Pénzcentrum • 2025. január 23. 11:45
Az orosz gazdaság a háború és a nyugati szankciók ellenére növekedett, de a munkaerőhiány és a magas kamatlábak egyre nagyobb kihívást jelentenek. Miközben a katonai kiadások rekordszintre emelkedtek, az infláció gyorsul, és a gazdaság túlfűtötté vált. A Kreml számára egyre nyilvánvalóbbak a háború gazdasági következményei, és egyes elemzők szerint az orosz elit egy része már a konfliktus diplomáciai rendezését sürgeti.
Az orosz gazdaság az elmúlt két évben jelentős növekedést mutatott az Ukrajna elleni invázió után bevezetett nyugati szankciók ellenére. Azonban a belföldi gazdasági tevékenységet egyre inkább feszíti a munkaerőhiány és a magas kamatlábak, miközben a katonai kiadások rekordszintre emelkedtek. Ez a helyzet aggodalmat kelt Vlagyimir Putyin orosz elnökben, és egyes vélemények szerint a háború tárgyalásos rendezése kívánatossá vált az orosz elit egy része számára.
Az orosz gazdaság, amely főként az olaj-, gáz- és ásványkincsek exportjára támaszkodik, 2023-ban és 2024-ben gyorsabban nőtt, mint az Európai Unió vagy az Egyesült Államok gazdasága. Azonban az idei évre már lassulást prognosztizálnak a szakértők. A központi bank és a Nemzetközi Valutaalap 1,5% alatti növekedést jósol, bár a kormány ennél optimistább előrejelzéseket ad.- közölte a Reuters.
Az infláció kétszámjegyűvé vált, annak ellenére, hogy a központi bank októberben 21%-ra emelte az irányadó kamatlábat. Putyin elnök egy decemberi sajtótájékoztatón elismerte: "Van itt néhány probléma, nevezetesen az infláció, a gazdaság bizonyos mértékű túlfűtöttsége. A kormánynak és a központi banknak már az a feladata, hogy a tempót lejjebb vigye."
A háborús gazdaság torzulásai egyre nyilvánvalóbbak. Oroszország idén a GDP 6,3%-át kitevő szovjet csúcsra emelte a védelmi kiadásokat, ami a költségvetési kiadások egyharmadát teszi ki. Ez inflációt generált, és a háborús munkaerőhiánnyal együtt a bérek is emelkedtek.
Oleg Vjugin, az orosz központi bank volt elnökhelyettese egy interjúban kijelentette: "Oroszország természetesen gazdaságilag érdekelt a konfliktus diplomáciai lezárásáról szóló tárgyalásokban." Vjugin a növekvő gazdasági torzulások kockázatára hivatkozott, mivel Oroszország jelentősen növeli a katonai és védelmi kiadásokat.
Közben Donald Trump amerikai elnök visszatérése a hivatalába új dinamikát hozhat a konfliktus rendezésébe. Trump ígéretet tett az ukrajnai konfliktus gyors megoldására, és további szankciókat, valamint vámokat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben, ha Putyin nem hajlandó tárgyalni.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az orosz gazdasági vezetők, köztük Elvira Nabiullina jegybankelnök, nyomás alatt állnak a magas kamatlábak miatt. Több befolyásos üzletember, mint Igor Szecsin, a Rosznyeft vezérigazgatója és Szergej Csemezov, a Rosztec vezérigazgatója nyilvánosan bírálták a magas kamatokat.
Putyin elnök úgy véli, hogy a kulcsfontosságú háborús célokat már elérte, beleértve a szárazföldi Oroszországot a Krím-félszigettel összekötő földterület ellenőrzését és Ukrajna hadseregének meggyengítését. Ugyanakkor elismeri a háború gazdaságra gyakorolt terhét, különösen a magas kamatlábak hatását a nem katonai célú vállalkozásokra és az iparra.
A gazdasági kihívások és a nemzetközi nyomás ellenére Putyin azt hangsúlyozta, hogy Oroszország addig harcol, amíg szükséges, és nem fog meghajolni egy másik hatalom előtt a kulcsfontosságú nemzeti érdekek tekintetében.