Pénzcentrum • 2010. augusztus 23. 11:02
Jelenleg mindössze három biztosítótársaság kínál - a gazdasági válság kapcsán előtérbe került, de biztosítói szempontból kockázatosnak minősített - szabad felhasználású munkanélküliség biztosítási terméket a hazai munkavállalók részére.
François Maresquier az egyik ilyen társaság, az April ügyvezetője szerint azonban jelentősen növekedhetne az ilyen típusú biztosítási kockázatot vállaló biztosítótársaságok és a megkötött munkanélküliség biztosítások száma is, amennyiben a munkanélküliség biztosítások adókedvezményének bevezetése mellett döntene az országgyűlés.
Az állam számára már középtávon is olcsóbb megoldás lenne a munkanélküliség biztosítást adókedvezménnyel támogatni, hiszen a körülbelül 30 000 Ft-os adókedvezmény ellenében megvásárolható éves munkanélküliség biztosítás 9-12 hónapon keresztül képes garantálni az állását vesztő személy korábbi jövedelmét. Az állam ez esetben mentesülhetne az átképzési és egyéb támogatások fizetése alól, nem lenne szükség a társadalom peremére sodródó családok, családonként milliókat felemésztő későbbi támogatására sem. Nem is beszélve a társadalmi következményekről, amelyek nem csak az állását vesztett személyre, de családjára és gyermekei jövőjére is kihatnak.
A fentiekre figyelemmel - a munkanélküliség biztosítások magyarországi bevezetésében már korábban is közreműködő biztosítási alkusz - a Biztosítás.hu Kft. még a parlament őszi ülésszaka előtt tárgyalásokat kezdeményez az érintett biztosítókkal és a parlamenti pártokkal arról, hogy a munkanélküliség biztosítás gyorsított eljárás keretében kerüljön be azon biztosítások közé, amelyek díja levonható az összevont adóalap adójából.
A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége és a Magyar Biztosítási Alkuszok Szövetsége által is támogatott javaslat elfogadása esetén - mellyel a munkanélküliség kockázatainak egy része az államról az üzleti biztosítókra hárulna - a hazai munkavállalóknak lehetősége nyílna arra, hogy 2011. év elején beadásra kerülő adóbevallásukban már adócsökkentő tételként tüntessék fel az általuk befizetett munkanélküliség biztosítási díjat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
"A jogalkotóknak amellett, hogy mindent megtesznek a gazdaság élénkítése és munkahelyek megőrzése érdekében, arra vonatkozóan is támogatást kell biztosítaniuk, amikor erőfeszítéseik ellenére a társadalom egyes tagjai mégis kikerülnek a foglalkoztatásból" - véli Rácz István, a Biztosítás.hu ügyvezetője és hozzáteszi: "A közelmúltban például éppen a milliárdos viharkárok kapcsán vált nyilvánvalóvá, hogy öngondoskodás hiányában (az árvízkárok esetében ez megfelelő biztosítást jelent) rendkívül nehéz a továbblépés. Miközben azok a családok, akik biztosították a házukat, már a felújításnál tartanak, az állami segítség mértéke és időpontja még sok helyütt bizonytalan."
Bár a széles tömegek számára biztonságot jelentő munkanélküliség biztosítás 40-250 ezer Ft-os választható havi összegeivel, 9-12 hónapra szóló kártérítési időtartammal, és a maga 3.000 Ft-os átlagos havi díjával nem nevezhető drágának, mégis vannak olyan családok, akik hónapról-hónapra élve még ezt az alacsony havi díjat sem tudják kigazdálkodni a családi keretből. Számukra adókedvezmény nélkül nem elérhető a munkanélküliség biztosítás, pedig éppen ők azok, akinek a leginkább szükségük lenne a biztosításra és az állam számára is ők jelentik a legnagyobb kockázatot és későbbi kiadást.