Pénzcentrum • 2025. január 16. 10:41
Svédország megkezdte a világ második végleges nukleáris hulladéktárolójának építését, amely 100 000 évig őrzi majd a kiégett fűtőelemeket. A Forsmarknál, 500 méter mélyen lévő alapkőzetbe temetett létesítmény 12 000 tonna hulladékot tárol majd korrózióálló réz kapszulákban. Az építkezés a klímaátmenet és a nukleáris hulladék biztonságos kezelésének mérföldkövének számít, bár biztonsági aggályok továbbra is késleltethetik a projektet.
Svédország megkezdte a kiégett nukleáris fűtőelemek végleges tárolására szolgáló létesítmény építését, amely mindössze a második ilyen helyszín lesz a világon, ahol a rendkívül radioaktív hulladékot 100 000 évig tárolják. A kérdés, hogy hogyan lehet biztonságosan tárolni a halálos radioaktív hulladékot, amíg az ártalmatlanná válik, az 1950-es évek óta foglalkoztatja a nukleáris ipart, amikor megkezdődött a kereskedelmi reaktorok működése. Jelenleg Finnország az egyetlen ország, amely közel áll egy állandó tárolóhely befejezéséhez - írja a Reuters.
Könnyen megbecsülhető, hogy mekkora jelentőséggel bír Svédország és a klímaátmenet szempontjából az, hogy megkezdődött a végleges tároló építése. Azt mondták, hogy nem fog működni, de mégis működik
– mondta Romina Pourmokhtari környezetvédelmi miniszter. A World Nuclear Association szerint világszerte körülbelül 300 000 tonna kiégett nukleáris fűtőelem vár megsemmisítésre. Ennek nagy része jelenleg az azokat termelő reaktorok mellett található hűtőmedencékben van tárolva.
A már megtermelt kiégett fűtőelemek mellett számos európai és világszerte található ország új reaktorokat tervez építeni, hogy villamosenergiát állítson elő a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás érdekében. A Forsmark végleges tároló, amely körülbelül 150 kilométerre északra található Stockholm-tól, Svédország keleti partján, egy 60 kilométernyi alagútrendszerből fog állni, amelyet 500 méter mélyen, 1,9 milliárd éves alapkőzetbe ágyaznak. A tároló 12 000 tonna kiégett nukleáris fűtőelemnek ad majd otthont, amelyeket korrózióálló réz kapszulákba zárnak, agyagba ágyaznak, és eltemetnek.
A létesítmény az első hulladékot várhatóan a 2030-as évek végén fogadja, de csak 2080 körül készül el teljesen, amikor az alagutakat visszatöltik és lezárják – közölte a Svéd Nukleáris Fűtőanyag- és Hulladékgazdálkodási Vállalat (SKB). A folyamat azonban még késhet, mivel az MKG, egy svéd nem kormányzati szervezet, amely a nukleáris hulladék kezelésével foglalkozik, fellebbezést nyújtott be egy svéd bírósághoz további biztonsági ellenőrzések elvégzése érdekében.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A szervezet szerint a Svéd Királyi Műszaki Intézet kutatása kimutatta, hogy a réz kapszulák korrodálódhatnak, és radioaktív elemek szivároghatnak a talajvízbe.
Van időnk várni tíz évet a döntéssel, mivel ez olyasmi, aminek 100 000 évig biztonságosnak kell lennie
– mondta Linda Birkedal, az MKG elnöke. Az SKB szerint a Forsmark tároló 12 milliárd korona költségvetéssel épül, amelyet a nukleáris ipar finanszíroz. A létesítmény elegendő helyet biztosít Svédország meglévő nukleáris erőművei által termelt hulladék tárolására. Azonban nem fogadja majd a jövőbeli reaktorokból származó fűtőelemeket; Svédország ugyanis 2045-ig további tíz reaktort tervez építeni.