Döntöttek, új muszlim miniállamot hoznak létre Európában: mi lesz ennek a vége?

Pénzcentrum2025. január 25. 20:01

Albánia szuverén muszlim miniállamot hoz létre Tiranában a bektási rend követői számára a vallási tolerancia megőrzése és előmozdítása érdekében - jelentette be szombaton Edi Rama miniszterelnök az albán fővárosban.

"A szúfisták enklávéja a világ egyik legkisebb állama lenne, amely saját közigazgatással rendelkezik, de nem lenne adórendszere és rendőrsége, valamint nem kérdőjelezné meg Albánia szuverenitását felette" - jelentette ki Rama.

"A bektásik történelme már önmagában jelentős okot ad arra, hogy a Bektasi Világközpont szent székhelye a Vatikánhoz hasonló státuszt kapjon" - mondta Rama azon az ünnepségen, amelyet e székhely Törökországból Albániába való költözésének 95. évfordulója alkalmából rendeztek meg. Kiemelte:

A jelképes államnak egyebek között nem lesznek falai, rendőrsége, hadserege, adóbevételei, de spirituális állam lesz.

Az állam létrejöttének pontos idejéről nem árult el részleteket, mivel a tervezet a parlament jóváhagyására jár.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mi az a muszlim bektási rend?

A bektási rend gyökerei egészen a 13. századig, az Oszmán Birodalomig nyúlnak vissza. A Török Köztársaság 1923-as megalapítása után Kemal Atatürk államalapító és első elnök számos vallási intézményt betiltott, és a bektási muszlimok Albániába települtek át, ahol hamar a politikai életben is szerepet vállaltak. A bektási rend tagja volt Ismail Qemali, az albán nemzeti mozgalom kiemelkedő alakja is, aki 1912-ben kikiáltotta Albánia függetlenségét.

Rama tavaly jelentette be a külön állam létrehozásának tervét, ami spirituális központkánt szolgálhat a Koszovóban, Észak-Macedóniában és Albániában szétszóródott bektási muszlimok számára. A legutóbbi népszámlálási adatok szerint Albánia lakosságának mintegy 10 százaléka bektási muszlim.

Címkék:
állam, vallás, albánia, államalapítás,