Pénzcentrum • 2025. január 21. 10:31
A mintavételezett hangszórók, fülhallgatók, fejhallgatók és csavarbehajtók egyike sem felelt meg a szabvány előírásainak. Mivel mindegyik terméknél nagy biztonsági kockázatot állapítottak meg a piacfelügyeleti szakemberek, hatósági eljárások megindítására került sor.
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok 2024. második felében lítium akkumulátorral működő termékeket mintavételeztek, amelyek az NKFH akkreditált laboratóriumában kerültek megvizsgálásra. A szakemberek többek között hangszórókat és fülhallgatókat vettek górcső alá. A vizsgálat fókuszában a termékek biztonságossága állt, és a mintavételezett termékekből egyik sem felelt meg a hatósági előírásoknak, ezért a kormányhivatalok piacfelügyeleti eljárást indítottak, amelynek végén a termékek forgalomból történő kivonására is sor kerül.
Manapság számos eszköz működik akkumulátorról. Nemcsak a hordozható készülékeinknél, hanem kényelmi szempontok miatt a borotváknál, haj- és szőrnyíróknál, valamint a fül- és fejhallgatóknál is elérhetőek vezeték nélküli, lítiummal működő akkumulátor típusok. Mivel a lítium rendkívül reaktív elem, így szabad levegőn vagy különösen vízzel érintkezve, gyúlékony és robbanásveszélyes. A lítium alapú akkumulátorok pedig mechanikai sérülés vagy hő hatására kigyulladhatnak, illetve felrobbanhatnak. Ebből kifolyólag az eszközök gyártóinak biztosítaniuk kell, hogy a cellák hőmérséklete az előírt határértékeken belül maradjon.
A széles termékpalettából ezúttal a fül- és fejhallgatók, a hangszórók, valamint a szerszámok képezték a mintavétel tárgyát. A kormányhivatalok munkatársai kisboltokból, nagyobb áruházláncokból, telefonos boltokból, műszaki áruházakból, barkácsáruházakból, szerszám és számítástechnikai webáruházakból egyaránt vettek mintát. A laboratórium a vizsgálat során a hőmérsékletfigyelés meglétét és annak megfelelő működését ellenőrizte.
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság tapasztalatai szerint a töltésvezérlő elektronika egyik termék esetében sem rendelkezett hőmérséklet-figyeléssel, azaz nem állapítható meg, hogy határértéken belül marad-e a hőmérséklet, így az összes terméknél nagy termékbiztonsági kockázatot állapítottak meg a szakemberek. A kifogásolt termékek listája elérhető honlapon.
A kormányhivatalok az elkészült laboratóriumi vizsgálati jegyzőkönyvek és kockázatértékelések alapján megindították a hatósági eljárásokat, és megteszik a szükséges piacfelügyeleti intézkedéseket, azaz intézkednek a termékek forgalomból történő kivonása és a vásárlóktól történő visszahívása érdekében.
A lítium akkumulátorral működő eszközök biztonsági kérdései világszerte kiemelt figyelmet kapnak. Magyarország 2024 őszén csatlakozott az OECD által indított globális szemléletformáló és tudatosságnövelő kampányhoz. Ennek során a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság folyamatosan tájékoztatja honlapján és közösségi média felületein a fogyasztókat a termékkört érintő biztonsági veszélyekről.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, valamint a kormányhivatalok piacfelügyeleti szakemberei ezen felül egész évben folyamatosan vizsgálják a hagyományos kereskedelmet és a webáruházakat annak érdekében, hogy a magyar családok biztonságban legyenek. Így mind a kereskedelmi forgalomban kínált termékek vonatkozásában, mind a Nemzeti Adó-és Vámhivatallal együttműködve a vámhatáron határozottan fellép az NKFH, hogy veszélyes termékek ne juthassanak a vásárlókhoz.
Pintér István, az NKFH elnöke elmondta, hogy
a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, valamint a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok mindent megtesznek a vásárlók biztonságáért. Folyamatosan vizsgáljuk többek között a gyermekjátékok, az ékszerek, az elektronikai cikkek, a kozmetikumok, a bútorok és az öngyújtók biztonságosságát, annak hiányában pedig határozottan fellépünk a jogsértő vállalkozásokkal szemben. Nem biztonságos termék esetén gondoskodunk a termék forgalomból történő kivonása, illetve a vásárlóktól történő visszahívása érdekében.