Meghökkentő kijelentést tett Elon Musk: tényleg a semmiből kreálnak pénzt az új szuperszámítógépei?

Meghökkentő kijelentést tett Elon Musk: tényleg a semmiből kreálnak pénzt az új szuperszámítógépei?

Pénzcentrum2025. március 24. 19:00

Elon Musk szerint az Egyesült Államok kormányát 14 „varázspénz-számítógép” működteti, amelyek a semmiből teremtenek pénzt. De vajon tényleg így működik a pénzrendszer? Ebben a cikkben bemutatjuk, miért téves Elon Musk mondása a pénz működésével kapcsolatban

Elon Musk nemrég kijelentette, hogy 14 "mágikus pénzszámítógép" irányítja az Egyesült Államok kormányának pénzügyeit – és gyakorlatilag szó szerint a semmiből állítanak elő pénzt ezek az eszközök.

Ez a megfogalmazás egy elég erős egyszerűsítés, ráadásul nem ez volt az első meghökkentő kijelentése a Tesla-vezérnek. Ugyanakkor a mostani mondás sokakban egy érdekes kérdést vet fel, ami ebben a kontextusban talán nem is olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Hogyan is keletkezik a pénz? 

Egy népszerű gazdasági kérdésekkel foglalkozó influencer egy Reels-videóban magyarázta el a helyzetet:

A Modern Monetáris Elmélet és a valóság

A modern monetáris elémlet (MMT) szerint a kormány képes pénzt teremteni anélkül, hogy ennek szigorú gazdasági következményei lennének. Azonban ez az állítás figyelmen kívül hagyja az inflációt és a természeti erőforrások korlátjait. Elon Musk megjegyzése ennek az elgondolásnak egy leegyszerűsített változata, de a valóság ennél összetettebb.

Hogyan keletkezik a pénz?

Az Egyesült Államokban közel 4600 kereskedelmi bank működik. Ha egy ügyfél hitelt kér a banktól, a bank megvizsgálja, hogy megfelel-e a feltételeknek. Ha a hitelkeretet megállapítják, a bank nyilvántartásában a hitel összege eszközként szerepel, mivel az adós tartozik nekik. Ugyanakkor a kölcsön kapott pénz a betéti számlán is megjelenik, ami a bank számára kötelezettség. Pénzmennyiség ebben az esetben nem keletkezik "a semmiből" – a bankok inkább átstrukturálják az eszközeiket és kötelezettségeiket.

Mi történik állami szinten?

A kormány költekezését az amerikai Kongresszus hagyja jóvá. Amikor egy adott osztály, például a Védelmi Minisztérium pénzt kap, azt a Pénzügyminisztérium átutalja a megfelelő bankszámlára. Ezt a pénzt elsősorban az adóbevételekből fedezik.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

De mi történik, ha a bevételek nem fedezik a költekezést? Ebben az esetben a kormány kötvényeket bocsát ki, amelyeket befektetők, külföldi országok és más piaci szereplők vásárolnak meg. Ez segít finanszírozni a hiányt. Tehát a kormány nem "a semmiből" teremt pénzt, hanem hitelt vesz fel, amelyet később vissza kell fizetnie.

Törvények és szabályozás

A pénzteremtést és a bankrendszert mint mindenhol, úgy az Egyesült Államokban is szigorú törvények szabályozzák, mint a Federal Reserve Act, a Banking Act (1913, 1935), a Dodd-Frank törvény és a költségvetési törvények. Az amerikai monetáris rendszer sokkal szabályozottabb, mint amilyennek Musk megjegyzése sugallja.

Az igazi probléma: elavult technológia

A pénz és a gazdaság kezelése nem "mágikus" folyamat, hanem egy összetett, szabályozott rendszer. Ami valóban fejlesztésre szorul, az az amerikai pénzügyi infrastruktúra. Musk észrevétele inkább arra világít rá, hogy a rendszert hatékonyabbá kellene tenni modern technológiákkal, mintsem arra, hogy az Egyesült Államok kormánya "a semmiből" teremt pénzt.

Címlapfotó: Tolga Akmen, MTI/MTVA 

Címkék:
pénz, kormány, bank, pénzügyek, gazdaság, tesla, pénzügy, tőzsde, amerika, bankok, modern, usa, donald trump, elon musk, amerikai, törvények,