Mégis mi a fene folyik az oroszoknál? Sorra kerülnek rács mögé Putyin ősi szövetségesének emberei

Pénzcentrum2024. június 2. 21:01

A védelmi minisztérium átszervezése és a magas rangú tisztviselők letartóztatása Vlagyimir Putyin Oroszországában nem csupán vérfrissítést jelent, hanem az ukrajnai konfliktus kontextusában és a korrupcióellenes harc álcája alatt egy mélyebb stratégiai átrendeződést is tükröz. Mindennek célja az ország erőpozíciójának megerősítése és a belső rend fenntartása - írja a CNN.

Az orosz védelmi minisztérium átalakítása jelentős változásokat hozott, amelyek középpontjában Szergej Sojgu védelmi miniszter leváltása és több magas rangú tisztviselő letartóztatása áll. Ezek a lépések különösen figyelemre méltóak Oroszország ukrajnai konfliktusának fényében, ahol az elmúlt időszakban jelentős sikereket értek el.

A védelmi minisztérium vezetőinek letartóztatása a korrupcióellenes küzdelem jegyében történt, ami felveti a kérdést, hogy miért pont most került sor ezekre az intézkedésekre. Elemzők szerint ez része egy bonyolult belső hatalmi harcnak, amely Putyin győzelmi törekvéseivel is összefügg.

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsoport vezetőjének halála előtt hevesen bírálta Sojgut és más magas rangú katonai vezetőket. Prigozsin lázadása végül nem sikerült, de Putyin reakciója arra utalt, hogy komolyan veszi a felmerült vádakat.

A változások időzítése is fontos: az elnök márciusi újraválasztása után a május 9-i győzelem napi ünnepségen Sojgu még Putyin oldalán tűnt fel. Mindössze néhány nappal később, május 12-én viszont már bejelentették előbbi leváltását.

Putyin célja az ukrajnai győzelem biztosítása. Ennek érdekében Andrej Belouszovot nevezte ki új védelmi miniszternek, hangsúlyozva a hatékonyabb és gazdaságosabb fegyverbeszerzés fontosságát. Oroszország költségvetése is ezt tükrözi, mivel a GDP 6%-át fordítja védelmi célokra.

A korrupciós vádak középpontjában Vagyim Samarin altábornagy és Timur Ivanov állnak. Mindketten kenőpénzzel kapcsolatos vádakkal szembesültek, ami rávilágított az orosz katonai vezetésen belüli széles körű problémákra.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az átalakítások mögött álló logika szerint nem lehet olyan személyeket megtartani kulcsfontosságú pozíciókban, akik korábbi érdekeltségekhez kötődnek. Ezért Putyin Oleg Szaveljevet nevezte ki védelmi miniszterhelyettesnek, hogy segítsen megtisztítani a minisztériumot.

A CNN cikke felidézi, hogy az Ukrajnában harcoló orosz csapatokat vezető Valerij Geraszimov helyzetét illetően is pletykák keringenek, de a hadseregtábornok eddig meg tudta őrizni pozícióját. Ez lehetőséget ad arra, hogy saját érdekeit védje.

Összegezve, az orosz védelmi minisztériumban bekövetkező változások Putyin hatalmának megerősítését és Ukrajnával szembeni győzelmi törekvését tükrözik. Az intézkedések azt mutatják, hogy az elnök kész radikális lépésekre az eredmények elérése érdekében.

Címlapkép: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

 

Címkék:
korrupció, ukrajna, oroszország, orosz-ukrán válság, orosz-ukrán krízis, orosz-ukrán háború, szergej sojgu,