Pénzcentrum • 2025. január 4. 14:55
Oroszország megszakította gázszállítását Transznisztriába, ami azonnali válságot okozott a szakadár régióban. A háztartások fűtés és meleg víz nélkül maradtak, az ipari termelés szinte teljesen leállt, miközben a helyiek alternatív megoldásokat keresnek a túléléshez. A helyzet politikai feszültséget is szít Moldovában, amelynek vezetése szerint Oroszország szándékosan mélyíti a krízist.
Oroszország egyik utolsó európai gázexport-útvonalának megszakítása különösen fájdalmasan érinti Moldovában azt a főként orosz ajkú, elszakadni vágyó Transznisztria régiót, amely évtizedeken át Moszkvától várt védelmet - írja a Reuters.
Az orosz támogatású szakadárok az 1990-es évek elején, a Szovjetunió széthullásakor szakadtak el Moldovától, és de facto függetlenséget nyertek a körülbelül 450 ezer fős régió számára. Oroszország mintegy 1500 katonát állomásoztat ott, és hosszú évekig ingyen biztosított gázt. Ez azonban szilveszterkor véget ért, amikor Ukrajna – majdnem három évvel az orosz teljes körű invázió után – elutasította a gáztranzitról szóló megállapodás meghosszabbítását, amely lehetővé tette Oroszországnak, hogy gázt szállítson Közép- és Kelet-Európába.
Transznisztriát azonnal sújtotta a gázszállítás megszűnése. Szerdán lekapcsolták a lakások központi fűtését és melegvíz-ellátását. Csütörtökön a helyi kormány bejelentette, hogy az élelmiszergyártókon kívül minden ipari vállalat kénytelen volt leállítani a termelést. Amikor Tiraszpolban, a régió fővárosában megszűnt a gázszolgáltatás Boris, egy 54 éves helyi lakos, elővette a garázsból régi szovjet elektromos tűzhelyét. Ez éppen elegendő meleget biztosít ahhoz, hogy főzni tudjanak, és valamelyest felmelegítse a konyhát, miközben egy elektromos hősugárzó a hálószobát fűti.
Egy másik tiraszpoli lakos szerint nincs pánikhangulat, de az emberek sorba állnak, néha tucatjával, hogy elektromos hősugárzókat és tűzhelyeket vásároljanak. Többen arról számoltak be, hogy az alapvető áruk – például a kenyér, a tészta és a takarók – ára jelentősen megemelkedett szerdától.
Oroszország évente körülbelül 2 milliárd köbméter gázt szállított Transznisztriába, beleértve azt az erőművet, amely energiaellátást biztosított Moldovának, a 2,5 millió lakosú, EU-csatlakozásra törekvő országnak. A gáztranzittal kapcsolatos ukrajnai vitától függetlenül az orosz Gazprom energiavállalat december 28-án bejelentette, hogy január 1-től leállítja a gázszállítást Moldovába, mivel állításuk szerint az ország 709 millió dollárral tartozik a gáztartozások miatt. Moldova ezt vitatja, és a tartozást mindössze 8,6 millió dollárra becsüli.
Jonathan Eyal, a londoni RUSI kutatóintézet nemzetközi igazgatója szerint Oroszország célja, hogy nyomást gyakoroljon Moldovára, feszültséget szítson a központi kormányzat és Transznisztria között, és az energiaügyi válságot politikai konfliktussá alakítsa.
Eyal szerint Moldovának érdeke segíteni a szakadár régiót, amelynek függetlenségét egyetlen ország sem ismeri el, és amelynek lakosait Moldova saját állampolgáraiként tartja számon. Azonban az ország kénytelen lenne pénzt kérni a gázért, amit Transznisztriának küldene, ami további vitákat szülhet. „Nem kérdés, hogy a kormány segíteni akar” – mondta Eyal. „A kérdés az, hogy a szeparatisták elfogadják-e a segítséget, és hogy ez egy nagyobb konfliktus előjátéka lesz-e, vagy a potenciális együttműködés kezdete.”
Eyal szerint Moszkva arra játszik, hogy a válság tovább erősíti a szeparatista mozgalmat Moldovában.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Oroszország Ukrajnát hibáztatja a gáztranzit leállításáért, és azt állítja, hogy az Egyesült Államok profitál a helyzetből, mivel több gázt adhat el Európának. Moszkva tagadja, hogy a gázt fegyverként használná Moldova kényszerítésére, de múlt hónapban – amikor a gázellátás megszűnése közeledett – kijelentette, hogy lépéseket tesz állampolgárai és csapatai védelmére Transznisztriában, és „megfelelően reagál bármilyen provokációra.”
Dorin Recean, Moldova miniszterelnöke pénteken azt mondta, hogy az orosz gáz leállítása Transznisztriába válságot teremtett az ország számára.
Ezt egy olyan biztonsági válságnak tekintjük, amelynek célja az oroszbarát erők hatalomba való visszatérése Moldovában, és amely arra irányul, hogy területünket Ukrajna ellen használják fel, amellyel 1200 kilométeres közös határunk van
– mondta.
Transznisztriában a hatóságok a megmaradt gázkészletekkel próbálnak gazdálkodni, és némi gáz továbbra is eljut a lakásokba, hogy az emberek főzni tudjanak. A fő erőmű gáz helyett szénre állt át. Rybnitsa városában, amely körülbelül 50 000 lakosú, a 52 éves Alla tüzet gyújtott az egyik szobában, és azt mondta, csak „Isten akarata” hozhatja vissza a gázt. A 90 000 fős Bender városában Maria Zolotuhina, egy 32 éves lakos, elmondta, hogy munkaadója arra utasította, maradjon otthon, ahol egy elektromos hősugárzót használ.
Nem tudja, továbbra is kap-e fizetést, de bízik abban, hogy Oroszország segíteni fog. „Oroszország szövetségesei vagyunk, bármi is történjen. Reméljük, hogy Oroszország nem hagy el minket” – mondta.