Árrésstop lista 2025: itt a 30 érintett élelmiszer, ezekben a boltokban kaphatók árstopos termékek

Árrésstop lista 2025: itt a 30 érintett élelmiszer, ezekben a boltokban kaphatók árstopos termékek

Pénzcentrum2025. március 26. 04:05

2025. március 11-én jelent meg a kormány 42/2025. (III. 11.) kormányrendelete az élelmiszerárak csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről a Magyar Közlönyben. A rendelet 2025. március 17-én lépett hatályba és május 31-én hatályát veszti, bár addig még dönthetnek hosszabbításról. A rendelet 1. melléklete tartalmazza az árstopos termékek 2025-ös felsorolását, ez a hivatalos árrésstop lista.

A 42/2025. (III. 11.) számú rendelet az élelmiszerárak csökkentése érdekében szükséges intézkedésekről
korlátozza az olyan kiskereskedelmi boltokban az árrést 30 alapvető élelmiszer esetében, amelyeknek a nettó árbevétele az 1 milliárd forintot meghaladta. Az árrés stop lista a rendelet mellékleteként jelent meg, felsorolja az érintett termékkategóriákat.

Árrés stop lista, árstopos termékek 2025

A rendelet 1. mellékletében megjelölt termékkategóriákba tartozó adott termék vonatkozásában a kereskedő által
üzletenként – csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online felületenként –
alkalmazandó árrés mértéke

  • nem haladhatja meg a 2025. január hónapban alkalmazott átlagos árrés mértékét, és
  • legfeljebb 10 százalék lehet.

A rendelet szerint ha a kereskedő az 1. mellékletben megjelölt termékkategóriába tartozó terméket az adott üzletben – csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online felületen – 2025. január hónapban nem forgalmazta, az adott termék vonatkozásában általa alkalmazandó árrés mértéke

  • nem haladhatja meg az e rendelet hatálybalépését megelőzően általa alkalmazott utolsó havi átlagos árrés
    mértékét, és
  • legfeljebb 10 százalék lehet.

A rendeletben meghatározott előírások teljesítésének ellenőrzésekor a fogyasztóvédelmi hatóság hivatalból jár el. A kötelezettségek megsértése esetén 500 000 forintottól 5 000 000 forint bírság szabható ki - akár termékkategóriánként - a boltra.

Íme az arresstop által érintett termékek listája:

  1. csirkemell
  2. csirkecomb
  3. csirke far-hát
  4. csirkeszárny
  5. egész csirke
  6. pulykamell
  7. sertéscomb
  8. sertéskaraj
  9. sertésoldalas
  10. sertéstarja
  11. sertészsír
  12. párizsi
  13. uht tehéntej 1,5% zsírtartalom
  14. uht tehéntej 2,8% zsírtartalom
  15. esl tehéntej 1,5% zsírtartalom
  16. esl tehéntej 2,8% zsírtartalom
  17. vaj
  18. tejföl
  19. natúr joghurt
  20. gyümölcsjoghurt
  21. trappista sajt
  22. tehéntúró
  23. margarin
  24. napraforgó- és repceolaj
  25. finomliszt BL 55
  26. rétesliszt BFF 55
  27. kristálycukor (fehér cukor)
  28. fokhagyma
  29. étkezési burgonya az újburgonya kivételével
  30. friss tojás, héjában a Gallus Domesticus fajhoz tartozó szárnyasokból (kivéve a keltetésre szánt, megtermékenyített tojás)

Mi az árstop és mi az árrésstop? Mire jó az árrés stop?

Mivel a különböző árszabályozó intézkedések neve a köztudatban árstopként maradt meg, sokan most is árstop néven emlegetik a friss intézkedést. A szintén gyakran alkalmazott árrésstop pontosabb megnevezés, és rögtön különbséget is tesz a korábbi árstop(ok) és a mostani intézkedés között. Akkor ugyanis egy bizonyos árszinthez kötötték a termékek árát, most azonban más a helyzet. Az árrés van ugyanis leszabályozva, vagyis a kereskedők bevételének mértéke az egyes termékek eladásából. (Fontos azonban, hogy az árrés nem tiszta haszon, hanem ebből sok költséget kell még fedezni, ebből a bevételből gazdálkodik a vállalkozás.)

