A héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Balatonnál.

A gépjárműadó egy olyan általános teher, ami minden gépkocsival vagy más gépjárművel rendelkező állampolgárt érint, vagy érintett már élete során legalább egyszer. A gépjárműadó törvény megállapítja, hogy mennyi a gépjárműadó 2022 évében, és hogy milyen gépjárműre mennyi gépjárműadó, illetve mennyi gépjárműadó kedvezmény jár.
Cikkünkben a NAV gépjárműadó befizetés kapcsán nyújtunk átfogó tájékoztatást olvasóinknak: eláruljuk, mi a gépjárműadó törvény lényege, mi a gépjárműadó célja és milyen gépjárműadó 2022 aktuális szabályok vonatkoznak a gépjárműadó mértékének megállapítására. Hogyan számol a gépjárműadó kalkulátor, a gépjárműadó lekérdezés útján mennyi a gépjárműadó járműtípusonként? Amellett, hogy eláruljuk, a gépjárműadó mennyi, azt is megtudhatod, a gépjárműadó befizetése hogyan történik, és hogy a gépjárműadó fizetése hol intézhető el a leggyorsabban.
Mi a gépjárműadó?
Magyarországon minden magyar hatósági rendszámtáblával ellátott gépjármű, pótkocsi és a Magyarország területén közlekedő, külföldi nyilvántartású tehergépjárművek után gépjárműadó, régi nevén súlyadó fizetésére vagyunk kötelezettek. Ezek mellett a gépjárművek mellett az állam nyilvántartja a nem kizárólag magánhasználatú gépjárműveket is, amelyek után a cégautó adó fizetése szükséges.
A gépjárműadó törvény (1991. évi LXXXII. törvény a gépjárműadóról) állapítja meg a gépjárműadó mértékét, azt az összeget, amit a jogszabályban megállapított gépjárművek tulajdonosainak rendszeresen fizetnie kell. A gépjárműadó fizetése a Nemzeti Adó- és Vámhivatal irányába történik – mindig tartsuk a gépjárműadó befizetési határidőket, illetve tájékozódjunk az autóvásárlás előtt, hogy mikor kell adózni és mikor van NAV gépjárműadó mentesség.
Milyen járművekre kell gépjárműadót fizetni?
Gépjárműadó fizetési kötelezettség vonatkozik…
- személyszállító gépjárműre (nem autóbusz);
- tehergépjárműre hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege alapján, növelve a terhelhetősége (raksúlya) 50%-ával;
- autóbuszra, lakókocsira, lakópótkocsira a hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege alapján;
- nyergesvontató esetében a nyergesvontató saját tömegének kétszerese számít, növelve a nyergesvontatóval vontatható, átmenőfékes vontatmány (félpótkocsi) megengedett legnagyobb össztömege és a nyergesvontató saját tömege pozitív különbözetének felével.
Milyen járművekre nem kell fizetni a gépjárműadót?
Nem kell fizetni gépjárműadót…
- lassú járműre;
- lassú jármű pótkocsija után;
- „méhesházas” gépjárműre;
- magyar rendszámtáblával ellátott mezőgazdasági vontatóra;
- munkagépekre;
- CD, CK, DT, OT, Z betűjű rendszámtáblával ellátott gépjárművekre;
- olyan külföldi nyilvántartású tehergépjárművekre, amelyek valamelyik EU tagállamban nyilván vannak tartva;
- négykerekű segédmotoros kerékpárra.
Kinek kell fizetni a gépjárműadót?
A gépjárműadó és az időarányos gépjárműadó fizetése mindig a gépjármű tulajdonosának, vagy üzembentartójának a feladata, amennyiben a magyar járműnyilvántartásban ő szerepel az év első napján. Amennyiben több üzembentartó vagy tulajdonos van, az fizeti az adót, akinek a neve a forgalmi engedélyen szerepel. E és P ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű esetén a gépjárműadó alanya az, akinek a nevére az ideiglenes rendszámtáblát kiállították – erről a NAV egyszeri határozatot küld.
Ha a gépjármű tulajdonosa meghal (vagy a tulajdonos cég megszűnik), de az év első napján még mindig a volt tulajdonos szerepel, akkor a gépjárműadó fizetési kötelezettség átszáll a nem üzembentartó tulajdonosra, annak hiánya esetén arra, akit a nyilvántartásban elsőként tulajdonosnak bejegyeztek.
