A parajdi tragédia csak a kezdet: ezek a magyar természeti értékek is veszélyben vannak
A parajdi sóbánya májusi katasztrófája drámai emlékeztető arra, milyen gyorsan válhatnak áldozattá természeti értékeink.
A parajdi sóbánya májusi katasztrófája drámai emlékeztető arra, milyen gyorsan válhatnak áldozattá természeti értékeink.
Késést okoz a nyersanyagbeszerzés a Korond-patak elterelési munkálatainál.
A Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézet kutatói hallgatók bevonásával követték a hétvégén a Korond-patak felől érkező sós víz levonulását.
Csökkenőben van a Korond-patak sótartalma, miután a hatóságok megkezdték a víz kiszivattyúzását a parajdi sóbánya omladozó, régi részlege fölötti területről.
Jelentősen megnőtt a Kis-Küküllő vízének sótartalma, miután Parajdon elkezdték a Korond-patak elterelését, és ezzel egy időben elbontották a korábban épített gátakat.
A parajdi önkormányzat tájékoztatása szerint a román vízügyi hatóság vízfestéssel vizsgálja a sóbányából kiáramló sós víz útját.
A parajdi sóbányát elöntő víz katasztrófája jelentős online érdeklődést váltott ki, különösen Magyarországon, ahol a Google keresések élére került a téma.
2025 tavaszán súlyos természeti katasztrófa érte a parajdi bányát, amely alapjaiban változtatta meg a térség életét. Cikkünkben most bemutatjuk a parajdi sóbánya múltját és jelenét.
Összeomlás szélén a parajdi sóbánya, egyre nagyobb a baj, már 45 házat kiürítettek. Sós víz folyik a csapokból is: 16 településen lett ihatatlan a víz a bányakatasztrófa miatt.
Elkezdtek beomlani a parajdi sóbánya régi tárnái, az evakuációs zónát pedig kiterjesztették.
A román katasztrófavédelmi hatóság (DSU) vasárnap elrendelte tíz parajdi ház azonnali kiürítését és a lakosok biztonságba helyezését.
Megrázó videó terjed a neten, ami a Parajdi Sóbánya utolsó pillanatait mutatja be, mielőtt az utolsó emberek is elhagyták a beomló bányát.
Teljesen megtelt vízzel a parajdi sóbánya – a víz betört az összes szintre, beleértve a Telegdy-ágat is.
Nem sikerült megmenteni a parajdi sóbánya Telegdy részét – a tomboló árvíz végül áttörte a védműveket, a falak beomlottak, a munkálatok kudarcba fulladtak. Helyszíni tudósítók szerint a bányászok az utolsó percig próbálták menteni a helyzetet, de végül sírva jöttek fel a mélyből.
A sóbányába betörő víz nemcsak a turisztikai látványosságot, hanem a helyiek megélhetését és otthonait is veszélyezteti.
Továbbra is kritikus a helyzet a parajdi sóbányánál, miután a Korond-patak vízhozama kedden elérte a 60 köbmétert másodpercenként – ez százszorosa az átlagosnak.
Parajdon megkezdődött a bajba jutott családok segítése: az Ökumenikus Segélyszervezet félmillió forintos gyorssegéllyel támogatja a sóbányakatasztrófa károsultjait.
Magyarországon nagyon sok olyan bányató van, ahol tilos a fürdőzés. De vajon mik ezek a bányatavak, hogy alakultak ki, és mégis mit érdemes tudni róluk? Ennek jártunk utána.
A helyszínen meghalt Vámosszabadiban egy kavicsbányában az a gyalogosan közlekedő ember, akit elütött egy tolatást végző homokrakodó gép – értesült a balesetről az RTL Híradó.
Megjelentek Recsken a hiénák: egyesek a lakhatatlanná vált, életveszélyes otthonomból ellopják, ami még ottmaradt. Az újabb sárlavina után kifosztották az egyik recski károsultat. Miközben a szerencsétlen lakók egy tornateremben laknak.