Pénzcentrum • 2025. március 24. 15:31
Az Európai Bizottság várhatóan visszavonja az óraátállítás eltörlésére vonatkozó 2018-as irányelvtervezetét, miután a kezdeményezés elakadt az EU Tanácsában. A tagállamok közötti konszenzus hiánya miatt a belátható jövőben megmarad a jelenlegi rendszer.
A 2018-ban indított, az évi kétszeri óraátállítás megszüntetését célzó kezdeményezés megfeneklett az EU Tanácsában. Az irányelv végleges visszavonása most az Európai Parlament és a Tanács véleményezésére vár.
Az eredetileg európai polgári kezdeményezésként induló, jelentős lakossági támogatást élvező javaslat szerint a tagállamok szabadon dönthettek volna a nyári vagy téli időszámítás mellett. Bár az Európai Parlament támogatta az elképzelést, a Tanácsban nem született megegyezés.
Anna-Kaisa Itkonen, a Bizottság szóvivője a 'folyamatos patthelyzettel' indokolta a visszavonási szándékot. A végleges döntés előtt a Tanács és a Parlament még kifejtheti álláspontját.
Magyarországon 1980 óta alkalmazzák folyamatosan az óraátállítást. Gulyás Gergely korábbi nyilatkozata szerint hazánk egységes uniós döntés esetén a nyári időszámítást preferálná.
Az idei első óraátállás március 30-án, vasárnap hajnalban esedékes, amikor 2 óráról 3 órára kell előreállítani az órákat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A konszenzus hiányának hátterében a tagállamok eltérő preferenciái állnak. Az időzónák esetleges szétválása jelentős logisztikai, gazdasági és közlekedési problémákat okozhatna az EU-ban.
A javaslatvisszavonás hivatalossá válása esetén az óraátállítás rendszere változatlan marad, amíg esetleg egy új, minden fél számára elfogadható javaslat nem születik.
Az óraátállítás kérdésének háttérbe szorulása azt jelzi, hogy az EU más prioritások felé fordult.