2 °C Budapest
Turin, Italy - February 2024: The Stellantis logo at the entrance to the Mirafiori factory in Turin.

Drasztikus döntést hozott a kínai autóóriás: ezzel az autóval tarolnának Európában, itt is fogják gyártani

2024. november 11. 16:15

A Stellantis és kínai partnere, a Leapmotor úgy döntött, hogy a tervezett második elektromos jármű gyártását nem a lengyelországi üzemben, hanem alternatív helyszíneken valósítják meg. A döntés hátterében a kínai kormány azon kérése áll, hogy az autógyártók kerüljék a jelentős beruházásokat olyan európai országokban, amelyek támogatták a kínai EV-kre kivetett extra vámokat.

A Stellantis és kínai partnere, a Leapmotor lemondott arról a tervről, hogy egy második elektromos modellt gyártsanak az európai autógyártó lengyelországi üzemében – mondta két, az ügyet ismerő személy a Reutersnek. Ehelyett a közös vállalat a németországi Eisenachban található Stellantis-gyárat, amely Opel modelleket gyárt, valamint a szlovákiai Trnava üzemet tekinti alternatív gyártási helyszíneknek a B10 elektromos crossover számára.

A Stellantis és a Leapmotor nem kívántak nyilatkozni. Az ügyet ismerő két személy nem akarta felfedni kilétét. A közös vállalat gyártási terveinek változtatása azután történt, hogy a kínai kormány titokban arra kérte az autógyártókat, hogy állítsák le a nagy beruházásokat azokban az európai országokban, amelyek támogatták a kínai gyártású elektromos járművekre vonatkozó extra vámok kivetését – mondták a források. A kínai autógyártókat az október 10-i találkozón a kínai Kereskedelmi Minisztérium arról tájékoztatta, hogy függesszék fel nagyszabású beruházási terveiket az EU-ban azokban az országokban, amelyek támogatták a vámtervezetet.

A Leapmotor és a Stellantis az október 14-i párizsi autókiállításon mutatta be a közelgő B10 elektromos járművet, négy nappal a találkozó után, amelyet mindkét autógyártó mérföldkőnek nevezett partnerségükben. Lengyelország azon 10 EU-tagállam közé tartozik, amelyek támogatták az EU azon döntését, hogy akár 45%-os vámot vessenek ki a kínai gyártású elektromos járművekre. Öt EU-tagállam, köztük Németország és Szlovákia ellenezte a vámokat, míg további 12 tagállam tartózkodott a szavazástól, amely október 30-án lépett hatályba.

A Stellantis és a Leapmotor nem jelentették be, hogy hol fogják gyártani a B10 SUV-t, és nem volt egyértelmű, hogy más tényezők is szerepet játszottak-e abban a döntésben, hogy a B10 tervezett gyártását Lengyelországból más helyszínekre helyezzék át. A kínai Államtanács Tájékoztatási Hivatala, amely a kormány hivatalos szóvivője, nem válaszolt azonnal a megkeresésre. A kínai Kereskedelmi Minisztérium szintén nem válaszolt azonnal a Reuters kérdésére. A lengyel ipari minisztérium sem reagált azonnal a megkeresésre.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Stellantis lengyelországi Tychy üzeme eddig a T03 kompakt elektromos járművet gyártotta Kínából érkező alkatrészekkel. Nem világos, hogy a T03 összeszerelését is felülvizsgálják-e, és hogy a terv hatással lenne-e a munkahelyekre. A németországi gyártás, amely egy lehetőség a közös vállalat új elektromos járművének, drágább lenne a közüzemi költségek és a munkaerő szempontjából, mint Lengyelország – mondta az első forrás.

A Leapmotor szerint a B10 a B sorozat első modellje, amelyet Kínán kívüli piacokra, köztük Európára terveztek, ahol szeptemberben kezdték meg az értékesítést. A Stellantis vezérigazgatója, Carlos Tavares elmondta, hogy a Leapmotorral való partnerség és a B10 célja a „magas technológiájú, megfizethető” elektromos járművek eljuttatása Kínán kívüli fogyasztókhoz. A Stellantis a közös vállalat 51%-os tulajdonosa, míg a Leapmotoré a fennmaradó 49%-os részesedés, amely a Leapmotor International névre hallgat. A német és a szlovák kormányok sem reagáltak azonnal a Reuters megkeresésére. Az Opel sem volt azonnal elérhető a kommentárra. A kínai törvények és szabályozások szerint a kínai vállalatoknak jóváhagyást kell kérniük Pekingből külföldi befektetéseikhez.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Ősi magyar hagyományokhoz nyúlhatnak vissza vidéken: ezzel felvehetik a kesztyűt a klímakrízissel

A legeltetés szó hallatán mindenkinek többnyire az alföldi legeltetés, a puszta, a Hortobágy jut eszébe, nem pedig a Balaton, vagy az erdős-fás-dombos vidékek.

Jártál már homoktövis szüreten? Most megteheted! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 13. szerda
Szilvia
46. hét
November 13.
A magyar nyelv napja
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?