Pénzcentrum • 2025. január 16. 14:10
Bill Clinton 1993-ban, elnöksége kezdetén kénytelen volt szembenézni a kötvénypiaci „önbíráskodókkal”, akik a kormányok költekezését büntetik, és ez radikális gazdasági döntésekhez vezetett. Hasonló kihívásokkal szembesülhetett Donald Trump is, aki hivatalba lépésekor rekordszintű államadósság és növekvő kötvényhozamok közepette próbálta végrehajtani ígért gazdasági reformjait. A kötvénypiacok világszerte nyomást gyakorolnak a kormányokra, ami a növekvő adósságok és a gazdasági bizonytalanság miatt egyre fokozódik.
Amikor Bill Clinton 1993-ban megkezdte első elnöki ciklusát, váratlan kihívással találta szemben magát egy meglepő ellenféltől: az államkötvény-kereskedőktől. Az előző évtized alacsony adói és magas védelmi kiadásai hozzájárultak ahhoz, hogy az amerikai adósság megduplázódott a gazdasági teljesítményhez viszonyítva. Clinton és tanácsadói attól tartottak, hogy a „kötvénypiaci önbíráskodók” – így nevezik azokat, akik a kormányok költekezését büntetik – célba vehetik az új demokrata adminisztrációt - írja a Reuters.
Úgy vélték, hogy az amerikai államkötvények iránti kereslet csökkenése drasztikusan megemelheti a hitelfelvétel költségeit, ami visszafoghatja a növekedést és veszélyeztetheti a pénzügyi stabilitást. Clintonnak csalódottan kellett meghoznia a népszerűtlen döntést: adóemelésekkel és kiadáscsökkentésekkel kellett kiegyensúlyoznia a költségvetést.
Eléggé kiábrándultan tért vissza azzal a gondolattal, hogy megnyert egy választást jelentős fölénnyel egy nehéz háromszereplős versenyben, és most mégis néhány kötvénykereskedőnek van alárendelve
– mondta Alan Blinder, Clinton egyik legközelebbi gazdasági tanácsadója, aki később a Federal Reserve alelnöke lett. „Sokan elgondolkodunk rajta, vajon visszatérnek-e a kötvénypiaci önbíráskodók egy második fejezet erejéig.”
Amikor Donald Trump január 20-án hivatalba lépett, a kötvénypiaci önbíráskodás újbóli megjelenésétől való félelmek ismét felmerültek, több piaci szakértő szerint. Ezúttal azonban a gazdasági mutatók még riasztóbbak voltak, mondták. Az amerikai adósság a GDP arányában közel 100%-ra emelkedett, ami kétszerese a Clinton-korszakbelinek. Ha nem történik változás, 2027-re várhatóan meghaladja a második világháborút követő rekordokat, amikor a kormány masszívan eladósodott a háborús erőfeszítések finanszírozása érdekében.
Az államkötvények hozamai, amelyek fordítottan mozognak az árakkal, emelkedtek. A 10 éves amerikai államkötvény hozama több mint egy százalékponttal nőtt a szeptemberi mélypont óta – ez hatalmas növekedés egy olyan mérőszám esetében, ahol még század százalékok is számítanak.
Trumpnak, hasonlóan Clintonhoz, azzal a kilátással kellett szembenéznie, hogy a kötvénypiaci önbíráskodók jelentős akadállyá válnak politikai programja számára – állítják volt amerikai és külföldi politikai döntéshozók, akik hivataluk alatt szembesültek piaci turbulenciával.
A Reuters közel két tucat politikai döntéshozót, közgazdászt és befektetőt interjúvolt meg – köztük Trump tanácsadóit, egy volt olasz miniszterelnököt, valamint görög és brit pénzügyminisztereket –, és megvizsgálták a kötvénypiac összeomlásait a világ különböző részein az 1980-as évek óta, hogy értékeljék a Trump hivatalba lépése utáni turbulencia kockázatát.
Az elemzés több olyan mutatót talált, amelyet a kötvénykereskedők figyelnek, és amelyek riasztó jeleket mutatnak. Az amerikai szövetségi adósság meghaladta a 28 billió dollárt, szemben Trump 2017-es hivatalba lépésekor mért kevesebb mint 20 billióval. Az adósság más országokban is növekszik, a világ összes állami adóssága várhatóan először lépi át a 100 billió dolláros szintet 2024-ben, ami idegessé teszi a befektetőket.
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
„Fennáll a veszélye annak, hogy a kötvénypiaci önbíráskodók fellépnek” – mondta Matt Eagan, a Loomis Sayles portfóliókezelője, amely 389 milliárd dollár vagyont kezel. „Az igazi kérdés, hogy mikor történik meg.”
A szakértők úgy vélik, hogy Trump némi védelmet élvez az amerikai dollár globális tartalékvaluta státusza és a Fed válsághelyzetekben tanúsított, már jól bevált piaci beavatkozási képessége miatt, ami azt jelenti, hogy az amerikai adósságnak mindig van vevője. Más országok azonban nagyobb azonnali kockázatnak vannak kitéve, részben azért, mert Trump kereskedelmi politikái várhatóan visszafogják a növekedésüket – mondták a szakértők.
Európa néhány legnagyobb gazdasága, köztük Nagy-Britannia és Franciaország, az utóbbi időben nyomás alá került a kötvénypiacokon. A Reuters elemzése a múltbeli válságokról azt mutatta, hogy nehéz megjósolni, mi vált ki kötvénypiaci eladási hullámot. A probléma egy része, hogy a piaci jelzések értelmezése eltérő lehet.
Egyszer azonban, ha pánik tör ki, a helyzet gyorsan kicsúszhat az ellenőrzés alól, és gyakran jelentős beavatkozásra van szükség a stabilitás helyreállításához. Robert Rubin, Clinton pénzügyminisztere és a Goldman Sachs korábbi társelnöke azt mondta, hogy a kötvénypiac „nagyon gyorsan nagyon nehézzé teheti” Trump számára a tervezett intézkedések megvalósítását, ha a kamatok meredek emelkedése recessziót vagy pénzügyi válságot váltana ki.
A fenntarthatatlan állapotok hosszú ideig fennmaradhatnak, amíg hirtelen, brutális módon meg nem oldódnak. Mikor jön el az a fordulópont? Fogalmam sincs
– mondta Rubin.