházak adósságállománya, és gazdálkodási lehetőségeik oly mértékben beszűkülnek, hogy az év második felében a betegellátáshoz szükséges anyagokat már nem csak kifizetni nem tudják, de azok megrendelésére sem lesz lehetőségük.
De nem csak a kórházakat fenyegeti a tartósan gyenge forint. A gyógyászati segédeszközöket forgalmazó cégek gazdálkodása már az elmúlt hetekben is kritikussá vált, további árfolyamesés pedig az ellátást is veszélyeztetheti. Ennek az egyik fő oka, hogy a gyógyeszközök árát már tizenegyedik éve befagyasztotta az egészségbiztosító, így a mára minimálisra csökkent árréseket 1-2 százalék árfolyamromlás is jelentős mértékben befolyásolja.

Kimutatták tudósok: szoros összefüggés van a globális felmelegedés és a terhességi kockázatok között
A szélsőséges hőhullámokkal járó éghajlatváltozás világszerte növeli a terhességi kockázatokat.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
Portfolio Gen Z Fest 2025