A rendelet meghatározása szerint árrés a kisebbítendő tag és kivonandó tag különbözetének beszállítói kedvezménnyel növelt összege. A beszállítói kedvezmény a kereskedő által a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 77. § (7) bekezdése szerinti, szerződésen alapuló, a termék értékesítéséhez közvetve kapcsolódó, nem számlázott, utólag kapott engedmény, valamint a kereskedő által a beszállító számára nyújtott, a termék forgalmazásához kapcsolódó szolgáltatás termékre vetített ellenértéke. A kisebbítendő tag a terméket terhelő adómérték nélkül számított fogyasztói ár - vagyis a nettó, áfamentes ár. A kivonandó tag pedig a beszállító által számlázott átadási ár, illetve a kereskedő általi saját előállítás esetén – az üzemi általános költségeket is tartalmazó – önköltségi ár.

Hol érvényesül az árstop 2025-ben?

A rendelet azokra a kereskedőkre vonatkozik, amelyek az a Gazdasági Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszerében „47.11 – Élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem” megjelöléssel feltüntetett tevékenységet főtevékenységként folytató kereskedők, akinek a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény szerinti nettó árbevétele a 2023. évben az 1 milliárd forintot meghaladta. Ebbe beletartoznak természetesen az országos boltláncok egytől egyig, azonban kisebb helyi üzletek, üzletcsoportok is éppen beleeshetnek ebbe a kategóriába. A G7 cikke foglalkozott azzal, hogy az 1 milliós határ közelében lévő üzletek számára mekkora hátrány, ha véletlenül éppen 1 milliárd felett kapirgál az árbevétel.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A rendelet hatálya az érintett üzletben vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenységre, valamint
a csomagküldő kereskedelemre terjed ki. Tehát vonatkozik a főként online működő kereskedőkre is.

Árrés stop lista és a saját márkás termékek

A rendelet szerint saját márkás termék a kereskedő által helyben előállított termék kivételével olyan termék, amely

  • megjelenítésének, megnevezésének vagy jelölése lényeges tartalmának meghatározására
    a kereskedő jogosult;
  • jelölésén forgalomba hozóként a kereskedő kerül feltüntetésre, és annak gyártója nem vagy
    az azonosító jelöléssel kerül feltüntetésre; vagy
  • – a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény szerint
    mikrovállalkozásnak vagy kisvállalkozásnak minősülő beszállító által előállított termék kivételével –
    kizárólag a kereskedő által meghatározott üzletben forgalmazható.

Árrés stop lista által megjelölt termékkategórián belül a saját márkás termékek vásárlók számára értékesítésre
kínált mennyisége üzletenként – csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online
felületenként – legfeljebb olyan arányt képezhetnek, mint amilyen arányt a termékkategórián belül a saját márkás
termékek képviseltek a 2025. január és február hónapban értékesített, a termékkategóriába tartozó összes termék mennyiségéhez képest.

Vagyis nem borulhat fel a boltláncok polcain a saját márkás termékek és gyártói termékek aránya, csak azért, mert árstop van.

Ha a kereskedő az árstop termék lista megjelölt termékkategóriába tartozó terméket az adott üzletben – csomagküldő kereskedelem esetén az annak folytatását elősegítő online felületen – 2025. január és február hónapban nem forgalmazta, az arányosítás során a saját márkás termékek a rendelet hatálybalépését megelőző utolsó havi arányát veszi alapul a rendelet szerint.

Továbbá ha a kereskedő a rendelet hatálybalépését megelőző napon forgalmazta a terméket, köteles az adott termék vonatkozásában naponta legalább az általa a 2024. évben értékesített átlagos napi mennyiség árusítására olyan módon, hogy a vásárlók kiszolgálása folyamatosan biztosított legyen. Tehát tartaniuk kell azokból a termékekből a polcon a boltoknak, ami eddig is kapható volt.

Címkék:
vásárlás, bolt, kiskereskedelem, lista, kereskedő, termék, üzlet, rendelet, kiskerlánc, termékek, kereskedők, kiskereskedelmi forgalom, boltlánc, csomagküldő, árstop, árrésstop, árrés,