Pénzcentrum • 2025. január 14. 16:02
Háborús veterán, pankrációs nagyágyú, oltástagadó botránypolitikus és Elon Musk - sokszínű összetételű kormánnyal vág bele második elnöki ciklusába Donald Trump. Összeszedtük, kik lesznek a 20-án hivatalba lépő amerikai elnök kulcsemberei, és mit érdemes róluk tudni.
2025. január 20-án Donald Trump hivatalosan is elfoglalja az Egyesült Államok elnöki székét, miután győzelmet aratott a választásokon. Trump, aki már 2017 és 2021 között betöltötte az elnöki tisztséget, most egy ambiciózus programmal tér vissza, amelynek célja az ország belső és külső pozíciójának megerősítése. Beiktatási beszédében várhatóan hangsúlyozni fogja az „America First” politikát, amely gazdasági és geopolitikai prioritásokat helyez előtérbe, valamint új lendületet adna az amerikai ipar és energiaágazat fejlődésének.
Trump programjának központi eleme a gazdasági fellendülés. A dereguláció előtérbe helyezése mellett célja az amerikai ipar megerősítése, a munkahelyteremtés és a középosztály támogatása. Ennek érdekében új adócsökkentéseket ígért, különösen a vállalkozások számára, valamint folytatná az energiatermelés deregulációját, például a fracking-ágazat támogatásával. Kiemelt hangsúlyt helyez az amerikai gyártás visszatelepítésére Kínából, és kereskedelmi szankciókat helyez kilátásba azon országokkal szemben, amelyek „tisztességtelen előnyre” törekednek az amerikai piacon. Ugyanakkor választási ígéretei nem biztos, hogy maradéktalanul beteljesülnek, legalábbis már arról hallani, hogy a vámok tekintetében lazulhatnak a feltételek.
A bevándorlási politika is ismét kulcsszerepet kap Trump második ciklusában. A határvédelem megerősítését, a mexikói határkerítés továbbépítését, valamint a bevándorlási rendszerek szigorítását ígérte. Ezen kívül nagy hangsúlyt fektet a belbiztonságra, amelynek élére Kristi Noem kormányzót nevezte ki. A külpolitikában Trump a Kínával és Iránnal szembeni keményebb fellépést ígéri, ugyanakkor továbbra is prioritásnak tekinti az Izrael és az arab országok közötti kapcsolatok normalizálását.
Trump egy új kormányhatékonysági minisztérium létrehozását is bejelentette, amelynek vezetői Elon Musk és Vivek Ramaswamy lesznek. A cél az állami működés modernizálása és hatékonyabbá tétele, különös tekintettel az AI és a kriptovaluták területére. Trump ezzel a lépéssel nemcsak az innovációt szeretné előmozdítani, hanem csökkenteni a bürokráciát és növelni az állami beruházások megtérülését. Az oktatás területén Linda McMahon vezetésével a szakoktatásra és a technológiai képzésekre helyezik majd a hangsúlyt, hogy az amerikai munkaerő megfeleljen a 21. századi kihívásoknak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Alább összeszedtük, kik lesznek az új amerikai kormány kulcsszereplői, az elnök legfontosabb emberei.
Donald Trump kormányának tagjai
- JD Vance - Alelnök: Az "Amerikai szívfájdalom" című bestseller szerzője, korábban Ohio szenátora. Vance egy populista szószóló, aki Trump gazdasági és kulturális üzeneteit erőteljesen támogatja. Kinevezése az alapvető Trump-támogatók körében népszerű, mivel hiteles hangként képviseli a munkásosztály problémáit.
- Brooke Rollins - Mezőgazdasági Miniszter: Trump korábbi belpolitikai tanácsadója, aki a konzervatív politikai gondolkodás és dereguláció híve. Rollins tapasztalata a vidéki gazdaságok fejlesztésében és Trump mezőgazdasági politikájának végrehajtásában kulcsfontosságú lehet.
- Howard Lutnick - Kereskedelmi Miniszter: A Cantor Fitzgerald vezérigazgatója, aki a pénzügyi világban szerzett jelentős tapasztalatával segíti Trump gazdasági terveit. Lutnick várhatóan az amerikai export és innováció növelésére összpontosít majd.
- Pete Hegseth - Védelmi Miniszter: Televíziós személyiség, katona, veterán és Trump egyik elkötelezett szövetségese. Bár politikai tapasztalata nincs, konzervatív nézetei és a hadsereg iránti elkötelezettsége miatt választották a pozícióra.
