Gyakoribbá válhatnak a súlyos árvizek: figyelmeztetnek a kutatók, ez így nem mehet tovább

Pénzcentrum2024. szeptember 24. 16:42

Az elmúlt hetekben Közép-Európát sújtó heves esőzések és áradások hátterében az ember okozta éghajlatváltozás állhat - véli Marc Olefs, a Geosphere Austria klimatológusa. A szakértő szerint a fosszilis tüzelőanyag-ipar felelős a szélsőséges időjárási jelenségek súlyosbodásáért - jelentette az Euronews.

A Borisz vihar által kiváltott áradások jelentős pusztítást okoztak a régióban. Otthonok és közintézmények semmisültek meg, több tucat ember vesztette életét. A károk helyreállítása becslések szerint több mint egymilliárd euróba kerülhet Csehországban, Lengyelországban, Romániában és Ausztriában.

Olefs rámutatott, hogy Közép-Európa területe jelenleg 2-3 fokkal melegebb az iparosodás előtti időszakhoz képest. "Az egész Közép-Európa feletti terület, mind az óceánok, mind a szárazföldek jelenleg két-három fokkal melegebbek az iparosodás előtti időkhöz képest, ami az ember által okozott beavatkozásnak köszönhető, az éghajlatot befolyásoló üvegházhatású gázok kibocsátása révén" - magyarázta a szakértő.

Ez a hőmérséklet-emelkedés azt eredményezi, hogy a légtömegek akár 20%-kal több vízgőzt képesek elnyelni, ami intenzívebb csapadékhoz vezethet. Olefs szerint a megoldás egyértelmű: "A lehető leggyorsabban csökkentsük a kibocsátást". Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen több milliárd eurós segélyt ígért az érintett országoknak. "Rendkívüli időket élünk, és a rendkívüli idők rendkívüli intézkedéseket igényelnek" - jelentette ki.

Címkék:
vihar, európa, árvíz, áradás, klímaváltozás, világ, éghajlat, közép-európa, klímakatasztrófa, klímaválság, árvízvédelem,