Óriási bajban a legendás belga sörgyár: rengeteg üzem állt le, eltűnhetnek a boltokból?

Pénzcentrum2024. március 11. 20:15

A Duvel sörgyár négy belgiumi és egy kansas city-i üzemében leállt a termelés egy zsarolóprogram-támadás következtében. Mivel az eset során az informatikai rendszer riasztói sikeresen aktiválódtak, így az IT részleg gyorsan értesült róla, és megkezdték az elhárítást. Jelenleg egy gyártóüzem már újra működik - számolt be a BBC.

A Duvel sörgyár négy belgiumi gyártóüzemében szünetel a termelés egy kibertámadás következtében. A támadás a vállalat szerint múlt héten keddről szerdára virradó éjjel történt, amely során feltételezhetően zsarolóvírus hatolt be a rendszereikbe. Öt üzemük állt le, de egy közülük már újraindult.

A társaság tájékoztatása szerint a vizsgálat jelenleg is zajlik, ezért még nem hozhatnak nyilvánosságra részleteket, de hozzátették, hogy az informatikai rendszerük riasztási funkciói megfelelően működtek, így az IT részleg gyorsan értesült a problémáról. A szerverek leállítása miatt Belgiumban és Kansas City-ben lévő üzemek termelése is felfüggesztésre került. A vállalat megerősítette, hogy Puurs-Sint-Amandsban lévő gyár már újra működik, ám a többi négy még mindig állni kényszerül.

A helyi sajtónak nyilatkozva a cég megerősítette: zsarolóprogram által indított támadásról van szó, ami azt jelenti, hogy a hackerek blokkolással vagy adatszivárogtatással fenyegetőznek, ha a cég nem fizet.

A Duvel, amely olyan márkák gyártójaként ismert mint Chouffe, Vedett vagy éppen a Liefmans, és már 1871 óta van jelen a piacon. 2022-ben 583 millió eurós bevételt ért el és körülbelül 230 millió liter sört állítottak elő. Jelenleg nem tudni, hogy az incidens miképp befolyásolja majd a cég termékellátását.

A zsarolóvírus nem játék

Egy tavaly májusi jelentés szerint a megkérdezett szervezetek  66%-a számolt be arról globálisan,  hogy zsarolóvírus áldozatává vált. Magyarországon viszont sokkan többen szenvedtek el támadást: a megkérdezettek közel 80%-a. A szervezetek elleni zsarolóvírus támadások 76%-ában az elkövetőknek sikerült titkosítani az adatokat. Magyarországon még ennél is magasabb értéket mértek (78%). Míg globálisan 46% fizeti ki a váltságdíjat, nálunk ennél magasabb a fizetési arány;  a támadást elszenvedők 59%-a - írta meg a Pénzcentrum.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az átlagos váltságdíj összege a tavalyi 812 380 dollárról 1 542 333 dollárra nőtt. Magyarországon ugyan 724 470 dollár volt az átlagos váltságdíj, de ez az összeg is csak azért ilyen magas, mert két, egyenként 5 millió dollár feletti kifizetés történt. A kifizetések közel 80%-a 50 ezer dollár alatti összeg.

Országonkénti bontásban Szingapúrt érte a legtöbb támadás a vizsgált országok közül, míg Nagy -Brittaniát a legkevesebb. Iparágakat tekintve az oktatási szektort érte a legtöbb zsarolóvírus támadás, míg az IT, technológia és telekom szektorokat a legkevesebb.

Címkék:
gyár, sör, sörgyártó, informatika, üzem, termelés, támadás, sörgyártás, sörgyár,