A World Happiness Report legfrissebb kiadása szerint Magyarország a 69. helyen áll a világ legboldogabb országainak rangsorában.
Borzasztó, milyen sokan halnak meg krónikus betegségekben Magyarországon: az Eurostat adatai szerint az EU 5 legrosszabbul teljesítő régiója között két hazai is van - ráadásul a legrosszabb a helyzet Észak-Magyarországon.
Aggasztó adatsort közölt az uniós statisztikai hivatal: az egész EU-ban messze az észak-magyarországi régióban halnak meg a legtöbben krónikus betegségekben. A lista ötödik helyén is egy magyar régió, az Észak-Alföld áll. Észak-Magyarországon 1169 ilyen haláleset jut 100 ezer lakosra, az utóbbiban pedig 1064.
Mögöttünk a második helyen 1133 esettel Litvánia áll (itt az egész országot vizsgálták), a harmadik 1123 halálesettel a romániai Nord-Vest régió, negyedik pedig Lettország 1078 krónikus betegség miatt bekövetkezett halálesettel. Az uniós átlag 549 haláleset 100 ezer polgárra. A legalacsonyabb számot Franciaország külső területein, Guadalupe-on és Guayanán mérték, mindkét helyen 174 ilyen halál jut 100 000 főre.
Általánosságban elmondható, hogy a kelet-európai és a balti államokban többen halnak meg krónikus betegségekben - csak Szlovénia és két lengyel régió mutatott alacsonyabb halálozási rátát a térségben. A legkevesebb ilyen haláleset Franciaországban történt, ahol minden vizsgált régióban 400 alatt volt ez a szám, a legkevesebben a Midi-Pyrénées régióban haltak meg krónikus betegségben: itt a217 az arányszám. Emellett Madrid régiója büszkélkedhet alacsony értékkel.
Előbb is betegszünk meg az átlagnál
Egy 2017-es tanulmány szerint a Magyarországon élő emberek átlagosan 8-10 évvel előbb betegednek meg, mint a többi uniós országban. Ez azt jelenti, hogy itthon már az 58-60. év környékén elkezdenek jelentkezni a krónikus betegségek. Az idősödő, betegeskedő generáció ellátása egyre komolyabb terhet jelent a szociológusok által szendvics-generációnak nevezett réteg számára. Ez azokat a 40-50 éves embereket takarja, akik egyszerre segítik szüleiket és gyerekeiket is.

Nagy változás jön a magyar patikákban: célt ért a gyógyszerészlobbi, ennek rengeteg beteg fog örülni
Az egyik legfontosabb újítás, hogy a patikusok lehetőséget kapnak a gyógyszerek személyre szabott adagolására.

Kiadta a riasztást a száj- és körömfájás miatt a főállatorvos: ebben a megyében nagyon vigyázni kell
A járványügyi kockázat számottevően csökkenthető a sertésállomány levágásával, amit a korlátozott területen március 31-ig kell megtennie a gazdáknak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


