Szakértők megvizsgálták, 2024 vége felé hogyan fest a dízelautók toplistája.
A magyarok kedvenc nyaralóhelye a Balaton, aki teheti, a nyári hónapokban legalább egyszer elutazik a magyar tengerhez, minimum egy hétvégére. A külföldi úticélok közül Horvátország is nagy népszerűségnek örvend. De vajon melyikkel jár anyagilag jobban egy négytagú család?
Egy idén áprilisban publikált, mintegy 17 ezer magyar közreműködésével készült felmérés alapján a legtöbb magyar, aki Horvátországba készül nyaralni, Krk-, vagy Rab-szigetére indul. A Krk-sziget a magyar határhoz legközelebb eső horvát sziget, Letenyétől autóval körülbelül 3,5 óra alatt megközelíthető, úgyhogy cikkünkben azt fogjuk megnézni, mennyiből jön ki egy magyar családnak, ha Krk városában szeretnének nyaralni.
Krk Letenyétől a Google térkép alapján nagyjából 300 kilométerre van, ami körülbelül 3 - 3 és fél óra alatt tehető meg. Ha abból indulunk ki, hogy egy budapesti család indul az Adriai-tengerhez, akkor nagyjából 520 kilométert kell megtenniük és az út várható időtartama 5-6 óra, attól függően, hányszor állnak meg pihenni út közben.
Ennyivel drágább az útiköltség, ha az Adriára mész
Ha egy 10 literes fogyasztású kocsival számolunk és a pénteki, 402 forintos átlag benzinárral, akkor odafelé jó esetben 20 904 forintból megvan a benzinköltség. A visszaút viszont valamivel drágább lesz, mert Horvátországban a nemzetközi adatok szerint drágább a 95-ös benzin, az átlagára július 6-án 9,350 kuna volt, vagyis nagyjából 409 forint, tehát az összes benzinköltség - nem számolva azzal, amit Horvátországban használunk, ha felderítenénk a szigetet - nagyjából 42-50 ezer forintra becsülhető.
Ezen túl fizetnünk kell az autópálya használatáért is, amely Magyarországon még egyáltalán nem nagy tétel - a 10 napos matrica ára 2 975 forint a személyautók esetében -, ám Horvátországban már jobban zsebbe kell nyúlnunk. Déli szomszédunknál ugyanis fizetőkapus rendszer van, így az autópályát használva több helyen is fizetnünk kell, mire elérünk Krk szigetéig. A határtól (Letenyétől) Zágrábig tartó szakaszon 47 kunát kell kifizetnünk, Zágrábtól Krkig pedig főszezonban 67 kunát kell fizetni, és a Krk híd használatáért még 39 kunát kérnek el, igaz, a visszaútra ezt már nem kell megfizetni. Vagyis összesen 267 kunába fog kerülni a horvátországi autópálya-használat, ami jelenlegi árfolyamon számolva közel 12 ezer forintot jelent.
A Balatonnál az idei főszezonra a Szállás.hu (június elejétől augusztus végéig) előfoglalási adatai alapján Siófok a legnépszerűbb nyaralóhely. Ha Budapestről indulunk, a benzinköltség oda- és visszaúttal is számolva nagyjából 8500 forintra jön ki, plusz az autópályadíj, vagyis
Ugyanakkor azért fontos megjegyezni, hogy attól függően, melyik kúton tankolunk, változhat a benzinköltség, hiszen az autósok akár 50 forint különbséget is tapasztalrhatnak az üzemanyagárakat tekintve a különböző benzinkutakon.
Tényleg olcsóbb a szállás Horvátországban?
A nyaralás megszervezésekor nagyon fontos szempont, hogy milyen a szállás: közel van-e a vízparthoz? Ingyenes-e a parkolás? Van-e a közelben bolt? Kíváncsiak voltunk, egy négytagú családnak két, 2 és 5 év közötti gyerekkel mennyibe kerülne 7 éjszakára a szállás, és hogy ha nem szeretnénk túlköltekezni, milyen kompromisszumokat kell kötni.
