Pénzcentrum • 2025. március 28. 14:35
Március közepén élesedett a kormány legújabb inflációletörő intézkedése, az árrésstop 30 termékkör, több mint 1000 élelmiszer esetében. Az első hatások már most körvonalazódnak, a témában illetékes Nemzetgazdasági Minisztérium jelentős inflációleszorító hatással kalkulál már ebben a hónapban. A kiskereskedelemben zajló fejlemények, a legnagyobb áruházláncok reakciója, a kormányzati beavatkozások miatt valósággal forr a szektor. Mindezen események fényében nem is lehetne aktuálisabb a Portfolio Retail Day 2025 című konferenciánk, melynek nyitóelőadását Gerlaki Bence, Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára tartja meg. A szakmai programban jelen lesznek az FMCG-szektor legfontosabb szereplői.
A januári és februári, vártnál magasabb inflációért a kormány nagyrészt az élelmiszerinfláció elszállását teszi felelőssé, amiben érvelése szerint nagy szerepet játszanak a termékeket drágító kiskereskedelmi láncok. Az elszálló árak miatt ismét beavatkozott a piaci folyamatokba a kormány, ezúttal 30 termékkör, több mint 1000 termékére vonatkozóan írt elő szabályokat az árrésstop mértéke kapcsán.
Az infláció elleni legújabb harcot a gazdasági ügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium viszi, az árrésstop részleteit egy háttérbeszélgetésen ismertette Nagy Márton miniszter, valamint Gerlaki Bence államtitkár. A minisztériumi eseményen az államtitkár arról is beszélt az online árfigyelő adataiból azonnal látni fogják az árrésstop első eredményeit, vagyis a fogyasztóknak a boltokban már találkozniuk kell az alacsonyabb árakkal a boltok polcain. Ezeket az eredményeket a minisztérium már elkezdte publikálni:
Mindezek fényében rendkívül érdekes lehet, hogy Gerlaki Bence a Portfolio Retail Day 2025 című konferenciáján miként nyilatkozik erről a kormányzati intézkedésről, az inflációs kilátásokról, a kormányzati beavatkozások kiskereskedelemre gyakorolt hatásáról.
Sokan megszólaltak
A legújabb kormányzati beavatkozásról sok érintett szereplő kifejtette a véleményét, és többen is az intézkedés nem csak a fogyasztókra gyakorolt előnyös következményeire igyekeztek rávilágítani.
Neubauer Katalin, a Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára arról beszélt a Portfolionak, hogy a lépés éppen a kisebb üzleteket hozza nehéz helyzetbe, akik egyrészt ügyfeleket veszítenek, másrészt ők maguk is a diszkontokból és szupermarketekből kényszerülnek beszerezni az élelmiszereket. A nagykereskedőkre ugyanis, akik a kisboltok fő beszerzési forrásai, a szabályozás nem vonatkozik. Ezen túl a 30 élelmiszer kategória igazán széles kört fed le, szemben az árstop szűkebb hatókörével, így nehezebben teríthető szét a veszteség.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kis üzletek problémájára világított rá a CBA is, Fodor Attila, a társaság kommunikációs igazgatója az RTL Híradónak arról beszélt, hogy az árrésstop nem fenntartható és ha hosszú ideig hatályban marad teljesen egyértelműen visszafordíthatatlan károkat fog okozni a hazai kereskedelemben.
Nem véletlen, hogy az NGM és a kereskedelmi láncok képviselői között zajló tárgyalásokon előkerült a kisboltok ügye.