A gépjármű eladása (tulajdonjog átruházása) esetén átruházónak legkésőbb a gépjármű átruházásának évét követő 15 napon belül jelentenie kell az eseményt a NAV-nál. Ha forgalomból kivont gépjárművet visszahelyeznek az átadás során a forgalomba, akkor a következő hónap első napjától az átruházó már nem minősül adóalanynak. Ha a tulajdon átruházás bejelentése nem történik meg időben, akkor a tulajdonátszállás bejelentése évének utolsó napjáig az előző tulajdonos az adóalany.
Mikor van a gépjárműadó befizetés határideje?
A gépjárműadót minden évben két részletben kell befizetni. A tavaszi gépjárműadó befizetési határidő március 15-én, az őszi gépjárműadó befizetési határideje pedig szeptember 15-én van. Az éves gépjárműadó egy összegben is megfizethető, azonban ilyenkor mindig a március 15-ös határidő az érvényes. Időarányosan megállapított gépjárműadó esetén a határozat kézhezvételét követően, annak a hatályossá válásától számított 15. napjáig kell megfizetni.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Gépjárműadó NAV számlaszám
A gépjárműadó befizetése a 10032000-01079160 számú NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számlára történik.
Hogyan értesülünk a gépjárműadó fizetési kötelezettségről?
Akár sima, akár időarányos gépjárműadó legyen, a tulajdonosváltás után első alkalommal a NAV határozatot küld a gépjárműadó fizetési kötelezettségről. A későbbi években, ha a gépjármű életében nem történt változás, csak sima tájékoztató üzenet érkezik (adómegállapítási tájékoztatás).
Gépjárműadó kalkulátor: Mennyi a gépjárműadó 2022 évében?
Ha meg akarjuk tudni, mennyi a gépjárműadó az autónk után, nincs is egyszerűbb dolgunk, mint megnyitni egy teljesen ingyenes gépjárműadó kalkulátort online, majd beírnunk a járművel kapcsolatos adatokat. A gépjárműadó 2022 évében is a jármű gyártási évét és a jármű kilowattban, vagy lóerőben kifejezett teljesítményét veszi alapul.
Azt, hogy a gépjárműadó mennyi, mi magunk is egyszerűen kiszámolhatjuk, de gépjárműadó kalkulátor segítségével még egyszerűbb a dolgunk. A kalkulátor gépjárműadó tekintetében a következő kategóriákba sorolja be a járműveket azok teljesítménye, illetve minden megkezdett 100 kilogrammja után:
A gépjárműadó mértéke a gyártási év tekintetében
- A gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben 345 Ft/kilowatt;
- a gyártási évet követő 4-7. naptári évben 300 Ft/kilowatt;
- a gyártási évet követő 8-11. naptári évben 230 Ft/kilowatt;
- a gyártási évet követő 12-15. naptári évben 185 Ft/kilowatt;
- a gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 140 Ft/kilowatt.
A gépjárműadó mértéke az adóalap minden megkezdett 100 kilogrammja után
- Az előző pont alá nem tartozó tehergépjármű, nyergesvontató, autóbusz esetén 1.380 Ft;
- a légrugós vagy azzal egyenértékű rugózási rendszerű tehergépjármű, nyergesvontató, autóbusz esetén 850 Ft;
- az "E" betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott személyszállító gépjármű után 10.000 Ft, míg a tehergépjármű után 46.000 Ft adót kell fizetni;
- "P" betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása esetén 23.000 Ft adót kell fizetni.
Gépjárműadó mentesség
A gépjárműadó alól mentességet élveznek a következő gépjármű kategóriák, a jármű funkciója, illetve a járművek tulajdonosai függvényében. Nézzük, kinek és mikor nem kell gépjárműadó!
- Mentes a gépjárműadó alól az az autóbusz, aminek a nettó jövedelmének minimum 75%-a helyi, helyközi tömegközlekedésből származik;
- a költségvetési szervek járművei;
- egyesületi, alapítványi gépjárművek;
- egyházi jogi személyek gépjárművei;
- környezetkímélő gépkocsi (csak a tisztán elektromos autó);
- súlyos mozgáskorlátozottat vagy egyéb fogyatékossággal élő személyt rendszeresen szállító, 1db, maximum 100kW teljesítményű gépjármű;
- a fegyveres erők gépjárművei.
A gépjárműadó fizetése hol történik?
A gépjárműadó befizetése történhet egyszerű banki átutalással a fentiekben megadott gépjárműadó NAV számlaszámra, de befizethető levélben mellékelt csekkel, postai úton, EFER-en keresztül, vagy a bármelyik NAV ügyfélszolgálaton személyesen.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


