Pénzcentrum • 2025. január 4. 22:01
Transznisztriában szombaton is folytatódtak az áramkimaradások, miután az orosz gázszállítások megszűntek Ukrajna tranzitmegállapodásának lejárta miatt. Az enklávé 10 napra elegendő gáztartalékkal rendelkezik, de a helyzet súlyosbítja Moldova energiaellátási gondjait, mivel a régió egy fontos erőműnek ad otthont. Chisinau alternatív megoldásokkal próbálja biztosítani az áramellátást, miközben politikai és gazdasági feszültségek éleződnek a háttérben.
Az áramkimaradások szombaton is folytatódtak a szakadár moldovai régióban, Transznisztriában, amely orosz gázellátás nélkül maradt, miután Ukrajna úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáztranzitra vonatkozó szerződést – közölték a helyi hatóságok a Reuters szerint. Az Ukrajnán keresztül Közép- és Kelet-Európába irányuló orosz gázszállítások január elsején leálltak, miután a háborús felek közötti tranzitmegállapodás lejárt, és Kijev elutasította az üzleti kapcsolatok folytatását Moszkvával.
A transznisztriai tisztviselők közölték, hogy az első szakaszos áramkimaradások péntek este léptek életbe. Az Ukrajna-Moldova határ mentén fekvő, főként oroszul beszélő régió, amely az 1990-es években szakadt el Moldovától, korábban Ukrajnán keresztül kapott orosz gázt, amelyet áramtermelésre használt.
Az enklávé önjelölt elnöke, Vadim Krasznoszelszkij korábban közölte, hogy az áramkimaradások elkerülhetetlenek. Elmondása szerint a régiónak 10 napra elegendő gázkészlete van a korlátozott északi felhasználáshoz, míg a déli régióban kétszer ilyen hosszú időre elegendő. Nem említette, hogy tervezik-e új források bevonását. Szombaton Krasznoszelszkij a Telegramon arról számolt be, hogy vasárnap az áramszünetek akár négy órára is meghosszabbodhatnak.
Oroszország tagadja, hogy gázt fegyverként használna Moldova befolyásolására, és Kijevet vádolja a gáztranzit-megállapodás megújításának elutasításával. Moldova gázszükségletének körülbelül 60%-át Romániából szerzi be, a fennmaradó részt saját termelésből fedezi. Azonban a transznisztriai áramkimaradások különösen problémásak Moldovának, mivel az enklávé egy erőműnek ad otthont, amely a moldovai kormány által ellenőrzött területek áramellátásának nagy részét biztosítja fix és alacsony áron.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Dorin Recean miniszterelnök pénteken biztonsági válságot jelentett be az áramkimaradások miatt, de közölte, hogy a chisinaui kormány alternatív megoldásokat készített elő, amelyek között hazai termelés és romániai villamosenergia-import is szerepel.
Moldova szerint az orosz Gazprom megkerülhetné Ukrajnát, de szándékosan nem teszi ezt. Még az ukrajnai szállítások leállása előtt, december 28-án a Gazprom közölte, hogy január 1-jétől felfüggeszti a moldovai exportot, arra hivatkozva, hogy Moldova 709 millió dolláros tartozást halmozott fel. Moldova vitatja ezt, és az összeget 8,6 millió dollárban határozta meg.