Pénzcentrum • 2024. november 21. 10:53
Az orosz-ukrán háború új szakaszba lépett, miután Oroszország először vetett be interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) Ukrajna ellen. A támadás Dnyipró városát érte, ami precedens nélküli esemény a modern hadviselés történetében. Az incidens súlyos következményekkel járhat a konfliktus további alakulására és a nemzetközi közösség reakcióira nézve.
Az ukrán légierő jelentése szerint az orosz csapásmérő erők az Asztrahán régióból indították az interkontinentális rakétatámadást. Bár a fegyver pontos típusát nem nevezték meg, korábbi információk alapján feltételezhető, hogy RSz-26 Rubezs típusú ICBM-et használtak. A rakéta nem hordozott nukleáris robbanófejet, ami némileg enyhíti a helyzet súlyosságát - írta meg a Portfolio.
Dnyipropetrovszk megye kormányzója közölte, hogy a támadás során egy ipari létesítményt ért találat, és két további helyen keletkeztek tüzek a városban. A kárfelmérés és a sérültek mentése folyamatban van, de egyelőre nincs jele annak, hogy a város jövőjét veszélyeztető katasztrofális kár keletkezett volna.
Elemzők szerint Oroszország célja az ICBM bevetésével az lehetett, hogy nyomatékos figyelmeztetést küldjön Ukrajnának: vagy beszüntetik az orosz területek elleni nagy hatótávolságú rakétatámadásokat, vagy további, esetleg még súlyosabb csapásokra számíthatnak. Ez a lépés válasz lehet arra, hogy Washington és London nemrégiben engedélyezte Ukrajnának amerikai ATACMS és brit Storm Shadow rakéták bevetését orosz területek ellen.
Az ukrán vezetés eddig higgadtan reagált a helyzetre. Az ukrán légierő, Dnyipropetrovszk vezetése és a kormány is azt kommunikálja, hogy az ICBM-ek használata nem jelent végzetes veszélyt Ukrajna működésére nézve, főleg mivel ezeket egyelőre nem nukleáris robbanófejekkel használják.
Szakértők szerint valószínűtlen, hogy Ukrajna meghátrálna az ICBM-fenyegetés hatására. Ehelyett várhatóan felhasználja majd Oroszország eszkalációját arra, hogy további támogatást szerezzen a NATO-országoktól. Ukrajna már korábban jelezte igényét Tomahawk típusú nagy hatótávolságú rakétákra és fejlett légvédelmi rendszerekre.
A nemzetközi közösség reakciója kulcsfontosságú lesz a konfliktus további alakulásában. Joe Biden amerikai elnök, aki még 2025 januárjáig hivatalban van, dönthet úgy, hogy további fejlett fegyverrendszereket biztosít Ukrajnának. Ugyanakkor a megválasztott elnök, Donald Trump és a republikánus tábor ellenzi Ukrajna ilyen mértékű támogatását, ami befolyásolhatja a jelenlegi adminisztráció döntéseit.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az eddigi trendek alapján valószínűsíthető, hogy Biden igyekszik minden lehetséges támogatást megadni Ukrajnának hivatali ideje végéig. Ez magában foglalhatja az ATACMS-rakétákra vonatkozó korlátozások további enyhítését, vagy akár új "vörös vonalak" átlépését is, hivatkozva Oroszország jelentős eszkalációjára.
A helyzet további alakulása nagyban függ majd mind az orosz, mind az ukrán fél következő lépéseitől, valamint a nemzetközi közösség reakcióitól. Az biztos, hogy ez a támadás új fejezetet nyitott a konfliktusban, amelynek hosszú távú következményei még nem láthatóak tisztán.