MTI • 2025. január 15. 08:44
Csehország 60 év után teljesen leválik az orosz Barátság kőolajvezetékről, és átáll a nyugati irányból érkező kőolaj felhasználására. A technológiai fejlesztések és a TAL vezeték bővítése lehetővé teszik az orosz import teljes kiváltását.
Petr Fiala cseh miniszterelnök bejelentette, felkészültek arra, hogy az orosz szállítások kiesése esetén azonnal teljes mértékben átálljanak a nyugati irányból érkező kőolaj felhasználására.
Csehország 60 év után válik függetlenné az orosz Barátság kőolajvezetéktől. Továbbra is érvényes a kormány tavalyi döntése, hogy Csehország az idei év közepén teljes mértékben leválik az orosz kőolajról
– mondta a kormányfő. Csehország az utóbbi években a Barátság vezetéken keresztül kapta kőolajszükségletének mintegy 60 százalékát. A többi az Ingolstadtot és Kralupy nad Vltavout összekötő IKL vezetéken keresztül érkezett.
Az olasz TAL kőolajvezeték bővítésének műszaki módosításai már készek, a technológia működőképes. Jelenleg a módosítások tesztelése és hivatalos regisztrációja folyik
JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- ismertette. Az olaszországi Trieszt és a német Ingolstadt közti TAL vezeték bővítését Csehország kezdeményezte, a műszaki módosítások a múlt év végére elkészültek, a bővítés maga pedig idén az első félévben készül el. A bővítéssel a TAL, illetve az IKL kapacitása 4 millió tonna kőolajjal 8 millió tonnára nő.
A cseh kőolajfinomítók tulajdonosa a lengyel Orlen közölte: a két kőolajfinomító átállása más kőolajra technológiai szempontból kész. 2023-tól már több országból származó kőolajat dolgoznak fel, az orosz kőolaj felhasználása folyamatosan csökken. A projektről a cseh kormány 2022 novemberében döntött, reagálva az ukrajnai háborúra, a munkák 2023 májusában kezdődtek. A 25,6 milliárd forintos projektet (1,6 milliárd cseh korona) a vezetékhálózatot üzemeltető Mero saját bevételeiből finanszírozza, az állami költségvetést nem terhelik.