Sokkoló, hány magyart lakoltattak ki 2024-ben: potom pénzért árverezték el a lakásukat
Több mint 2500 esetben árverezhettek el ingatlanokat a végrehajtók, amióta vége a kilakoltatási moratóriumnak.
Több mint 2500 esetben árverezhettek el ingatlanokat a végrehajtók, amióta vége a kilakoltatási moratóriumnak.
Mindössze két hónapja értek véget a moratóriumok, de már ezer feletti az elárverezett ingatlanok száma.
Nem is akármilyen áron.
Tavaly 10 290 ingó- és 618 ingatlan-árverést tartottak.
Tavaly gazdára talált egy úttörőtábor, egy lóistálló és a siófoki vásárcsarnok is.
Egyre népszerűbb a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elektronikus árverése, s évről évre nő az így megvásárolható ingóságok, valamint ingatlanok száma.
Jelenleg mintegy 900 ingó vagyonelemet érintő aktív árverés fut a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál. A statisztikák szerint egyre több az elektronikus árverezés, melyeken a cégektől lefoglalt vagyontárgyakat lehet megvásárolni.
Mint adózók, általában tisztában vagyunk azzal, hogy mit is hozhat számunkra a be nem fizetett adó vagy a ki nem egyenlített közteher: végrehajtást. Azzal viszont sokan nincsenek tisztában, hogy pontosan mit is jelent számukra az adóvégrehajtás, milyen jogaik vannak akkor, ha bankszámlával szemben inkasszó érkezik az APEH-től, vagy ha az adóvégrehajtó csenget be hozzá. Pedig a vállalatok likviditási helyzetét jelentősen befolyásolja például az APEH-el szembeni fizetési kötelezettség teljesítésének időpontja, s a helytálló jogorvoslatokkal akár időt is nyerhet egy társaság, a számla kiegyenlítéséhez.
Hazánkban összesen mintegy öt-hat cég foglalkozik a bankok által lefoglalt ingatlanok árverezésével, arról azonban nincsenek statisztikák, hogy mekkora lehet az árverések útján piacra kerülő ingatlanállomány. Becslések szerint több száz lakásról lehet szó.
Teljessé vált az elektronikus árverésre kerülő vagyontárgyak köre, mert 2009. január 1-jétől az üzletrészek és ingatlanok is értékesíthetők elektronikus liciten. Az ingatlanok magasabb értéke miatt emelkednek a licitküszöbök is.
Az adóhatóság 1,1 millió adóstól összesen 1444 milliárd forintot követel - olvasható a Magyar Nemzet keddi számában. A július végi adatok szerint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal a kintlevőségek beszedése miatt közel negyedmillió adózó ellen folytat eljárást. Az első hat hónap tapasztalata alapján sikeresnek mondható a lefoglalt ingóságok internetes árverése.
Dolgoznak az adózás rendjéről szóló törvény módosításán, hogy ingóságok mellett ingatlanokat is online liciten adhasson el az adóhivatal. A elektronikus árverés idén kezdődött, és az első félévben már 200 milliós pluszt hozott az államkasszának; voltak olyan autók, amelyekre több mint 450-szer licitáltak. Bár ügyeskedni így is lehetne, még senki nem próbálta meg.
Az anonimitásban bízik az APEH. Azt várják, hogy az adótartozás fejében lefoglalt ingóságok árverezésén törzsvendégnek számító, úgynevezett árverési cápák a januárban induló online akciós rendszerrel nem tudnak majd mit kezdeni. Mint megtudtuk, az internetes árverési rendszert most tesztelik, tehát a jövő év elején valóban el is indíthatják - írja a Népszabadság.