Pénzcentrum • 2024. augusztus 30. 19:07
A nyugat-kínai Tibeti-fennsíkon található Guliya-gleccserből származó jégmintákban több mint 1700 ősi vírust fedeztek fel kutatók. Az Ohiói Állami Egyetem által vezetett vizsgálat során egy 1000 láb hosszú jégmagot elemeztek, amely 41 ezer éves múltra tekint vissza.
A tudósok megállapították, hogy a felfedezett vírusok kizárólag egysejtűeket és baktériumokat képesek megfertőzni, így nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberekre, állatokra vagy növényekre. Ugyanakkor tanulmányozásuk fontos betekintést nyújthat a Föld éghajlattörténetébe.
A kutatócsoport a jégmagot kilenc, különböző korú és éghajlati időszakot reprezentáló szegmensre osztotta. Az ezekből kivont DNS-minták metagenomikai elemzése során azonosították az egyes vírustörzseket. Matthew Sullivan, a tanulmány társszerzője elmondta: "Egyértelmű eltolódásokat láttunk a hidegebb éghajlaton és a melegebb éghajlaton létező vírusok között."
A vizsgálat rávilágított arra, hogy a vírusközösségek összetétele jelentősen változott az éghajlati viszonyok függvényében. Például 11 500 évvel ezelőtt, amikor az éghajlat a hideg jégkorszakból a melegebb holocén korszakba váltott, egy különálló vírusközösség alakult ki - tudósított a Daily Mail.
ZhiPing Zhong, a tanulmány másik társszerzője szerint ez az eredmény a vírusok és az éghajlatváltozás közötti lehetséges kapcsolatra utal. A kutatók eredményeiket a Nature Geosciences című folyóiratban tették közzé.