Pénzcentrum • 2024. november 16. 14:01
A különböző országok Coca-Coláinak összehasonlítása az utóbbi időben egyre népszerűbb téma lett a videós platformokon. Azonban sok tartalom csupán ízpróbákra és szubjektív véleményekre épül. Egy videós szerint ezek az anyagok nem nyújtanak elég mélyreható információt ahhoz, hogy komplex képet kapjunk a különbségekről.
A különböző országok Coca-Coláinak összehasonlítása az utóbbi időben egyre népszerűbb téma lett a videós platformokon. Azonban sok tartalom csupán ízpróbákra és szubjektív véleményekre épül. Egy videós szerint ezek az anyagok nem nyújtanak elég mélyreható információt ahhoz, hogy komplex képet kapjunk a különbségekről.
Meggyőződésem, hogy sokan csak a nézettség miatt fikázzák a Coca-Colát, miközben valójában maguk is fogyasztják
– hangzik el A termékkritikus Tiktok csatorna videójában.
A videó készítője hangsúlyozta: nem célja, hogy lejárassa a Coca-Colát. Inkább egy alapos, objektív összehasonlítást szeretne bemutatni, hogy láthatóvá váljanak a különbségek a magyar és a román változat között.
Az édesítőszer kérdése: cukor vagy fruktóz-glükózszirup?
A legszembetűnőbb eltérés a két országban forgalmazott Coca-Cola között az édesítés módja. A romániai változat hagyományos cukrot, azaz szacharózt használ, míg a magyarországi fruktóz-glükózsziruppal készül.
A cukor természetesebb édesítőszer, amely a cukorrépában és a cukornádban is megtalálható
– magyarázta a videós. Ezzel szemben a fruktóz-glükózszirup mesterséges úton készül, előállítása olcsóbb, és íze intenzívebb lehet.
A szakirodalom szerint a szacharóz kiegyensúlyozottabb ízt nyújthat, ami hozzájárulhat a jobb fogyasztói élményhez. Bár a két termék közötti cukortartalom eltérése minimális (a magyar változat 11,2 g, míg a román 10,6 g cukrot tartalmaz 100 ml-enként), ez az édes ízérzékelés szempontjából alig észlelhető.
Fenntarthatóság: Románia előrébb jár
A csomagolás terén is jelentős különbségek figyelhetők meg. 2023 októberében a Coca-Cola HBC Románia bejelentette, hogy teljes italportfólióját 100%-ban újrahasznosított palackokba csomagolja. Ezzel Románia az első olyan piac lett, ahol kizárólag ilyen palackokat használnak.
A vállalat 11 millió eurót fektetett be egy műanyag újrahasznosító üzem létrehozásába
– emelte ki a videós.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ezzel szemben Magyarországon továbbra is egyszerű műanyag palackokat használnak, amelyek minősége elmarad a nemzetközi trendektől.
Olyan, mintha mi magyarok egy olcsóbb, fapados verziót kapnánk
– jegyezte meg.
Szénsavtartalom és ízélmény
A kóstolás során kiderült, hogy a videós szerint a romániai Coca-Cola illata intenzívebb, és íze testesebb a magyar változatnál.
A magyar kólának van egy enyhén kesernyés utóíze, míg a romániai verzió markánsabb kólaízt hagy maga után
– mondta a tesztelő. A szénsavtartalom is különbséget mutatott. A román kóla szénsavasabbnak tűnt, amit a palack felbontásakor hallható „pukkanás” is alátámasztott.
Egészségtudatosságra való figyelmeztetés
Végezetül a videós kiemelte a túlzott cukorfogyasztás egészségügyi kockázatait. „Fontos, hogy odafigyeljünk a napi cukorbevitelre” – hívta fel a figyelmet.
Ez a teszt ismét rámutatott, hogy az italok közötti különbségek nemcsak az ízükben, hanem a gyártási és csomagolási folyamatokban, illetve az egészségtudatosságban is megmutatkoznak.