A Trivago honlap alapján Krk városában a legolcsóbb ajánlattal is jól járna egy négytagú család: 199 155 forintért foglalhatunk 7 éjszakára augusztusban egy hostelban, ami mindössze 3 perc sétára van a tengerparttól, és élelmiszerbolt is van az 50 méteres körzetben. Viszont miután hostelről van szó, úgy kell készülni, hogy a - képek alapján - hiába szállhat meg a család egy nagy méretű, kényelmes szobában, a többi vendéggel együtt osztozniuk kell a fürdőn és a mosdón is.
Van ennél persze jobb ajánlat is, nem kerül sokkal többe az Apartments Dragutin nevű helyen a szállás, ami mesés értékelést kapott a Booking.com-on, és hét éjszakára augusztus 13-a és 20-a között 217 260 forintot kellene fizetnie a családnak. A strand itt sincs messze, 1 kilométer gyalog, de az apartmanokban van étkezősarok, hűtőszekrény, teljesen felszerelt konyha, saját fürdőszoba és ágyneműt is biztosítanak.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
280 140 forintért már egy egész kis nyaralót kaphatunk, a vízpart 8 perc sétára, ingyenes a parkolás, törülközőt és ágyneműt is biztosítanak, a konyha felszerelt, és még a kertben grillezésre is van lehetőség.
Siófokon a legolcsóbban úgy úszhatjuk meg a nyaralást, ha kempingben szállunk meg. Az Aranypart Campingben a kempingezőhely ágyak nélkül 7 éjszakára 78 705 forint, értelemszerűen közös fürdőszobát és mosdót kell hazsnálni a camping többi vendégével. Van lehetőség bungalót is bérelni, ami valamivel kényelmesebb, az viszont már drágább: 200 ezer forint körül van az ára, attól függően, melyik típust választja valaki. Viszont a camping a vízparton van, szóval 1 perc alatt megmártózhatnak a vendégek a Balatonban.
129 975 forintért találtunk olyan panziót, ami 3 percre van a vízparttól, a szobákban van tévé és hűtőszekrény, és a reggeli miatt sem kell aggódni. Kicsivel drágábban, 155 445 forintért találtunk egy az előzőnél modernebb, de a vízparttól még mindig mindössze 200 méterre fekvő panziót, ingyenes parkolási lehetőséggel, saját hűtővel.
Vagyis a szállást tekintve Siófokon a szállás tízezrekkel olcsóbb, és a benzinköltség is töredék része, mintha a tengerhez mennénk.
De mennyiből jön ki a sör, az ásványvíz és egy ebéd?
Elszabadultak az árak a Balatonnál, hiába van saját konyha az apartmanban, egészen biztos, hogy strandolás közben megkíván a gyerek egy lángost, főtt kukoricát, vagy jól esne egy hideg sör. Csakhogy tízezer alatt nemigen lehet ezt megúszni. A Blikk júniusi riportjából kiderül, menzajellegű főételeket, például rántott csirkét vagy cigánypecsenyét körettel 1500-1700 forintért kínálnak a parton. a sült hekk sem olcsó, 10 dekagramm nagyjából 400-450 forint, és aligha kapni 30-40 deka alatti példányt. A sima lángos 450-500 forint, a sajtos tejfölös pedig 600-700 forint kapható. Sört a Numbeo.com adatai szerint átlagosan 200 forintért lehet kapni, 1,5 liter ásványvízhez pedig 90 forintért juthatunk hozzá.
Krk városában két személy egy 3 fogásos menüt 8000 forintért kaphat, a sör 15 kuna, ami nagyjából 650 forintra jön ki, egy capuccino ára körülbelül 415 forintnak megfelelő összeg, míg az üzletekben egy palack másfél literes ásványvizet nagyjából 250 forintnak megfelelő összegért vásárolhatunk.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.