Kész, vége! Dől a klímadominó: kár az hinni, hogy még van időnk, mert egyáltalán nincsen

Portfolio2024. augusztus 13. 10:28

A globális tengerszint Földünk „hőmérőjének” tekinthető, emelkedése a bolygó felmelegedését mutatja. A globális felmelegedés kezelésével kapcsolatos „még van időnk” narratívával szemben valójában már beindultak hatalmas léptékű öngerjesztő természeti folyamatok - írja Gelencsér András, a Pannon Egyetem, ELKH-PE Levegőkémiai Kutatócsoportszakértője a Portfolión.

2024 nyarán az időjárás különösen aggasztó jelenségeket produkált: soha nem látott számú és intenzitású hőhullámokat tapasztalt a lakosság világszerte. Ausztráliában apokaliptikus hőség és bozóttüzek pusztítottak tavasszal, Nyugat-Afrikában 50 °C feletti hőmérsékleteket mértek, Mekkában 1300 zarándok halt meg a hőség miatt, és a kanadai határ közelében is 36 °C fölé emelkedett a hőmérséklet. A globális klímapolitika, élén az Éghajlatváltozási Kormányközi Testülettel (IPCC), sokszor idealizált előrejelzésekkel próbálja megnyugtatni az embereket. Azonban a Föld éghajlati rendszere egy nemlineáris komplex rendszer, amely per definitionem előrejelezhetetlen - hívja fel a figyelmet a szakember. Ezért a jelenlegi klímamodellek előrejelzései gyakran inkább vágyakat tükröznek, mintsem valós eseményeket.

Az emberiség nézeteit az üvegház modellje uralja, miközben a felszíni átlaghőmérséklet trendjére összpontosítanak. Azonban a változás szempontjából releváns fizikai mennyiség az energia lenne, amely additív tulajdonságokkal rendelkezik. A Föld melegedése azért következik be, mert növekszik az üvegházhatás és csökken a sugárzásvisszaverő képesség (albedó) a csökkenő felhőzet és légszennyezettség miatt.

A többletenergia nagy része az óceánokba kerül: 91%-át ezek nyelik el, míg 3-5%-a jég olvasztására és szárazföldek melegítésére fordítódik. Mindössze 1% fűti közvetlenül a légkört. Az óceánok melegedése hőtágulással jár, ami növeli a tengerszintet. Emellett a gleccserek olvadása is hozzájárul ehhez.

Az Antarktiszon most 28 °C-kal van melegebb az éghajlati átlagnál, és a Thwaites-gleccser olvadása gyorsabb, mint amit korábban vártak. Grönland gleccserei is egyre több jeget veszítenek. Az óceánok felszíni hőmérséklete pedig már 14 hónapja meghaladja korábbi rekordokat.

Egy közelmúltban megjelent tanulmány szerint az elmúlt két évtizedben tapasztalt melegedést kétharmad részben okozta a felhőzet globális csökkenése és csak egyharmad részben a megnövekedett üvegházhatás. Ez azt bizonyítja, hogy már beindultak öngerjesztő természeti folyamatok.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A felhőképződéshez szükséges fizikai feltételek egyre nehezebben teljesülnek, mivel a melegedő légkör több vízgőzt képes megtartani. A vízgőz erős üvegházhatású gázként tovább fokozza a felmelegedést. Ezt az öngerjesztő folyamatot csak egy drasztikus óceáni áramlási rendszer összeomlása állíthatná meg – ami viszont éghajlati katasztrófát eredményezne.

Összességében tehát rendkívül aggasztó kilátások elé nézünk az éghajlatváltozás terén. Egy mértékadó tudományos véleménycikk szerint már most ismeretlen vizeken hajózik fősodorbeli klímapolitika jövőtérképein.

Címkék:
klíma, klímaváltozás, világ, föld, globális, éghajlat, globális felmelegedés, klímakatasztrófa, klímaválság,