Pénzcentrum • 2024. szeptember 18. 13:11
Az Aston Egyetem új jelentése szerint a Brexit „mélyreható és folyamatosan elfojtó hatásokat” gyakorol az Egyesült Királyság és az EU közötti áruforgalomra, 2021 és 2023 között évi 17%-os csökkenést okozva az exportban. A jelentés hangsúlyozza, hogy a Brexit utáni kereskedelmi kapcsolatok nem csupán rövid távú zavarokat, hanem tartós strukturális változásokat tükröznek. A kutatás további politikai beavatkozásokat sürget annak érdekében, hogy javuljanak a kereskedelmi kapcsolatok és csökkenjenek az új kereskedelmi akadályok.
A Brexit „mélyreható és folyamatosan elfojtó hatásokat” gyakorol az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti áruforgalomra egy új jelentés szerint, amely további bizonyítékot szolgáltat Nagy-Britannia kilépésének gazdasági káros hatásairól. Az Aston Egyetem kutatói becslése szerint 2021 és 2023 között az Egyesült Királyság éves áruexportja az EU-ba 17%-kal alacsonyabb volt, mint amilyen lett volna, ha a Brexit nem történt volna meg. A jelentés szerint az export a legtöbb ágazatban csökkent 2021 óta - írja a BBC.
A tanulmány kiemeli, hogy a Brexit negatív hatásai idővel felerősödtek, 2023-ban jelentősebb kereskedelmi visszaesést mutatva, mint az előző években
– írták a kutatók. „Ez azt sugallja, hogy az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolatok a Brexit után nem csupán egy rövid távú zavar, hanem mélyebb strukturális változásokat tükröznek, amelyek valószínűleg tartósak lesznek.”
Nagy-Britannia kilépése az EU-ból – a 2016-os megosztó népszavazást követően – 2020. december 24-én vált véglegessé, amikor a két fél végül megállapodott egy kereskedelmi megállapodásban. A megállapítások hangsúlyozzák a Brexit által jelentett kihívást a Munkaügyi Kormány célkitűzéseivel szemben, hogy beindítsa a gazdasági növekedést, amely azóta a legfontosabb prioritása lett a júliusi országos választások után.
Keir Starmer brit miniszterelnök ezen a héten azt mondta, hogy a következő hónapban bemutatásra kerülő kormányzati költségvetésében a gazdasági növekedést helyezi előtérbe, bár kizárta az EU egységes piacának vagy vámuniójának újbóli csatlakozását – olyan intézkedéseket, amelyek segíthettek volna ebben a célban.
A hivatalos adatok szerint az exportok, amelyek nagyjából egyenlően oszlanak meg áruk és szolgáltatások között, a brit bruttó hazai termék közel egyharmadát teszik ki, és az EU az ország áruexportjának 48%-át teszi ki.
Az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi kapcsolat továbbra is kulcsfontosságú mindkét fél számára
– áll a jelentésben, hozzátéve, hogy a kapcsolat „alapozza meg” a gazdasági stabilitást és növekedést. A jelentés jelentős csökkenést mutat a Britanniából az EU-ba exportált áruk változatosságában, a kisvállalkozások, például az élelmiszer- és ruházati ipar gyakran azok között vannak, akik az emelkedett költségek és bürokrácia miatt abbahagyják az exportot.
A tanulmány vezető szerzője, Jun Du professzor szerint a Brexit utáni kereskedelmi megállapodás „jelentős akadályokat” jelentett az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelemben.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kutatók javasolják, hogy a kormány helyezzen prioritást „ágazatspecifikus” megállapodásoknak az olyan területeken, mint a mezőgazdaság, egyszerűsítse a vámeljárásokat digitális technológia alkalmazásával, és biztosítsa a szorosabb szabályozási összehangolást az EU-val.
Sürgős politikai beavatkozás nélkül az Egyesült Királyság gazdasági helyzete és globális piaci pozíciója továbbra is gyengülni fog
– mondta Du. A jelentés a legújabb kutatás, amely a Brexit negatív hatásait emeli ki a brit gazdaságra. A UK in a Changing Europe agytröszt szerint 2016-os népszavazás és tavaly július között a Brexit becslések szerint 2-4%-os csökkenést okozott az Egyesült Királyság GDP-jében.
A hosszú távon a új kereskedelmi kapcsolat várhatóan 4%-kal csökkenti Nagy-Britannia teljesítményét, összehasonlítva azzal, amit az ország az EU-ban maradva elérhetett volna – áll az Office for Budget Responsibility jelentésében, amely a kormány számára készít gazdasági előrejelzéseket.
Sophie Hale, a Resolution Foundation fő közgazdásza kedden az X platformon közzétette, hogy az Aston Egyetem kutatása „a gyors, de ambiciózus brit-eu újrakezdés gazdasági indokát” demonstrálja.
A brit kormány szóvivője azt mondta: „Dolgozni fogunk kereskedelmi és befektetési kapcsolataink javításán az EU-val és lebontjuk a szükségtelen kereskedelmi akadályokat, ugyanakkor elismerjük, hogy nem lesz visszatérés az egységes piacra, vámunióra vagy a szabad mozgásra.” Bár az EU-ba irányuló áruexportok csökkentek, a szolgáltatások exportja rekordmagasságba emelkedett, a kormány szerint elérve a 172 milliárd fontot (kb. 77 000 milliárd forint) a márciusig tartó 12 hónap során.