Pénzcentrum • 2012. augusztus 31. 10:37
Lényegesen nem fognak változni a kötelezők díjai egy nyáron benyújtott törvényjavaslat hatására, ami lehetővé teszi, hogy 2013-tól kezdve a biztosítók tetszőleges gyakoriságban és időben módosíthassák a kötelezők díjait. Az évi egyszeri és kötelező díjközzétételhez képest ez nagy változást hoz, a tulajdonosok viszont nem számíthatnak lényeges költségváltozásra, a megkérdezett szakértők szerint a nagyobb biztosítók is csak kismértékben drágíthatnak díjaikon.
"A díjhirdetés liberalizációja azt teszi lehetővé a biztosítók számára, hogy folyamatosan alkalmazkodjanak a piaci körülményekhez. Nem egy évre előre kell az ország teljes területére és minden ügyfélre vonatkozó díjtarifát összeállítani, hanem lehetőség nyílik a változó körülményekhez való folyamatos alkalmazkodásra" -mondta el lapunknak Csikós Daniel, a Genertel Biztosító vezérigazgatója.
A folyamatosan változó körülmények nem kedveztek a biztosítóknak 2012-ben sem. A forint gyengélkedése miatt az alkatrészek és a javítások jelentős mértékben drágultak, ami a 2011-es év nagy "nyertes" biztosítóit jelentősen megterhelték. Ezért is várható, hogy a nagyobb biztosítók esetlegesen díjakat növelnek a következő időszakban - mondta el lapunk kérdésre Németh Péter, a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. üzletág vezetője
A hasonló váratlan eseményekre ezentúl könnyen és gyorsan reagálhatnak a biztosítók. A 2013 januárjától bevezetendő új rendszer lehetővé teszi, hogy a biztosítók év közben is tetszőleges gyakorisággal változtathassanak a mindenkori kgfb-díjaikon, amelyeket azonban - az ügyfelek megfelelő tájékozódásának elősegítése érdekében - legalább hatvan nappal az alkalmazás előtt meg kell hirdetniük.
Simon Zsolt, a Generali gépjárműbiztosítási üzletág igazgatój is hasonlóan véli: "A díjversenyre elsősorban nem a liberalizáció lesz hatással, hanem a károk és díjak kölcsönhatásai, melyeket azonban a biztosítók is rugalmasabban tudnak majd követni. A biztosítók célzottabban tudnak majd reagálni az ügyfelek igényeire és a piaci körülmények változásaira. A kampányidőszakhoz képest egy egészségesebb verseny kialakulására számítunk."
A díjverseny valószínűleg megmarad hosszú távon, a kérdés viszont az, hogy a díj milyen szinten stabilizálódik. Az árszint közelebb lesz a valós árhoz, ami magasabb a jelenlegi szintnél. Vagyis a díjak esetleges növekedésével számolunk - mondta Csikós. Ezzel Németh is egyetértett azzal a kitétellel, hogy egyes kisebb biztosítók a nagyobbakhoz igazíthatják az áraikat és ezzel olcsóbbak lehetnek, mint az utolsó kampányban.
Mit jelent ez nekünk a szakemberek szerint?
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az ügyfelek számára a biztosítók személyre szabottabb díjakkal tudnak megjelenni. A kárnyilvántartási rendszerben bevezetetésre kerülő azonosítószám lehetővé teszi azt, hogy az ügyfél folyamatosan beazonosítható legyen, ezzel hitelesen nyomon követhetővé válik személyes kártörténetük és a biztosítók akár még a jelenleginél is kedvezőbb díjakat kínálhatnak azoknak, akik valóban hosszú ideje balesetmentesen vezetnek.
A kapcsolt termék jelentősége is növekedhet, a CLB biztosítási alkusz vezetője szerint a jövőben még érdemesebb lehet a biztosításokról globálisan gondolkodni. Az összes biztosításunk, mint a lakás, élet, kgfb összehangolásával a jövőben többet spórolhatunk. Az alkuszok jelentősége is megnőhet, hiszen a folyamatosan változó díjszabások között egyre nehezebb lesz kiigazodni.