Kijött a 2024-es nagy boldogságtérkép: itt élnek a legkevesebb gonddal az emberek

Pénzcentrum2024. március 20. 10:05

A World Happiness Report legújabb kiadása szerint Finnország immár hét éve vezeti a világ legboldogabb országainak listáját, míg az északi országok továbbra is kiemelkedő eredményeket érnek el; a jelentés újdonsága, hogy korcsoportok szerint is rangsorol, rávilágítva egyes régiók fiataljainak csökkenő elégedettségére. Magyarország igencsak lemaradt a legboldogabbaktól.

A World Happiness Report legújabb kiadása szerint Finnország vezeti a világ legboldogabb országainak listáját, immár hét éve megtartva ezt a pozíciót. Az északi országok dominanciája továbbra is megfigyelhető, hiszen Dánia, Izland és Svédország az első öt helyezett között szerepelnek. A jelentés, amely több mint 140 országot vizsgál, az ENSZ nemzetközi boldogságnapja alkalmából került közzétételre.

Az idei jelentés újdonsága, hogy korcsoportok szerint is rangsorolja az országokat, rávilágítva néhány aggasztó tendenciára. Különösen Észak-Amerikában csökkent jelentősen a fiatalok boldogsága, ami hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kiesett az első 20 helyezett közül. Ez részben annak tudható be, hogy más országok, például kelet-európai államok javítottak helyzetükön.

A felmérés alapját a Gallup World Poll adatgyűjtése képezi, és kulcsfontosságú változót vesz figyelembe: Egy főre jutó GDP-t, társadalmi támogatást, várható egészséges élettartamot, szabadságot, nagylelkűséget és a korrupció megítélését. Finnország esetében kiemelték a magas színvonalú egészségügyi és oktatási lehetőségeket valamint azt, hogy milyen mértékben segítik az emberek egymást.

Az izraeliek helyezése - 5. hely - figyelemre méltó, ha azt nézzük, hogy jelenleg is háborúban állnak a Hamásszal. A jelentés szerzői szerint a hároméves átlag alapulása enyhíti az adott év eseményeinek hatását.

A fiatalabb generációk boldogságának csökkenése több nyugati országban is megfigyelhető volt. Kanadában és Ausztráliában is hasonló tendenciák mutatkoznak. John Helliwell, a jelentés alapító szerkesztője szerint ezek a változások nem az alacsonyabb végzettség vagy jövedelem következményei, hanem inkább attól függenek, hogyan látják saját életüket a fiatalok.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Pozitívumként említhető viszont, hogy globálisan javult a 15-24 évesek életelégedettsége 2006 és 2019 között. A pandémia ideje alatt pedig minden generációnál megfigyelhető volt egyfajta jóindulat növekedése. Az összesített listán Litvánia kiemelkedik mintegy pozitív példa: bár összesítettben a 19. helyen álltak idén, a 30 év alatti válaszadók körében az első helyre kerültek.

Az Egyesült Államok (23.) és Németország (24.) esetén más országok előrelépése miatt kerültek lejjebb a ranglistán. Az Egyesült Királyság pedig a top 20-ban található. A lista végén Afganisztán található továbbra is mint a világ egyik legalacsonyabb boldogsági indexű országa Libanon és Sierra Leone mellett szerepelnek az utolsó helyeken.

A Pénzcentrum nagy Boldogságfelmérése

A Pénzcentrum, 2021 és 2022 után, 2023-ban is elkészítette a Nagy Boldogságtesztjét, hogy kiderüljön, hogy érezzük magunkat a bőrünkben mi, magyarok, mennyire vagyunk elégedettek az életünkkel. A kutatás adatlapját itt találod, alább pedig a kutatásról megjelent elemzéseinket olvashatod:

Címkék:
boldogság, boldogtalanság, jelentés, országok, világ, életszínvonal, finnország, világgazdaság, boldog élet, magyarország boldogságtérképe, boldogság index,