Az ünnepi vásárok tovagyűrűző hatásainak egyik fontos eleme a növekvő gyalogos forgalom, amelynek növekedése előnyös a közeli kereskedelmi egységek szempontjából.
Itt a friss budapesti betöréstérkép: ezeket a lakásokat fosztják ki legszívesebben a bűnözők
Érdekes képet mutat Budapest betörési hőtérképe: mint kiderült, néhány hónap leforgása alatt kirívó mennyiségű eset történt a XIII. kerületben. De a Gellérthegynél és a Keleti Pályaudvar környékén is dolgoztak a bűnözők. Ráadásul, mint kiderült a november és február közötti időszak a betörők egyik kedvenc időszaka, hiszen sokan elutaznak síelni, vagy a karácsonyi ünnepekre hagyják magára a lakásukat - és akkor még nem is beszéltünk a télire lezárt nyaralókról.
A legfrissebb, 2020-as összesített adatok szerint a fővárosban abban az évben több mint 1200 lakásbetörés történt, míg országosan majdnem 7000 ilyen bűncselekményt regisztráltak a hatóságok a PRE-STAT adatai szerint.
Szerencsére a redőrségi honlapon fellelhető bűnügyi térkép valamivel frissebb állapotokat tükröz, így a Pénzcentrum most megnézte, melyik környéken volt kirívóan sok lakásbetörés az utóbbi időben. A police.hu-n elérhető adatbázis szerint így néz ki Budapest betörési hőtérképe (értelemszerűen, ahol piros, ott koncentráltabban történtek meg ezek a bűncselekmények):
Az első szembetűnő halmaz a ponttérképen a XIII. kerületben volt, a Béke utca és a Reitter Ferenc utca közötti részen tavaly augusztus óta 8 esetet jegyeztek fel.
Ráadásul, mint a rendőrség is fogalmaz: a térképen megjeleníthető bűnügyi adatok tájékoztató jellegűek.
Nem tartalmazzák azoknak a nyomozásoknak az adatait, amelyekben bármely információ idő előtti nyilvánosságra hozatala sértené a nyomozás érdekeit
- áll a honlapon.
Feltűnően sok lakásbetörést mutat még a térkép a Gellérthegy környékén is, szám szerint 4-et, szintén tavaly augusztus óta:
És ugyanennyi betörést mutat a rendszer a VII. és a XIV. kerület határán, a Kerepesi út és a Hungária körút környékén:
Ez a bűnözők kedvenc időszaka
Ráadásul, mint korábban megtudtuk a nagy biztosítótársaságoktól, a betörők egyik kedvenc időszaka a novembertől februárig tartó 4 hónap. A Groupama Biztosító arról tájékoztatott például, hogy az ünnepi időszakra és téli szünetre tervezett utazások miatt (síelés, családlátogatás, téli nyaralás) az üresen hagyott lakóingatlanok, valamint a téli időszakra lezárt nyaralók könnyű prédát jelentenek a bűnözőknek:
a novembertől-februárig tartó 4 hónapban történik a betöréses lopás káraink közel 40 százaléka
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
- közölték.
Itt keresik a szajrét, erre vadásznak
És, mint kiderült, senkinek sem szabad azt hinnie, hogy túljárhat a betörők eszén: a bűnözők kívülről tudják, milyen rejtekhelyekről gondolja azt az átlagember, hogy na, ott sosoem találják meg az értékeket.
Kisebb értékű betörésnél a hálószobában, a nappaliban a szekrényekben keresik a készpénzt, az ékszereket a tettesek. Nagyobb értékű betörés károknál a fali széfet, a pénzkazettát keresik.
Na, de milyen szajrét visznek a legszívesebben magukkal a betörők? Kérdésünkre a Groupama elárulta, hogy adataik szerint a legkeresettebb értékek:
- ékszer,
- otthon tárolt pénz, nemesfém,
- laptop,
- épülő, de már lezárt lakóépületből a közvetlenül a beépítés előtt letárolt gépészeti berendezések,
- melléképületekből a motoros kéziszerszámok,
- egyedi, nagyértékű vagyontárgyak, ha vannak, például értékes hangszer.
Az Allianz szerint az elkövetők körében a készpénz a legkedveltebb, de a betörők szívesen visznek nagy értékű elektronikai eszközöket is (tévék, laptopok, mobiltelefonok stb.). De ugyanígy gyakori a családi ékszerek eltulajdonítása is. Hozzátették: egyre nagyobb arányt képviselnek az okos eszközök terhére elkövetett lopások is.
A K&H azt közölte, hogy az eltulajdonított tárgyakban az elmúlt évhez képest nem történt változás, még mindig
- a készpénz,
- ékszerek,
- laptopok,
- tabletek,
- mobiltelefonok,
- kerti gépek és kisebb műszaki cikkek.
Az Aegon listáján a készpénz, illetve az elektronikai kütyük mellett szerepeltek még a márkás órák, illetve a nívós ruházat is.
Most érkezett! Belenyúlnak az életbiztosításokba is: mutatjuk az MNB terveit, itt vannak a részletek
Megjelent a Magyar Nemzeti Bank „etikus 2.0” szabályozói csomagja, és hosszas előkészítés után 2025. január 1-jétől 2026. január 1-jéig, három lépcsőben lép hatályba.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Így készítsd fel a gyereket a felelős pénzügyi döntésekre: új ötleteket kaptunk a szakértőktől
Az OTP Fáy Alapítvány szakértői szerint már óvodás kortól elkezdhető a játékos pénzügyi nevelés.
-
Prémium minőség és innováció az ORLEN-nél (x)
Az ORLEN 2024-ben közel félmilliárd forintot takarított meg az autósoknak, miközben 139 töltőállomásán biztonságos és kényelmes utazást kínál.