Index • 2025. január 13. 15:15
Azt állítja az orosz védelmi minisztérium, hogy az ukrán fegyveres erők drónokkal támadtak egy olyan infrastruktúrát, amely kiemelt fontosságú az Ukrajnát megkerülő Török Áramlat működésében. Ez az a gázvezeték, amelyen keresztül Magyarország jelenleg hozzájut az orosz gázhoz - írja az Index a Meduza hírportál nyomán.
Az orosz védelmi minisztérium bejelentése szerint ukrán drónok támadták meg a Török Áramlat gázvezeték működésében kulcsszerepet játszó infrastruktúrát. Ez a fejlemény különösen érinti Magyarországot, amely jelenleg ezen a vezetéken keresztül jut hozzá az orosz földgázhoz.
A támadás célpontja a Krasznodari területen található Ruszkaja kompresszorállomás volt, amely a Török Áramlat gázvezeték működtetésében játszik fontos szerepet. Az incidens január 11-én történt Gajkodzor település közelében. A Meduza hírportál beszámolója szerint a gázmérő állomás épülete és berendezései kisebb károkat szenvedtek a lezuhanó drónmaradványok miatt, de ezeket azóta már helyreállították. Az orosz hatóságok közlése szerint személyi sérülés nem történt, és minden támadó drónt megsemmisítettek.
Az orosz fél állítása szerint a támadás célja az európai országokba irányuló gázszállítás megszakítása volt. Az ukrán hatóságok egyelőre nem reagáltak az orosz védelmi minisztérium közleményére.
A Török Áramlat egy 1100 kilométer hosszú, nagyrészt a Fekete-tenger alatt húzódó gázvezeték, amely Oroszországból Törökországon át szállít földgázt több európai országba, köztük Magyarországra is. A vezeték éves kapacitása 31,5 milliárd köbméter.
Magyarország számára a Török Áramlat jelentősége január 1-je óta még inkább felértékelődött, amikor is leállt az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban kiemelte: "Idén bebizonyosodott, hogy a Török Áramlat vezeték bírja a napi több mint húszmillió köbméteres forgalmazást, ez jó hír a következő időszak energiabiztonsága szempontjából."
Az ukrán tranzit leállása nemcsak Magyarországot, de más országokat is érint. Robert Fico szlovák miniszterelnök például kijelentette, hogy országa kész szankciókat bevezetni Ukrajna ellen, hogy rákényszerítse az orosz gáz továbbítására az EU felé.
A jelenlegi helyzetben Magyarország szerepe jelentősen felértékelődött a regionális gázkereskedelemben. Egy piaci szakértő szerint "Magyarországból egy gázkereskedelmi csomópont lehetne", bár hozzátette, hogy a szabályozással kapcsolatban még vannak megoldandó kérdések.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Összességében elmondható, hogy a Török Áramlat elleni támadás rávilágít az energiaellátás sebezhetőségére és a geopolitikai feszültségek energiaszektorra gyakorolt hatására. Az incidens újabb fejezetet nyit az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban, miközben Európa energiabiztonsága továbbra is kiemelt kérdés marad.
Szijjártó Péter is megszólalt
A hírre Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy Facebook-posztban reagált.
Magyarország és Közép-Európa földgázellátásában a Török Áramlat vezeték nélkülözhetetlen. Ez a szállítási útvonal évek óta megbízhatóan működik, mind a szállítóvállalatok, mind a tranzitországok tiszteletben tartják a szerződéses kötelezettségeiket és megbízhatóan viselkednek.
Elvárjuk, hogy ennek a szállítási útvonalnak a biztonságát és működőképességét mindenki tartsa tiszteletben.
Az energiaellátás biztonsága szuverenitási kérdés, így minden az energiaellátásunk biztonságát fenyegető akciót a szuverenitással szembeni támadásnak kell értékelni
- olvasható a bejegyzésben.