Ősi eszközökhöz folyamodhat Kína és Oroszország: egyre nagyobb a vész, nincs már mit tenni

Pénzcentrum2024. augusztus 13. 15:45

Az ukrajnai háború következtében bevezetett nyugati szankciók egyre nehezebbé teszik az Oroszország és Kína közötti kereskedelmet. A két ország ezért egy ősi kereskedelmi módszer, a cserekereskedelem (barter) felelevenítését tervezi - jelentette a Business Insider.

A tervezett barterüzletek elsősorban a mezőgazdasági termékeket érinthetik, de szóba kerültek fémek és kínai gépek cseréje is. Az üzletek akár már idén ősszel létrejöhetnek - állítják névtelen források. Egy orosz ipari cégnél dolgozó informátor szerint az orosz vállalatok már tárgyalnak ezekről az ügyletekről.

A nyugati szankciók miatt az Oroszország és Kína közötti pénzügyi tranzakciók egyre nehezebbek. A Kommerszant című orosz médium beszámolója szerint a kínai jüanban végrehajtott banki átutalások mintegy 80%-a magyarázat nélkül pattant vissza, miután hetekig elakadtak a bankok döntési folyamatai miatt. Korábban Oroszország kisebb bankokat és alternatív fizetési módokat használt a szankciók kijátszására, de az Egyesült Államok másodlagos szankciói miatt ez egyre nehezebb.

A barterkereskedelem nem igényel pénzbeli fizetést, így lehetővé tenné Oroszország és Kína számára, hogy megkerüljék a pénzügyi akadályokat. Ez nem új keletű ötlet: a Szovjetunió idején is alkalmazták ezt a módszert, különösen Kínával való kereskedelemben. Tavaly augusztusban például az afganisztáni tálib rezsim is tárgyalt Oroszországgal arról, hogy orosz kőolajtermékeket cseréljenek mazsolára, ásványi anyagokra és gyógynövényekre.

Bár vonzó lehetőségnek tűnik, a barterkereskedelem számos problémát vet fel.

"Az árukat más árukra cserélve kézzel kellene elszámolni" - mondta Alexandra Prokopenko, a Carnegie Russia Eurasia Center munkatársa - szerinte ez komoly nehézségeket okozna az automatizált könyvelési rendszereket használó nagyvállalatok számára, emellett az adóbeszedés is bonyolultabbá válna.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az orosz hatóságok más módszereken is dolgoznak a nyugati fizetési szankciók kijátszására. Az ország sürgeti az alternatív fizetési rendszereket, köztük a kriptopénzek létrehozását is.

Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Gavriil Grigorov

Címkék:
gazdaság, pénzügy, oroszország, usa, együttműködés, kína, orosz gazdaság,