Pénzcentrum • 2024. június 17. 15:15
Afrika második legnépesebb országa, Etiópia, egyedülálló naptárat és időszámítási rendszert használ, amely a világ többi részéhez képest hét évvel és nyolc hónappal eltér. Céljuk, hogy így megőrizzék saját nemzeti identitásukat és kulturális hagyományaikat a globalizálódó világban.
Saját naptára szerint szeptember 11-én ünnepli Etiópia az év végét és egy új év kezdetét. Naptáruk ugyanis hét évvel és nyolc hónappal van hátrébb a világ többi részén használt Gergely-naptártól. Az eltérés oka az etióp ortodox egyház azon döntése, miszerint ragaszkodnak az ősi számításhoz. Az etióp naptár legalább 1500 éves múltra tekint vissza és sok hasonlóságot mutat az Alexandriai Kopt Ortodox Egyház naptárával, amely nap-hold rendszer alapján működik és 13 hónapos. Ebből 12 hónap 30 napos, az utolsó pedig öt vagy szökőévben hat napos.
Az etiópiaiak büszkék nemzeti identitásukra, amelynek része saját naptáruk és ábécéjük is. A nemzetközi vállalatok és iskolák általában a Gergely-naptárt követik, ezért sok etiópiainak két naptárt kell egyszerre használnia, ami komolly kihívást jelent sokaknak - írja a CNN. A dátumok közötti eltérés problémát okozhat sok helyen, például születési anyakönyvi kivonatok igénylésénél, ahol figyelembe kell venni az etióp és a nyugati rendszert is.
Etiópiában nem csak a hónapok és napok számítása tér el, hanem az ország egy saját időszámítást is követ, amely egy 12 órás rendszeren alapul, és hajnaltól alkonyatig tartva. Ez azt jelenti, hogy ami más országokban reggel 7 óra, azt Etiópiában hajnali 1 órának számít. Az etiópiai újév szeptemberben van, ami az esős évszak végét jelzi és újrakezdést szimbolizál.
Bár már sokan felvetették, hogy Etiópia változtasson időszámításán ahhoz, hogy jobban illeszkedjen a globalizált világba, sokan úgy vélik, ez veszélyeztetné az ország gazdag kulturális örökségét. Az etióp ortodox egyház tanításain alapuló naptár mellett más helyi naptárak is léteznek az országban.