- Linda McMahon - Oktatási Miniszter: A legnagyobb pankrációs szervezet, a WWE társalapítója és Trump első kormányzatának kisvállalkozásügyi adminisztrátora. Kritikusai szerint hiányzik az oktatási tapasztalata, de Trump úgy véli, hogy üzleti tapasztalatai révén új megközelítéseket hozhat az oktatási rendszerbe.
- Chris Wright - Energiaügyi Miniszter: A fracking-ipar egyik vezetője, aki Trump energiapolitikájának, különösen a fosszilis energiahordozók támogatásának élharcosa. Kinevezése a környezetvédők számára ellentmondásos lehet.
- Robert F. Kennedy Jr. - Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztere: Az oltáskritikus nézeteiről ismert Kennedy kinevezése jelentős vitákat váltott ki, különösen a járványkezelés és a közegészségügy területén. Trump azonban támogatja Kennedy azon célját, hogy megvizsgálja a gyógyszeripar működését.
- Kristi Noem - Belbiztonsági Miniszter: Dél-Dakota kormányzója, aki Trump erős bevándorlásellenes és határbiztonsági politikáját képviseli. Noem széles körű republikánus támogatást élvez.
- Scott Turner - Lakásügyi és Városfejlesztési Miniszter: Korábbi NFL-játékos és politikai tanácsadó, aki Trump városfejlesztési terveinek megvalósításáért felel majd. Fő célja a szegénység csökkentése és a városi infrastruktúra fejlesztése lesz.
- Doug Burgum - Belügyminiszter: Észak-Dakota kormányzója, aki Trump energiapolitikáját és földhasználati deregulációs terveit támogatja.
- Pam Bondi - Igazságügyi Miniszter: Floridai ügyvéd és Trump régóta támogatott szövetségese. Bondi korábban a Trump impeachment-eljárás során is erőteljesen kiállt az elnök mellett.
- Lori Chavez-DeRemer - Munkaügyi Miniszter: Republikánus képviselő, aki Trump gazdasági és munkahelyteremtési politikáját képviseli.
- Marco Rubio - Külügyminiszter: Tapasztalt floridai szenátor, aki Trump külpolitikáját irányítja majd, beleértve a Kínával és Oroszországgal kapcsolatos stratégiákat.
- Scott Bessent - Pénzügyminiszter: Befektetési szakember, akinek Trump pénzügyi terveinek megvalósítása lesz a fő feladata.
- Sean Duffy - Közlekedési Miniszter: Korábbi kongresszusi képviselő, aki Trump infrastruktúra-fejlesztési terveinek megvalósításáért felelős.
- Doug Collins - Veteránügyi Miniszter: Volt kongresszusi képviselő és Trump szövetségese, aki a veteránok jogaiért és ellátásáért küzd majd.
- Lee Zeldin - EPA Adminisztrátor: A környezetvédelem deregulációját célzó Trump-politikát képviseli.
- Tulsi Gabbard - Nemzeti Hírszerzés Igazgatója: Korábbi demokrata képviselő, akit Trump hírszerzési reformokhoz választott.
- Tom Homan - Határ Cár: Az ICE korábbi vezetője, aki Trump szigorú bevándorlási politikáját irányítja.
- Elon Musk és Vivek Ramaswamy - Kormányhatékonysági Minisztérium: Musk, a Tesla vezérigazgatója, és Ramaswamy, biotech-befektető, Trump innovációs és hatékonysági céljait képviselik. Musk technológiai és mérnöki szakértelme, valamint Ramaswamy üzleti tapasztalatai kulcsfontosságúak lesznek az elnök szerint.
- David Sacks - Fehér Házi AI és Kripto Cár: Venture capital-befektető és Musk szövetségese, aki Trump technológiai és kripto-politikáját vezeti.
- Mike Waltz - Nemzetbiztonsági Tanácsadó: Katonai veterán és politikus, aki Trump nemzetbiztonsági stratégiáját irányítja.
- Dr. Mehmet Oz - Medicare és Medicaid Szolgáltatások Központjának Vezetője: Orvos és televíziós személyiség, aki Trump egészségügyi reformjait vezeti.
- John Ratcliffe - CIA Igazgató: Trump korábbi hírszerzési vezetője, aki ismét kulcsszerepet kap a nemzetbiztonságban.
- Elise Stefanik - ENSZ Nagykövet: Republikánus képviselő, aki Trump külpolitikáját képviseli az ENSZ-ben.