Pénzcentrum • 2025. január 20. 08:44
Joe Biden leköszönő amerikai elnök egy végrehajtási rendelettel kívánja megerősíteni a gazdaságilag hátrányos helyzetű közösségek támogatását, mielőtt átadná a hivatalt Donald Trumpnak. A rendelet a „hátrahagyott közösségek” számára nyújtana kiemelt forrásokat olyan területeken, mint az infrastruktúra, az energia és a technológiai fejlesztések. Biden szerint ezek a történelmi befektetések lehetőséget adnak a nehézségekkel küzdő térségeknek, hogy a kudarcokat sikerekké formálják.
A leköszönő amerikai elnök, Joe Biden vasárnap egy olyan végrehajtási rendeletet ír alá, amelynek célja, hogy a gazdaságilag hátrányos helyzetű amerikai közösségeket előtérbe helyezze a kormányzati források elosztásában – egy nappal azelőtt, hogy elhagyná a Fehér Házat - írja a Reuters.
Biden rendelete az úgynevezett „hátrahagyott közösségeket” célozza, és célja, hogy segítséget nyújtson a hivatalba lépő Donald Trump elnöknek, aki jelentős infrastrukturális, félvezető-, energia-, szélessávú internet- és más, Biden elnöksége alatt jóváhagyott programokat fog irányítani.
Egy becslés szerint az amerikai lakosság 15%-a – körülbelül 50 millió ember – él olyan hátrányos helyzetű irányítószámú területen, amelyet a szegénység, munkanélküliség, alacsony iskolai végzettség, elhagyott otthonok, medián jövedelem és a munkahelyek, valamint vállalkozások csökkenése jellemez.
A Fehér Ház számos, az elmúlt négy évben finanszírozott programot méltatott, köztük 54 milliárd dolláros befektetést energiaipari közösségekbe – például szén-, olaj- és gázipari területekre –, továbbá a múlt héten bejelentett 210 millió dollárt hat új technológiai központ létrehozására, 525 millió dollárt hátrányos helyzetű területek munkaerő-képzésére, és milliárdokat az infrastruktúra fejlesztésére ezekben a régiókban.
Biden rendelete prioritást ad a gazdasági fejlődést elősegítő finanszírozásnak az olyan „hátrányos helyzetű közösségek számára, amelyek gazdasági nehézségekkel küzdenek, ipari átalakuláson mennek keresztül, innovációs központokká fejlődnek, vagy természeti katasztrófák után épülnek újjá.”
Ez nem látványos intézkedés, de tükrözi azt az elkötelezettséget, hogy segítsük a hátrahagyott közösségeket, különösen a szívvidéken, hogy újra talpra álljanak
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
– mondta Lael Brainard, a Fehér Ház gazdasági tanácsadója egy interjúban. Biden alatt a Kereskedelmi Minisztérium 700 millió dollárt osztott ki technológiai központokra, amelyek célja, hogy a technológiai szektor növekedésének előnyeit a hagyományos központokon, például Kalifornia Szilícium-völgyén és Bostonon kívül is elérhetővé tegye. Biden egy nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy kormánya „történelmi befektetéseket hajtott végre a hátrahagyott közösségek – például hátrányos helyzetű térségek, gyárvárosok és szénipari közösségek – megsegítésére, hogy a kudarcokat sikerré alakítsák.”
A rendelet előírja a kormányzati beruházások koordinációját a hátrahagyott közösségekben, és létrehoz egy „Nincs rossz ajtó” (No Wrong Door) elvet, amely segít ezeknek a térségeknek azonosítani a szövetségi forrásokat. Emellett arra utasítja a természeti katasztrófák által sújtott térségekben dolgozó szövetségi alkalmazottakat, hogy azonosítsák a hosszú távú gazdasági fejlesztési és infrastrukturális szükségletek finanszírozási lehetőségeit.
Ez rögzíti, amit megtanultunk arról, hogyan lehet jól elvégezni ezt a munkát, és mi biztosítja a legjobb esélyt ezeknek a közösségeknek a sikerre
– mondta Brainard. Trump 2018-ban írt alá egy végrehajtási rendeletet, amely létrehozta a Fehér Ház Lehetőségek és Megújulás Tanácsát, hogy foglalkozzon a hátrányos helyzetű közösségek problémáival, mondván: „A növekvő nemzeti gazdaság ellenére ezek a közösségek továbbra is magas szegénységi szinttől, rosszul teljesítő iskoláktól és munkahelyhiánytól szenvednek.” A republikánus elnök megfogadta, hogy második ciklusában csökkenteni fogja a szabályozásokat, és emeli a vámokat az amerikai gazdaság fellendítése érdekében.