Meredek, ami kiderült Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatásáról: ezzel borulhat minden?

Pénzcentrum2024. május 13. 15:45

Hszi Csin-ping európai látogatásának végén Szerbiában és Magyarországon is megerősítette Kína európai kapcsolatait, ami szimbolikus győzelmet jelentett a kínai vezető számára, annak ellenére, hogy Európa többi részén növekvő aggodalmak övezik Peking tevékenységét.

Hszi Csin-ping kínai elnök legutóbbi európai útja Franciaországban kezdődött, ahol kereskedelmi kérdéseket és Oroszország ukrajnai tevékenységét érintő kemény kérdésekkel szembesült. Az út végén, Belgrádban és Budapesten tett látogatások során egyértelmű üzenetet közvetített: annak ellenére, hogy Európa nagy részével fennállnak bizonyos súrlódások, Kínának még mindig vannak támogatói az európai fővárosokban.

Belgrádban és Budapesten a fogadtatás nagymértékben eltért a párizsitól. Mindkét város utcáit kínai zászlókkal díszítették, és Hszi valamint felesége, Peng Liyuan érkezésükkor néptáncosok előadását nézhették meg. Szerbia és Magyarország vezetői, Aleksandar Vučić és Orbán Viktor is személyesen fogadták őket - közölte a CNN.

A látogatások alatt mindkét ország kiemelte kapcsolataik fejlesztését Kínával, ami elemzők szerint fontos lépés lehet az európai Kína-politika enyhítése felé olyan területeken mint a kereskedelem és az emberi jogok. Ezzel szemben Európa más részein ez a meleg fogadtatás nem feltétlenül jelent pozitív változást, figyelembe véve véve Vučić és Orbán illiberális hírnevét és Oroszországhoz fűződő kapcsolataikat.

Az EU-ban növekvő gazdasági sérelmek listája és Peking globális ambícióira irányuló gyanakvás tovább bonyolítja a helyzetet. Hszi öt év után látogatott ismét Európába, ahol Emmanuel Macron francia elnökkel és Ursula von der Leyen-nel találkozott. Macronnal folytatott tárgyalása során Hszi hangsúlyozta Kína békefenntartó szerepét Ukrajnában.

Vučić szerb elnökkel való találkozása során egy "közös jövőjű közösség" építéséről szóló nyilatkozatot írt alá, amely együttműködést szorgalmaz anélkül, hogy az országok belpolitikai vagy emberi jogi helyzetét figyelembe vennék. Ez jelentős lépés Szerbia részéről, amely együtt járt gazdasági megállapodásokkal is.

Magyarországon Orbán Viktorral folytatott megbeszélése során Xi közös világnézetet hirdetett, amely stratégiai partnerséget említett. A találkozón több mint 18 együttműködési megállapodást írtak alá többek között vasúti, informatikai és atomenergetikai projektekről.

JÓL JÖNNE 2,7 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 699 918 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 53 004 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 53 149 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Szerbia és Magyarország már most is fontos célpontjai a kínai befektetéseknek Európában. Ezek az országok kulcsfontosságú kapuk lehetnek Peking számára Európa felé, különösen ahogy a kereskedelmi háború eszkalálódik.

Elemzők szerint ezek a fejlemények beleillenek abba a narratívába, miszerint vannak Európán belül "okos országok", amelyek megértik Kínát. Ugyanakkor Közép- és Kelet-Európából csökkenő támogatottság figyelhető meg Peking irányából részben az elmaradt beruházások miatt és Kína Oroszországnak nyújtott támogatása miatt.

Hszi európai útja rávilágított arra a komplex geopolitikai helyzetre, amelyben Kína jelenleg mozog Európában. Míg néhány ország melegen fogadja Peking közeledését gazdasági előnyök reményében, mások aggodalommal tekintenek Kína növekvő befolyására és globális ambícióira.

Címlapkép: MTI/Koszticsák Szilárd

Címkék:
Orbán, európa, szerbia, világ, kína, peking,