Már látszik Donald Trump nagy közel-keleti mesterterve: ez mindent átrajzolhat

Már látszik Donald Trump nagy közel-keleti mesterterve: ez mindent átrajzolhat

Pénzcentrum2025. április 13. 09:33

Pozitív fejleményekről számoltak be a felek Irán és az Egyesült Államok részvételével folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban. A több mint kétórás egyeztetés egyelőre közvetett volt, de „pozitív és konstruktív” hangulatban zajlott, és bár a felek továbbra is jelentős nézetkülönbségekkel küzdenek, mindkét oldal elkötelezettnek tűnik a gyors megállapodás elérésében. A következő fordulóra jövő szombaton kerülhet sor - írja a Reuters.

Ahogy arról tegnap beszámoltunk, hosszú szünet után ismét tárgyalóasztalhoz ült Irán és az Egyesült Államok. A megbeszélésekre Omán közvetítésével került sor, ahol a felek több mint két és fél órán keresztül folytattak egyeztetéseket. Az első forduló után mindkét fél visszafogott optimizmussal nyilatkozott, és úgy tűnik, folytatás is várható.

Konstruktív hangulat, de távol állnak egymástól az álláspontok

Irán részéről Abbász Arakcsi, míg az Egyesült Államok oldaláról Donald Trump közel-keleti különmegbízottja, Steven Witkoff, valamint Ana Escrogima, az USA ománi nagykövete vett részt a megbeszéléseken. Bár az egyeztetések nem közvetlenül, hanem külön helyiségekben, Omán külügyminiszterének közvetítésével zajlottak, ez önmagában is jelentős fejlemény, tekintve a két ország korábbi éles szembenállását.

Arakcsi elmondása szerint a tárgyalások lezárása után rövid, személyes találkozóra is sor került az amerikai küldöttséggel, „politikai illem” keretében.

A cél: gyors megállapodás, nem végtelen tárgyalássorozat

A tárgyalások fő témái között szerepelt a regionális feszültségek enyhítése, a fogolycserék, valamint korlátozott szankciókönnyítések fejében Irán nukleáris programjának szabályozása. Egy ománi forrás szerint ezek képezik az egyeztetések jelenlegi fókuszát, bár az iráni külügy szóvivője cáfolta ezt az értelmezést, konkrétumokat azonban nem árult el.

Arakcsi megerősítette: mindkét fél rövid távon megállapodást szeretne elérni. „Nem akarunk tárgyalni a tárgyalás kedvéért” – fogalmazott.

Trump újra kemény vonalat képvisel, de kész a tárgyalásra

Donald Trump, aki korábban, elnöksége első ciklusában 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat a 2015-ös iráni atomalkuból, most ismét keményebb megközelítést alkalmaz, miközben nyitva hagyja a tárgyalás lehetőségét. Az amerikai elnök a tárgyalásokkal kapcsolatban újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott: „Jól haladnak a dolgok... De amíg nincs vége, addig semmi sem biztos.”

Az ománi közvetítéssel létrejött egyeztetés azért is figyelemre méltó, mert ez az első, Trump-kormányzat idején létrejött közvetlen diplomáciai kapcsolatfelvétel Iránnal.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Nagyfokú a bizalmatlanság, de kis lépések már történtek

rán részéről komoly szkepticizmus övezi a folyamatot, különösen Trump múltbéli fenyegetései és az ország nukleáris programja körüli feszültségek miatt. Mindeközben az iráni legfelsőbb vezető, Ali Hamenei teljes felhatalmazást adott Arakcsinak a tárgyalások lefolytatására.

Irán ugyanakkor kizárta, hogy védelmi képességeiről, például a ballisztikus rakétaprogramjáról tárgyaljon. A Nyugat és Izrael ezzel szemben továbbra is azt állítják, hogy Irán titokban nukleáris fegyverkezésre törekszik – amit Teherán határozottan tagad.

Komoly tét: háborús feszültségek árnyékában

A tárgyalások eredményessége nemcsak diplomáciai áttörést jelenthet, hanem csökkentheti a feszültséget egy olyan térségben, amely az utóbbi időben háborúk, rakétacsapások, hajótámadások és politikai instabilitás színtere lett. A kudarc azonban súlyos következményekkel járhat – egyes elemzők szerint regionális háború kockázatát növelheti. Irán figyelmeztette a szomszédos országokat: ha azok amerikai katonai akcióban vesznek részt, "súlyos következményekkel" kell számolniuk.

A felek a következő tárgyalási fordulót jövő szombatra tervezik – a világ pedig izgatottan figyeli, vajon lehet-e valódi áttörést elérni egy húsz éve húzódó konfliktusban.

Címkék:
egyesült államok, amerika, tárgyalás, usa, irán, Közel-Kelet,