Tisztul a kép, ez a tárgyalási alap: tényleg itt húzhatják meg az orosz-ukrán határt a háború végén?

Pénzcentrum2025. január 8. 09:44

Ukrajna újabb támadást indított az oroszországi Kurszk régióban, amelynek fő célja a nemzetközi közvélemény befolyásolása. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint a harcok Kelet-Ukrajnában továbbra is komoly kihívásokkal járnak, miközben az ukránok próbálnak eredményeket felmutatni a nyugati támogatás érdekében. Az orosz stratégia a frontvonalakon túl az ukrán infrastruktúra és Európa destabilizálására is fókuszál. A docens szerint a jelenlegi harcok célja a pozíciószerzés a jövőbeli tárgyalásokhoz.

Ukrajna újabb offenzívát indított az oroszországi Kurszk régió ellen, ami jelentős lépésnek tekinthető a közelgő amerikai elnökváltás fényében. Az InfoRádió Kaiser Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docensét kérdezte az esemény hátteréről és lehetséges következményeiről.

Kaiser Ferenc szerint az ukrán támadás elsősorban kommunikációs célokat szolgál. "Nemzetközi kommunikációs szempontból fontos, hogy Ukrajna jelezze, még kész, képes a harcra, akár sikeres ellentámadást vagy támadást is végre tud hajtani az oroszokkal szemben" - magyarázta a szakértő. Ugyanakkor rámutatott arra, hogy Moszkva nem reagált túlzottan erre az akcióra, és továbbra is Kelet-Ukrajnára összpontosít.

Az egyetemi docens kiemelte, hogy a fő harcok továbbra is Donyeck és Luhanszk megyékben zajlanak, ahol az ukrán erők komoly nehézségekkel küzdenek. "A lényegi harcok Kelet-Ukrajnában zajlanak, ott nagyon úgy néz ki, hogy az ukránok nem állnak nyerésre, nincs elég ember, lőszer és technikai eszköz" - fogalmazott Kaiser.

Az amerikai támogatás jövője bizonytalan a közelgő elnökváltás miatt. Kaiser szerint az ukránok igyekeznek minél több eredményt elérni a jelenlegi helyzetben, és nyomást gyakorolni mind az oroszokra, mind a nyugati támogatókra. A szakértő rámutatott, hogy az elmúlt időszakban a leköszönő Biden-adminisztráció igyekezett minden lehetséges támogatást biztosítani Ukrajnának.

Kaiser Ferenc hangsúlyozta, hogy az orosz stratégia nem korlátozódik a frontvonalakra. "Folyamatos és szisztematikus támadás alatt áll az ukrán kritikus infrastruktúra. Folyamatos nem hagyományos támadás alatt áll Európa is, akár a politikai befolyásolást nézzük, akár a médiakampányokat, akár azokat az úgynevezett szabotázsakciókat" - magyarázta a szakértő.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A docens szerint a jelenlegi harcok célja a pozíciószerzés a jövőbeli tárgyalásokhoz. Úgy véli, hogy Oroszország nem érdekelt egy teljesen szuverén Ukrajna létrejöttében, és valószínűleg egy olyan forgatókönyvet preferálna, ahol egy fegyverszüneti vonal mentén húzódna az új határ.

Kaiser Ferenc arra is rámutatott, hogy amíg Ukrajna nem ellenőrzi teljes nemzetközileg elismert területét, addig sem a NATO-, sem az EU-tagság nem jöhet szóba. "Amíg Ukrajna nem szuverén, tehát nem ellenőrzi a saját nemzetközileg elismert területét, addig sem a NATO-, sem az EU-tagság képbe sem kerülhet" - hangsúlyozta.

Végezetül a szakértő párhuzamot vont más "befagyott konfliktusokkal", mint például Transznisztria, Dél-Oszétia és Abházia esete, ahol szintén nincs kilátás a helyzet gyors megoldására.

Címkék:
ukrajna, oroszország, világ, ukrán, orosz, támadás, háború, orosz-ukrán válság, orosz-ukrán háború,