Pénzcentrum • 2024. május 29. 14:16
Phunjo Lama 24 óra és 26 perc alatt, alvás nélkül megdöntötte a Mount Everestet leggyorsabban megmászó nők világrekordját. A nepáli mászónő teljesítményével új mérföldkövet állított fel a hegymászás történetében - számolt be a CNN.
Phunjo Lama, nepáli hegymászó, új világrekordot állított fel a Mount Everest leggyorsabb női megmászójaként: 24 óra és 26 perc alatt sikerült feljutnia a csúcsra. Az alaptábortól a csúcsig tartó útja 14 óra 31 percet vett igénybe, míg a csúcsról való leereszkedést további 9 óra 18 perc alatt kivitelezte. Lama május 23-án délután indult el és másnap reggel már el is érte el a csúcsot.
Éjjel mászott, hogy elkerülje a tömeget
A Mount Everest mászószezonja korlátozott ideig tart, emellett a hegymászási körülmények is kihívást jelentenek. A csúcsra vezető úton gyakran hosszú sorok alakulnak ki, ami jelentős várakozási időt okozhat – éppen ezért, Lama az éjszakai mászást választotta stratégiájaként, hogy elkerülje a tömeget. Becslése szerint május 21. és 22. között mintegy 6700 ember tartózkodott a kettes és négyes tábor között.
Lama három hetet töltött az alaptáborban akklimatizálódással, mielőtt nekivágott volna a csúcs meghódításának. Hegymászótársa, Samantha McMahon is vele tartott, aki azt tűzte ki céljául, hogy ő lesz az első ausztrál nő, aki megmássza a világ összes 8000 méter feletti csúcsát.
Korábban is állított már fel világrekordot
A Guinness World Records szerint Lama először 2018-ban állított fel rekordot az Everestre való fel- és lejutás idejével kapcsolatban - amit később Ada Tsang döntött meg -, azonban a hegymászónő mostani teljesítménye jelentős javulást mutat korábbi eredményéhez képest.
Lama a gyermekkorát egy jakpásztor közösségben töltötte a nepáli Tsum-völgyében, csak tinédzserként tanult meg nepáliul és angolul beszélni - hegymászószenvedélyét is a korai éveiben szerezte. Felnőttként a hegymászással kapcsolatos nemi alapú egyenlőség elérését tűzte ki céljául: jelenleg az ügyfeleinek körülbelül a háromnegyede férfi és a negyede nő, azonban Lama azt szeretné, ha ez az arány kiegyenlítődne 50-50%-ra.
Lama egyébként nem csak a Himaláján teljesített: már megmászta Észak-Amerika legmagasabb hegyét, az alaszkai Denalit is, emellett a a pakisztáni K2 megmászása is szerepel a tervei között.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A 2024-es mászószezon változásokat is hozott: ezévtől minden hegymászónak nyomkövető chipet kell viselnie, hogy könnyebben megtalálhassák őket, ha eltévednek. Előírták továbbá az emberi hulladék műanyag zacskókba való csomagolását is annak érdekében, hogy ne szaporodjon tovább a turisták növekvő számával együtt járó szemétprobléma.
Te mit gondolsz a saját márkás termékekről?
A következő hetekben a Pénzcentrum és a Debreceni egyetem közös, nagymintás felmérést végez, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hazai vásárlók az ún. kereskedelmi/saját márkás, illetve a gyártói márkás termékekről. Az alábbiakban arra szeretnénk megkérni, hogy töltsd ki a kérdőívet, ezzel segítve munkánkat. Köszönjük!